Jaroslav Žák, Vlastimil Rada - Bohatýrská trilogie

17. dubna 2017 v 12:17 | Polgara |  Česká literatura
O návratu do starých časů...


Je zvláštní, jak se k některým knížkám dostanete. To si tak sedíte s kamarádem a povídáte si nad kafem. A najednou zjistíte, že rozebíráte tituly, o nichž jste slyšeli jenom z rychlíku. Takhle nějak ke mně přišla Bohatýrská trilogie. Přiznám se, že jsem první stránky četla váhavě a opatrně, protože jsem nevěděla, co od knížky čekat. A pak jsem zjistila, že mě zcela pohltila.

Proč se titul jmenuje Bohatýrská trilogie? Ukrývá v sobě tři části a to: Vzpoura na parníku primátor Dittrich, Dobrodružství šesti trampů a Z tajností žižkovského podzemí. Co mě překvapilo, že původně se mělo jednat o knížku pro děti, která měla mít spousty obrázků. Což dodrželi, ale jen v první části, jenž je odlehčeným čtením. Další už jsou vážnější, jsou tam narážky na tehdejší dobu tak mistrně ukryté, že i čtenář musí kolikrát hodně přemýšlet, aby na ně přišel.

Vzpoura na parníku primátor Dittrich je jako vlašťovka, odrazový můstek, který vás vtáhne do celého příběhu. Už při čtení této první části mi bylo jasné, že se přede mnou otevírá zcela nový svět. Když jsem louskala stránky o tom, jak probíhal tehdejší život námořníků na Vltavě, nejednou mi vyletělo obočí vzhůru. Skoro jako kdyby popisoval divočinu. Vzdálenou a nepřístupnou. Jak už to bývá, většina takových příběhů začíná rebelií. Námořníci povstanou proti svému kapitánovi, který je dle jejich mínění týrá a dře z nich kůži. Do toho všeho se nechtěně připlete malý chlapec Budulínek a stane se středem dění celé vzpoury. Musela jsem se smát závěru celé kapitoly, která končila naprosto nečekaně. A myslím si, že nebýt Budulínkova věrného pejska, jenž nejednou zachránil situaci, tak celá situace dopadne jinak.

Druhý díl trilogie nesoucí název Dobrodružství šesti trampů je trochu jiné kafe. Tentokráte se ocitáme v době, kdy došlo ke vzpouře trampů. Právě oni již mnoho let trpí v podrobení díky Kubátově zákonu o oddacích listech. Tento list měl za úkol jediné. Omezit pohyb lidí ve volné přírodě. V podstatě trampům zakazoval provozovat tuto činnost s osobou druhého pohlaví, pokud se nebyli schopni prokázat oddacím listem. Co mě fascinovalo po celou dobu čtení byla staročeština. A přiznám se, že nejednou jsem si některá slova musela vyhledávat.

Tahle část nemá jednoho hrdinu, ale zabývá se i dalšími osudy. Jsou zde hodně zmiňováni paďouři. Asi bych měla vysvětlit, kdo byl paďour, že? Stručně a zjednodušeně, ten, kdo se neuměl v přírodě chovat. A byli tak označováni i lidé, kteří se na svoji víkendovou procházku krásně oblékli, šli svoji klasickou cestou do další vesnice, kde si dali sváteční oběd. Trampové tímhle opovrhovali. A tak docházelo k nejednomu střetu. Celá situace se vyhrotí bojem o dávné městečko Kozodeje.

Nevím proč, ale nejvíce jsem se smála u třetího a posledního dílu trilogie. Z tajností žižkovského podzemí. Prodej nealkoholického pití je zakázaný a přísně se trestá. Díky tomu vznikají zločineckého bandy, které se nelegálním prodeje obohacují. A co se prodává? Přeci minerálka. Hlavním padouchem je Alu Capone přezdívanému též Lojza Kápo, kterému pomáhá jeho bývalý učedník Žlutá bestie, Mi-Ko-Ta. Proti nim stojí Holmes Franta Bidlo. Aby toho nebylo málo, tak k tomu všemu ještě přihřívá žižkovský Scotlan Yard.

Pobavily mě osudy starého oficiála pana Tylínka, který je opravdu nezapomenutelnou postavičkou. Pan Tylínek je předseda spolku "Sypejte ptáčkům." Nezaměnitelné jsou i výlety do tehdejších krčem a jejich zakouřeného prostředí. Dojde i na nejednu přestřelku mezi oběma znepřátelenými skupinami.

Bohatýrská trilogie je jakýmsi návratem do starých dob. Upozorňuje na její nešvary a vrtochy, kterých bylo víc než dost. A zároveň čtenáři připomíná, že není tak sečtělý, jak si myslel. Navíc vás obohatí humornými scénami k nimž se rádi budete vracet.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 17. dubna 2017 v 16:53 | Reagovat

Věrný pejsek Matlafousek.

2 duck life 4 duck life 4 | E-mail | Web | 9. října 2018 v 6:14 | Reagovat

great post. thanks for sharing

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama