Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

23. prosince 2017 v 20:51 | Polgara |  Filmy
Článek může obsahovat spoilery, ale snažila jsem se je omezovat


U nových filmů Star Wars mění režiséry častěji než ponožky. Ani s Posledním jediem tomu není jinak. Tentokrát se vedení ujal Rian Johnson, který je ve svém oboru nováčkem. Má za sebou několik kousků jako například Looper anebo Bratři Bloomovi, ale na některých místech je vidět, že se má ještě, co učit. Star Wars: Poslední z Jediů má nejen silná místa, ale také několik velmi slabých. Je až fascinující sledovat, jak se tyto dvě roviny protínají.

Jak začít. Asi příběhem, že? Máme zde hodné (Rebely) a ty zlé (První řád, proti kterému bojují). Hlavní hrdinka Rey (Daisy Ridley) musí přesvědčit Luka Skywalkera (Mark Hamill), aby jim pomohl porazit Kaylo Rena (Adam Driver), jenž jako správný padouch chce dobýt a ovládnout celý vesmír. Tady je základ celého příběhu. Od ní se odvíjejí ty menší, jež mají vyplnit mezery a popřípadě donutit diváka k zasmání. Což se režisérovi povedlo, ale asi ne tak, jak původně zamýšlel.

V poslední době jsou Star Wars filmy plné roztomilých zvířátek. Jenže nezůstane jen u nich. Již jsme to zažili u dějové linky R2D2, Evoků, C3PO, Yody v bažině. Vtipy ve Star Wars byly již dříve, ale nebylo jich tolik a nebyly tak očividné.

Nejinak je tomu i v SW E8. Například okamžik, kdy se Rey promenáduje na vesmírem zapomenuté planetě, tak se tam objeví řvoucí a rozkošní prcci ze všeho nejvíc připomínající morčata, která se rozhodla chodit po dvou. Chápu jejich účel, dokážu se smířit s důvodem proč je tam dávají, ale sakra, pokud si člověk bude chtít pustit komedii, tak si pustí komedii. O tom SW není.

Co mě hrozně fascinuje je snaha nacpat do SW všechny možné národnosti. Nevím, jak moc si toho ostatní všímají. Ale zrovna u SW je to asi jedno, jen v poslední době to s těmi kombinacemi dosti přehánějí. A teď mám na mysli lidi, ne mimozemšťany všeho druhu. Ale což, jsou i horší věci.

Pro mě je celkem překvapivá proměna Rey, jejíž charakter se vyvinul nečekaným směrem. Z nepříjemné a otravné holky je dospělá žena, která ví, co chce a má cíl. Najít Luka, což se jí podařilo a teď nastává ta těžší část. Přesvědčit ho, aby šel pomoct bojovat rebelům. Jenže Luke její prosby ignoruje a radši se skrývá před Vesmírem na zdánlivě zapomenuté planetě. Rey je neodbytná a nenechá se Lukovým chováním odradit, a tak se jí podaří na sebe upoutat jeho pozornost.

Spousta fanoušků očekávala, jak se Snoke (Andy Serkis) nakonec projeví, protože nás tvůrci lakovali, kolik prostoru bude tato tajemná postav Star Wars univerza mít a kolik se o něm nedozvíme informací. Za sebe ovšem musím říct, že mě jeho role ve filmu nepotěšila. Na chvíli dostal prostor, kde se projevil poměrně zajímavě, ale nakonec se v příběhu vydal úplně jiným směrem, jenž Snokovi pro větší seberealizaci moc nedal.

Mezitím rebelové bojují o poslední zbytky naděje, která jim zbývá. Navíc se jim rozpadá vedení. Generálka Leia je nahrazena víceadmirálkou Holdo (Laura Dern), která jde jiným směrem než její předchůdkyně. Což se samozřejmě nelíbí pilotovi Poeovi Dameronovi (Oscar Isaac), jenž vezme situaci do svých rukou. Za pomoci Finna (John Boyega) a Rose Tico (Kelly Marie Tran) se snaží Rebelům získat několik hodin navíc a dostat je ze zdánlivě bezvýchodné situace...

Poslední jedi je velmi rozporuplný film. Když jsem odcházela z předpremiéry praly se ve mně dva pocity. Star Wars 8: Poslední jedi je jakousi vzpomínkou na staré díly, na dětství, kdy jsem tenhle svět teprve objevovala. Efekty, vesmír a zobrazení ras je naprosto perfektní, líbí se mi hudební doprovod, který vystihuje jednotlivé scény. Z čeho už jsem méně nadšená je příběh a chování jednotlivých postav.

Například takový Kaylo Ren, který se chová jako rozmazlený spratek. Je to hodně znát ve chvíli, kdy vydá rozkaz, aby pálili na nepřítele vším, co mají. Začne se třást, potit a v obličeji má výraz šílence. Jeho reakce jsou nepřiměřené a nejradši byste mu vypíchli obě oči a zakopali ho někam hluboko pod zem.

Přiznám se, že Star Wars 8: Poslední jedi je pro mě polovičním zklamáním. A to jsem si říkala, že po Síla se probouzí už nemůže přijít nic horšího. Omyl dámy a pánové, může.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lebda Lebda | 23. prosince 2017 v 21:39 | Reagovat

S recenzí ve většině souhlasím, ale musím se zastat Kylo Rena. Tahle postava je založena na podlehnutí temné straně díky podlehnutí emocím - jeho výlevy vzteku v E7 byly v last Jedi dále rozpracovány a právě scéna "palte naněj vším co máme" byla dle mého velice silným projevem Kylovi temné osobnosti ... "There is no peace, there is only passion" ;)

2 nesnasim-lidi nesnasim-lidi | Web | 24. prosince 2017 v 0:02 | Reagovat

"Přiznám se, že Star Wars 8: Poslední jedi je pro mě polovičním zklamáním. A to jsem si říkala, že po Síla se probouzí už nemůže přijít nic horšího. Omyl dámy a pánové, může."

- Tak proč na to koukáš?

Ne vážně - já jsem poslední dvě SW neviděl. Proč? Protože vím od začátku, že pokračování vzniklo jen pro peníze - ok, každej film v Hollywoodu vznikne pro peníze, ale tohle vyloženě nemělo jiný účel, než na jméně SW vydělat těžký love, přičemž je tak nějak jasný předem, že se bude hodně hodně vařit z vody a bude se mlátit prázdná sláma. A protože mám původní SW rád, nerad bych si můj dojem z nich zkazil nějakým novým pokračováním.

Každopádně rozumím tomu proč jsi byla zvědavá a na rozdíl ode mě ses podívala na Force Awakens (na který se já se v životě nepodívám). Co ale nechápu je, že se díváš i na osmej díl po tom, co se ti sedmej nelíbil - cos čekala, než jen další vaření z vody a mlácení prázdné slámy?:)

Bro tip, až bude deváté pokračování, nekoukej na to :)

3 Polgara Polgara | 24. prosince 2017 v 12:43 | Reagovat

[1]: Takhle jsem se na Kyla nedívala, ale je fakt, že na tvém poznatku něco je. :-)

[2]: Proč na to koukám? Protože pokaždé doufám, že to tak špatně nedopadne. Navíc, co se týče efektů atd je to na filmovém plátně vážně zážitek. Hele, upřímně, to je stejné jako ptát se feťáka, proč fetuje, když mu to ubližuje. A děkuju za obsáhlý komentář. A PS: Zkusím se nedívat, ale nic neslibuju.  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama