Kumburské svítání (2017) - 1. část

15. září 2017 v 20:19 | Polgara |  Kulturní prožitky
Jak vypadalo letošní Kumburské svítání? :-)


Nejhorší jsou vždycky přípravy na akci samotnou. Sice se jelo v podstatě jen na den a půl, tak s sebou stejně táhne věci jako kdyby jel na týden. Abych to vysvětlila, tak Kumburk je zřícenina a člověk se na ní dostane jen tím, že vyšlape nekonečně dlouhý kopec.

V překladu, co si s sebou nepřineseš, to nemáš. Takže základ voda, jídlo a teplé oblečení. Oproti loňsku, kdy jsem jela poprvé s nulovýma zkušenostma jsem byla moudřejší. Takže: Dva spacáky, karimatku, dýku, nůž, baterku, repelent, chleba, hodně řízků a samozřejmě dva litry medoviny. Pak nějaké náplasti, obvazy a pár dalších nezbytností. Největší část místa mi v krosně zabral kostým. Nevím jak, ale podařilo se mi tam narvat i vysoké středověké boty z kůže. Jediné, co jsem táhla v ruce byl meč. Ale popojedeme.

Letos jela i Kari, kterážto je u nás nováčkem. Je fajn pocit nebýt nováček. :-D A stejně jako loni já, tak neměla naprosto, ale naprosto vůbec nic. Změnou bylo, že se k nám letos připojil Marty. Taky nováček, ale o něco rozumnější. Jelo se v několika posádkách. Hawk, Kari a já a další auto: Kéron, Sai, Archie, Lars, a pak teprve Marty a Rolnička. Doteď netuším, jak se do toho auta vešli, když k tomu připočtu všechny zbraně a bagáš.

Vyjíždělo se v pátek a sraz byl v 15:00 hodin u Hawka. Já dorazila samozřejmě dřív, ale ne o moc a stihli jsme naložit věci a dát si v klidu kafe. Nicméně, když bylo cca 14:55 hodin, tak začal být Hawk lehce nervózní. Kari nakonec úspěšně dorazila o 45 minut později.

Tentokrát jsme naštěstí nechytli žádnou zácpu a na Kumburk jsme dorazili relativně brzy. Stihli jsme dokonce západ slunce. Mým velkým úkolem bylo dávat na Kari pozor. Abych byla upřímná, tak jsem si dala za cíl ji ukázat Kumburk v celé jeho kráse. Samochvála smrdí, ale očividně se mi to povedlo. Poté, co jsme zaparkovali pod kopcem, tak se začali sjíždět ostatní šermíři. Najednou nás bylo na louce víc než dost. Hawk mě a Kari navrhl, ať si to tu projdeme. Výhodou bylo, že jsme nemusely tahat věci, protože nám je nahoru vyvezla minikára. Potom, co jsem Kari protáhla Kumburkem, tak jsme zamířili k ležení. Tam nás zuřivým štěkotem přivítal Archie a Lars, coby závodní hopík přijal Kari bez zaváhání. Za prvé, připravit si ležení, a pak jít pomáhat Kumburské paní s přípravami. Tento rok jsme tam byli jako stafáž, tedy výpomoc a v podstatě na čumendu.

Den uběhl rychle a nastal večer. U šermířů platí jedno heslo: "Během akce žádné pití, a pak si chlastej podle libosti." Je to rozumné a velmi, velmi prozřetelné. Takže večery se kolikrát docela rozjedou do nečekaných rozměrů. Naučila jsem se jedno. Nemíchat alkohol a držet se jednoho pití. Tedy jsem si poctivě ucucávala svoji medovinu a byla spokojená. Málem bych zapomněla. S Kari jsme zapomněly na jednu věc. Že i v divoké přírodě si budeme muset odskočit. Hawk to v autě kontroval hlubokým povzdechem a prohlášením: "V klidu, i to mám pořešené. Počítal sem s tím, že se najde nějaká křupka, která to zapomene." Tudíž, když pak večer před picí akcí zahlásil: "Křupka jedna a křupka dvě se pak u mě zastaví pro zapomenuté." Tak všichni zpozorněli a my dvě dělaly, že nejsme. Večer se protáhl do druhé hodiny ranní. Nevím proč, ale ten večer jsem byla mistryně dvojsmyslů. Já nadhazovala a Kéron mi je vracel zpátky. Takže moje hláška: "Konečně jsem si to dodělala." Se setkala s Kéronovým suchým konstatováním: "Gratuluju." A až potom, co tohle zahlásil mi došlo, co za perlu jsem vypustila. Přiznám se, že některé hlášky jsem pak ven pouštěla schválně. :-)

Ani zima nebyla tak strašná, jak jsem čekala. Možná za to mohl Marty, který nás zahříval. Obrazně řečeno, pěkně prosím. Nutno podotknout, že jsme usínali tak, že já spala na Martyho levém rameni a Rolnička na pravém. Stejně to nakonec dopadlo tak, že se ti dva se stulili dohromady pod spacák, protože Rolní chytila v noci křeč do nohy. Pořád však nevidím důvod v tom, aby se ti dva vecpali pod jeden spacák a chudinku Ciri nechali mrznout. Tsse. Nevýhodou Kumburku je, že i když se člověk připije do uspávací hladinky, tak se stejně nevyspí. Od pěti hodin jsem byla vzhůru.

Kousek před sedmou začali páni dělostřelci nejdřív střílet z děla, a pak hlasitě troubit a křičet: "Budíček." Tou dobou už jsem byla naštěstí na cestě dolů z kopce vzbudit Hawka. Nevím proč, ale opětovně jsem tuhle činnost vyhrála. Kéron ještě škodolibě navrhoval, že by tam jakožto nováčka poslal Kari. Chvilku jsem to zvažovala, ale vzhledem k tomu, že mým úkolem bylo ji na tyhle akce a šerm celkově navnadit, tak jsem to potom zavrhla. Na louce mě přivítal strážný slovy: "Bacha na srnky. Jsou agresivní a vyskakují z křoví." Zarazila jsem se a poodešla dál od lesa. Poučena z loňska jsem velmi něžně zaťukala na okno auta, kde spal Hawk. Vzhledem k tomu, že byl kompletně zabalený v zimním plášti, nechtěla jsem riskovat zranění ani jeho, ale ani své. Nic. Tak znovu, tentokrát razantněji a od auta jsem radši odstoupila. Vykoukla hlava, otevřel jedno oko, pak druhé a byl vzhůru. A zase hezky do kopce.

Nahoře si už ostatní balili ležení. Hawk si šel mezitím zajistit kafe. Zároveň odchytil Kumburskou paní, aby od ní převzal pokyny. Zabalit si, najíst se a dát si kafe. Kafe, kafe, kafe. Bez něho jsem po ránu na zabití. No, došlo jenom na to kafe. K jídlu jsem se nedostala, jelikož nebyl čas. Okolo půl deváté jsme se začali převlékat do kostým. Už když jsem se soukala do bruch (pánské středověké spodky) mi bylo jasné, že si musím pořídit klasické nohavice, které se dřív nosili. Abych vysvětlila proč pánský kostým. Po loňské zkušenosti, kdy jsem na Kumburku běhala v těžkých gotických šlechtický šatech jsem tohle nechtěla opakovat. Pánové mají to oblečení o něco lehčí a jednodušší. Teda relativně. Devátá hodina odbyla, Kumburská paní Kumburské svítání zahájila.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lady Lenna Lady Lenna | Web | 16. září 2017 v 17:41 | Reagovat

Zajímavý zážitek, obdivuji tě za vyšlápnutí takového kopce :D úplně se vidím, jak bych se plazila nahoru :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama