Letní host - Alison Andresonová

8. května 2017 v 17:45 | Polgara |  Světová literatura
Cesta ubíhá do dálky, vede nás až tam, kam nelze dohlédnout...


Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2017
Počet stran: 344

Anotace: Během horkého léta 1888 přijíždí rodina Čechovova strávit léto do svěží krajiny východní Ukrajiny. V sídle rodiny Lintvarjovovy se setkává mladý Anton Pavlovič s lékařkou Zinaidou. Ta vinou nemoci nedávno oslepla, přestěhovala se sem a začala si psát deník, aby uchovala vzpomínky na dřívější život. Mezi mladými lidmi začne postupně klíčit mimořádné pouto.O více než sto let později se nečekaný objev onoho deníku stane pro Káťu Kendallovou poslední šancí na záchranu jejího londýnského nakladatelství.
Zinaidino líčení nadaného mladíka nabízí hluboký vhled do života literární legendy, jakou Čechov bezesporu je, ale vyvolává i vzrušující otázku: Skutečně napsal Čechov v době jejich přátelství román, který pak zmizel?Odpověď může změnit historii a nalezení rukopisu je výzvou pro Anu Hardingovou, překladatelku Kátina nakladatelství. Ana je stravována touhou najít ztracený román. A jak se noří hlouběji do proudu dohadů, zjišťuje, že rukopis není jediným tajemstvím skrytým na stránkách deníku.

K téhle knížce jsem se dostala čirou náhodou a jsem za to ráda. Navíc mě zaujal způsob, jakým je Letní host psaný. Forma deníku je lákává i díky tomu, že máte možnost nahlédnout do území, které je jinak zakázané. Upřímně, vždyť deník ukrývá naše nejniternější pocity. Ale tenhle byl psaný s vědomím, že si ho jednou přečte někdo jiný. Navíc v období, kdy se autorka deníku dozvěděla o své smrtelné nemoci.

Začíná dubnem 1888, kdy se hlavní vypravěčka příběhu rozhodne si začít psát deník, aby vyplnila dlouhé chvíle ve svém životě. Moc dobře si uvědomuje, že jí moc času nezbývá, a tak ho chce, co nejúčinněji naplnit. Popisuje všechno, co vidí, a co cítí. Zachycuje nejenom běžné všední události, ale také důležité okamžiky historie. Sama spisovatelka v doslovu dodává, že se v příběhu snažila zachytit, co nejpřesnější zmíněná data a události. Pokud se někde něco rozcházelo, tak se přiklonila k verzi, která jí připadala nejlogičtější. A je právě na čtenáři, aby se rozhodl, zda je to dobře anebo špatně.

Nutno podotknout, že Letní host nevypráví jenom o vzdálené minulosti. Ale také o budoucnosti. Ocitáme se totiž v době, kdy se Káťa Kendallová snaží zachránit svoje krachující nakladatelství a právě deník, který napsala Zinaida je její poslední možností. Aby ženských hrdinek nebylo málo, tak se na scéně objevuje překladatelka Ana Hardingová. Právě díky ní se dostáváme do nitra Zinaidiných myšlenek. Všímáte si kolik ženských hrdinek je v jedné knížce ukryto? Pánové zůstávají jakoby ukrytí v jejich stínu.

Letní host je výborně napsané vyprávění o životě minulém, ale i tom dnešním. Vypráví o střetnutí dvou rodů - Čechovových a Lintvarjových. Ale také o tom, že, když člověk chce, tak dokáže nemožné. Ukrývá se v něm dost zajímavých myšlenek a mnohdy hodně svérázných názorů. Všechny tři zmíněné ženy, jsou o krok napřed v době, kde žijí. Zároveň každá z nich nese břímě a prochází si těžkou životní zkouškou. A tak nejednu z nich napadne, jestli všechno zvládnou ustát.

Letní host je psaný deníkovou formou. Najdeme zde všechno. Od běžných popisů prostředí v němž se Zina nachází, o jejích lékařských zkušenostech, ale také pocitech a nekonečně dlouhých rozhovorech s Čechovem. Těch je tu víc než dost a je z nich patrné, jak Zina ke svému příteli vzhlížela. Právě on ji dodával naději ve chvílích, kdy ona sama přestala již doufat.

Letní host je nádherné čtení, které čtenáři přinese zcela nový pohled na matičku rus. Navíc závěrečné vyvrcholení příběhu ho překvapí. A nechám na náhodném kolemjdoucím, aby si zjistil, zda ho překvapí mile anebo ne.

Děkuji nakladatelství Metafora za poskytnutí recenzního výtisku
Knížku můžete zakoupit na Letní host
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 8. května 2017 v 18:30 | Reagovat

Knížka mě zaujala, mám ráda vyprávění ve formě deníku :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama