Petra Neomillnerová - Amélie a duchové

21. května 2017 v 13:27 | Polgara |  Česká literatura
Noční svět duchů nepatří jen Amélii a její mamince. Ukazuje se totiž, že v něm žijí i mnohem nebezpečnější bytosti


Nakladatelství: Albatros
Počet stran: 93
Rok vydání: 2015
Anotace:
Dům na břehu Vltavy už vůbec není zapomenutý a tmavý. Žije v něm Markéta, která sní o tom, že bude zpěvačkou, a Amélie, která by se zpěvačkou také ráda stala, kdyby ovšem nebyla duch. Ale mohou duchové zpívat lidem? Mohou se duchové zamilovat? Pokojný život v domě plném hudby naruší varovný vzkaz a pak i nezvaná návštěva. K nočnímu světu duchů totiž nepatří jen Amélie a její maminka, ale i bytosti mnohem temnější a nebezpečnější. Dokážou se jim Amélie a Markéta ubránit? Překonají přátelství a vůle k životu úklady těch, pro které je radost i láska jen porušení pravidel?

Petra Neomillnerová ani tentokrát nezanevřela na tak známá místa Prahy, jako je okolí Vltavy, Stromovka a v neposledním místě hřbitov. Upřímně po přečtení všech tří dílů jsem si na všechna zmiňovaná místa zašla a prošla si je. Ale zpátky k příběhu.

Třetí a závěrečný díl navazuje tam, kde skončila Amélie a barevný svět. Od té doby uplynulo několik měsíců a setkáváme se s Markétou a Amélií ve chvíli, kdy obě prožívají jakýsi životní zlom. Markéta se chce stát zpěvačkou a Amélie? Má stejný sen, jenže jejím problémem je to, že je duch. Může si něco takového dovolit? A tak utíká do zákoutí Prahy a snaží se pomáhat lidem. Díky tomu se dostane do dost problémové situace. Zjistí totiž, že nejsou jenom ti hodní duchové, ale i zlí. Střetne se s jedním poté, co zachrání chlapce od sebevraždy. Amélie si však stojí tvrdošíjně za svým a odmítá se vzdát svých priorit. Mezitím se Markéta připravuje na svoje první veřejné vystoupení. Podaří se oběma dívkám překonat všechny nesnáze a ustojí to jejich přátelství?

Amélie a duchové je představována jako pohádka pro děti. Dovolím si trochu nesouhlasit. Petra Neomillnerová se velmi podrobně zabývá pocity a psychikou postav, které se mění každým okamžikem. Pořád jsou kapitoly psané nejdřív z pohledu Markéty, a pak z pohledu Amélie. Používá přítomný čas. Krátké kapitoly jsou doplněné nádhernými ilustracemi, kde převažuje především černá, která je tu a tam doplněná nějakou tou jasnější barvou.

Během čtení nejednou tajíte dech a držíte palce nejenom Markétě, ale především Amélii, jež si prochází temným obdobím a je ochotná riskovat. Naštěstí i ji čeká záchrana a celé vyvrcholení trilogie je...napadá mě jedno slovo. Nádherným překvapením.

Petra Neomillnerová ví, co dělá a umí svoje příběhy napsat. A tak, pokud hledáte krásnou a útlou knížku nadupanou pestrobarevným dějem s lehkým nádechem tajemna, tak trilogie Amélie je určená právě pro vás. A upřímně nejednou se pak vypravíte k břehům Vltavy hledajíc jeden zapomenutý dům...

Knížku můžete zakoupit na Amélie a barevný svět
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama