Jak jsem pokořila HTML

14. června 2017 v 19:52 | Polgara |  Kulturní prožitky
Článek o tom, že v životě nedostanete nic zadarmo


Život je nebezpečná potvora, která vám nedá nic zadarmo. Pokud něco hodně chcete, donutí vás překonat samu sebe. V mém případě jsem se musela naučit HTML. Kamarád mě v podstatě donutil posadit před stoletý notebook s prohlášením: "Nemáš důvod se bát." Asi na mě bylo hodně vidět, jak jsem se téhle věcičky chápala s obavami. Člověk je tvor zvláštní. Toho, co nezná se bojí jako čert kříže neznámo proč. A věřte mi, mně se do učení se HTML extrémně nechtělo. Už jenom z toho důvodu, že jsem měla strach ze selhání. Sama ani nevím proč. Nicméně místo abych v sobotu odpočívala, tak jsem se učila. Ble.

Nicméně po příchodu k dotyčnému se mě po obědě zeptal na jednu věc: "Máš s sebou ten notebook?" No, neměla jsem. Důvod byl prostý, nevešel se mi do baťohu a vzhledem k tomu, že jsem měla meč a ještě tašku, tak už se mi nechtělo tahat další věc navíc. Vrhl na mě pohled ve stylu: "Tohle na mě neplatí." A k mému nepříjemnému překvapení vytáhl stařičký notebook, který bohužel fungoval. První založil provizorní webovky, pak mi otevřel Frontpage a v podstatě mě dotlačil k tomu, abych překonala samu sebe. Ještě jednu věc musím podotknout. Člověk je tvor značně vymlouvačný: "Nemám čas, protože se stěhuju.", "Nemám čas, protože jsem unavený.", "Nemám čas, protože musím dělat X jiných věcí." A tak dále. Známe to všichni.

Jenže, když vás někdo postaví, tedy v tomhle případě posadí před hotovou věc, tak se ve vás něco zlomí. Najednou jsem se přistihla přitom, že pracuju na svých prvních webovkách. On sice tvrdí, že moc nepomohl, ale upřímně...sama bych se k tomu nedokopala.

HTML je jednoduché. Obzvlášť, když mu přijdete na kloub a zjistíte, jak funguje. Jako první se naučíte velmi jednoduše pojmenovávat soubory. Věřte mi, dlouhé názvy obrázků anebo souborů se odnaučíte ani nevíte jak. Dám příklad. Jeden obrázek jsem si pojmenovala Čarodějka na procházce s vlky...no, hned vzápětí mi došlo, co je to za kravinu. Následně jsem to zkrátila na Čarodějka a vlci. Mhmm, pořád to nejde. Sakra proč? Velké písmeno sedělo, lomítko tam bylo, tak, co mu vadí? Nakonec zvítězil název Vlčí čarodějka. Neptejte se mě proč, u HTML to takhle funguje.

Dalším problémem bylo všechny vytvořené věci nahrát do administrace a aktualizovat tak, aby všechno fungovalo. Jeee, já se navztekala. Myslím, že do prdele bylo nejmírnější, co jsem ten den použila. Vše sedělo, tak jsem zavolala na dozorčí radu a ten si webovky vedle aktualizoval: "Výborně, tady ti nefunguje pozadí, tady zase obrázek a tady obrázek a pozadí. A máš špatně odkazy." Můj výraz mu jasně napovídal, co s tím HTML může udělat.

Ono totiž, abyste mohli cokoli zaktualizovat, tak nejdříve musíte určité části překopírovat z frontu. Ale především najít tu pitomou chybu. Já na to zírala jak husa do flašky. A on nade mnou stojí a s klidem říká: "Já už tu chybu vidím. Je to primitivní." A odejde. Píp, píp, píp, píp, za chvilku budu jako Zeman. No nic, chyba odhalena. Jdu vedle s pocitem zadostiučinění.

"No, už je to skoro dobře, ale pořád ti tu nefunguje pozadí, navíc je to příšerný." S mlčením odejdu změnit pozadí a udělat ty zatracený stránky tak, aby fungovaly. Zvítězili jsme! Je hotovo. Nicméně, když je společně projíždíme, tak zkonstatuju jediné: "Musím je předělat, jsou příšerný." On se na mě podívá a říká: "Nechci říkat, že jsem to neříkal, ale říkal jsem to." No jo pořád. :-D

Z tohohle vyplývá jediné. Budu si dělat vlastní webovky, alespoň na svoje cosplayerské činnosti. Především fotografie, recenze na akce a mnoho dalšího. Nutno podotknout, že už teď se děsím toho, kolik piplání mě s tím čeká.

PS: Abyste viděli, že nekecám, tak přidávám odkaz i na svoje rádoby webovky. Fju, na těch bude ještě práce...Polgaří web
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 14. června 2017 v 21:03 | Reagovat

Tak na tohle bych já neměla nervy :-D

2 veruce veruce | Web | 15. června 2017 v 7:45 | Reagovat

Jéjej, ani nevíš, jak moc jsi mi připomněla dobu před 13 lety, když jsem se HTML učila já :-D Stejně jsem si pak přpadala, když jsem se učila CSS a o pár let později i základy PHP. Držím palce, ať webovky dotáhneš do konce :-)

3 moira moira | 16. června 2017 v 9:19 | Reagovat

pevný nervy. Za pár let nad programováním webů ani nemrkneš... jen se do toho stádia dostat. :D

4 vivienne vivienne | Web | 27. června 2017 v 18:18 | Reagovat

Držím palce :-) já se pokoušela o učení této tajuplné vědy pouze jednou.. a stačilo :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama