Cosplay - být či nebýt?

10. prosince 2017 v 13:57 | Polgara |  Život cosplayera
Není to dogma, jen postřehy někoho, kdo šermu a cosplayi zcela propadlRalsko mě donutilo k ještě jedné věci. Řešili jsme cosplay jako takový. Padla tam otázka, jak se pozná, že daný cosplayer svoji postavu nezná. Kamarád odpověděl, že v okamžiku, kdy se ho zeptá:

"A co dělá tvoje postava? Co umí za věci, a jaké pózy jsou pro ni charakteristické." Několikrát se mu stalo, že daný cosplayer na něj zůstal vykuleně zírat. A já si toho všímám v poslední době taky. Mají perfektní kostým, všechno ručně vyráběné, ale jakmile mají předvést scénku, tak jsou nahraní. Což je škoda. On pro nic za nic není kladený důraz na obě části. Vždyť cosplay je složenina dvou slov. Costume a play.

Což znamená umět nejenom vyrobit svůj vysněný kostým, ale taky dokázat ztvárnit postavu jíž miluji. Proč bych si jinak dával práci, abych vytvořil něco věrného předloze, a pak to pokazil tím, že na pódiu anebo před fotografy budu stát jako tvrdé y.

Znám pouze několik málo cosplayerů, kteří mají zvládnuté obě role. Mohla bych zmínit Verču Matějkovou a její vystoupení na loňském Pragoffestu, kde zahajovala s jejím manželem Mathym celou cosplayerskou soutěž. Předvedli příběh a předvedli i boj. A diváci se nejenom zasmáli, ale taky užasle sledovali souboj Nyssy Al Ghoul s nepřítelem.

Osobně nedám dopustit na Maula a jeho videa a kult, jenž vytvořil kolem Geralta. Již je na takové úrovni, že si cosplayem vydělává a firmy se mu samy ozývají. Navíc dokázal nemožné a má i vlastní kalendář. A upřímně, pokud bych si měla představit Geralta v nově chystaném seriálu od Netflixu, tak je to právě on. Z českých cosplayerů je to Vojta Kačírek coby nejvěrnější představitel Geralta. V poslední době se hodně angažuje v Gwint klubu, kterému tak trochu šéfuje.

Nedávno jsem se bavila s jednou cosplayerkou, která je tak trochu perfekcionalistka. Není to tak dlouho, co si vyráběla, cosplay Rampelníka. Naučila se všechny jeho přízviska, zjistila si historii a má kompletně dodívaný Once upon a time. Totéž udělala s Ciri anebo Deattlaffem a mnoha dalšími postavami. Sama říká, že má díky tomu v hlavě blázinec.

Na youtube mě zaujalo video od cosplayera, který ztvárňoval Aanga (ale toho ze seriálu, ne ze šíleného filmu). Naučil se naprosto perfektně pohyby, jež vládci živlů používali a předvedl neuvěřitelnou šou. A asi tak nějak si perfektní provedení cosplaye představuji.

Sama na sobě vidím, že být krásným věšákem na šaty nestačí. Musela jsem se vrátit o tři roky zpátky, kdy jsem s cosplayem začínala. Neuměla jsem nic. Jen jsem si na sebe navlékla kostým a myslela si, že to stačí. Já vím, že je narcistické mluvit o sobě, ale vždycky je dobré, zamést si před vlastním prahem. Hodně mě naučilo focení na Divoké Šárce, které pořádalo Dark Vision studio. Ten den se nás tam sešlo několik desítek cosplayerů a neméně fotografů. Až nyní zjišťuji, jaká je škoda, že jsem nebyla víc připravená. Patřila sem do té sorty perfektní kostým, ale jinak dřevo, co nic neumí.

Dost mě nakopl chlapík v pirátském kostýmu, jenž se v jednu chvíli připojil k mé maličkosti a začal říkat, jak správně držet meč a čeho se vyvarovat. Asi po deseti minutách zmlkl a jen se díval. Fotografka neodolala a rýpla si: "Tak už jsou pánové spokojeni?" A to byl ten moment, kdy se ve mně něco zlomilo a chtěla sem být lepší. Onen chlapík se mě ujal a dotáhl mě na šerm. A tak nějak sem začala postupně zjišťovat, co je to scénika, jak šermovat a zlepšovaly se i moje reflexy. Chce to čas a hodně práce na sobě samém. Není nic horšího, než cosplayer v nádherném kostýmu, jenž se neumí pohybovat a ani mluvit a ani se nijak tvářit. Stručně a jednoduše, člověk by měl myslet na všechny aspekty toho, co dělá.

Vlevo je fotografie z Blaviconu, která je stará ani ne rok a fotil ji Michal Kára a vpravo je fotografie z Divoké Šárky. Jen tak pro porovnání.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 anime anime | Web | 10. prosince 2017 v 14:21 | Reagovat

zaujimavy design :D

2 naruto-vs-sasuke naruto-vs-sasuke | Web | 10. prosince 2017 v 14:22 | Reagovat

sice nepoznam tu, ktoru si cosplayovala ale vyzera to podarene

3 Jejka Jejka | 10. prosince 2017 v 14:41 | Reagovat

Jakmile neumí cosplayer svoji postavu prodat kvalitou a roleplayem, je to takový cosplay napůl.
Mezi mé oblíbené cosplayery z naší scény patří Arashi, Prue, Kuromaru - i když mimo cosplay ho moc nemusím, ale to je jiná. :D Juriet je dosti talentovaná. A tým AAA and girls jsou taky se svým cosplay na úrovni. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama