Westworld (2016)

2. prosince 2016 v 14:27 | Polgara |  Seriály
Westworld, svět, kde si splníte své touhy


Svět zníčený jadernou válkou, svět zníčený epidemií v podobě zombie apokalypsy, hladomory, nedostatky potravin a mnoho dalšího. Takové jsou vize budoucnosti, které nám představují spisovatelé pomocí svých děl. Nicméně svět, jenž je rozdělený na tu čáat, kde žijí skutenčí a živí lidé a na tu, kterou obývají umělé vytvořené intleigence natolik podobné těm živým, že je jen stěží rozeznáte sebe...právě takový je Westworld.

Westworld je zábavný park, kde se odehrávají desítky příběhů s uměle vyrobenými lidmi. Cizinci, tak se říká těm, kteří si zaplatí dovolenou v parku, aby mohli bezstrestně vraždit, znásilňovat a užívat si všeho, co jim skutečný svět živých lidí nedopřeje. Vždyť umělá inteligence nic necítí. Anebo je tomu jinak? Ne nadarmo existuje rčení, že stokrát nic umořilo vola. V tomto případě se v jednom malém městečku, které přesně kopíruje divoký západ dozvídáme o Dolores (Evan Rachel Wood). Krásné, blonďaté dívce, jež jakoby přes kopírák prožívá jeden a týž den. První díl začíná v okamžiku, kdy se loučí s otcem s tím, že jde ven malovat obraz. A postupně se tak od tohoto bodu odvíjí další dějové linie. Dolores působí jako naprosto obyčejný člověk, který od života moc nečeká a je rád za to, co má. Nakonec se však ukáže, že je všemu jinak. V normálním životě byste si jí všimli jen díky její kráse a neobyčejně hlubokým očím.

Aby nebylo vyprávění natolik jednoduché, tak se dozvídáme i tom, jak to chodí v místě, kde se roboti vyrábějí. Postupně nás seznamují nejen s výrobci, ale taky s majiteli parku. Nejčastěji se ocitáme v místnosti, kde dochází k tzv. rekonstrukci výtvorů. Vidíme, průběh opravy potom, co dojde k vraždě. Jak je opravují, zahlazují rány po nožích, střelných zbraních. Je to jako kdybyste sledovali skládání puzzlí. Všechno do sebe zapadá. Vidíme i jednotlivé objekty, jak sedí se svými tvůrci ve skleněných místnostech a před nimi tzv. tvůrce. Dám příklad... aby byla iluze živého člověka, tak je divák vtažen do toho, jak dochází k tomu, že je objekt učený, jak držet tělo, jak chodit a jsou mu pokládány různé otázky. Nicméně ihned zjistíte, že mezi člověkem a robotem je jeden podstatný rozdíl. Nikdy, když jsou v opravně nejsou oblečeni. Protože nemají city a oblečení k životu nepotřebují.

Zároveň v opravně sledujeme, jak si mohou zahrávat s počasím a časem. Jenom mávnutím ruky jsou schopni zastavit čas, aby mohli uklidit místo a ve vyprávění pokračovat dál. Zároveň se každých 24 hodin lidem ve Westworldu vymaže paměť. Jenže, dá se tohle praktikovat pořád dokola bez následků?

Nikdy mě nepřestalo fascinovat, kolik postapokalyptických verzí budoucnosti jsou lidé schopni vymyslet. Nejenom v literárním světě, ale taky v tom filmovém. Poselstství, je-li v tom nějaké je víc než jasné. Važte si své země, jinak o ni přijdete. I když v tomhle případě je tomu asi jinak. Přijdete o zem, kterou jste vyrobili. Robolidé si posutpně začínají uědomovat, že je něco špatně. Ale prozatím se jedná o malou hrstku, která se časem vzbouří. Ale do takovéhleho extrému seriál prozatím nedospěl. Skončila jsem u osmého dílu, který hodně vygradoval.

Bernard Lowe (Jerffrey Wright) je vedoucí Vývojového oddělení, který se z nějakého důvodu zajímá především o Dolores. U ní dělá vyjímku a vždy ji oblékne. Potom tu máme Rebecu, hlavní vedoucí a nadřízenou všech, kteří mají s robolidmi, co dočinění. Nicméně Westworld se vždy neodhrává pouze v řídícím centru, ale postupně se prokousáváme různými částmi parku a podrobněji pronikáme do jejich jádra.

A to i za pomoci dr. Roberta Forda (Anthony Hopkins), který se někdy tajně, bez vědomí svých nadřízený vydává do útrob parku. Pomocí jeho výletů a jeho rozhovorů s roboty na nás vyskakuje jedna neodbytná myšlenka. Mají návštěvníci parku právo na to, co dělají s roboty? Vždyť nejednou se ukázalo, že i roboti cítí. Takovým hlavním zmetkem je "Muž v černém" (Ed Harris) u něhož nevíte až do poslední chvíle, co má za luben. Postupně si oblíbíte i Maeve Millay (Thandie Newton), bordelmamá, která si jako první začne uvědomovat, že s parkem není něco v pořádku. K Therese Cullen (Sidse Babett Knudsen) jsem si hledala hodně dlouhou cestu než jsem si tuto postavu oblíbila. Nejnovějším přírůstkem jehož si zamilujete od samého začátku je William (Jimmy Simpson), který se poprvé dostane do parku. Zpočátku na vás působí hodně nesměle a nevíte, co si o něm máte myslet. Je to stejné jako s Theresou. Přiroste vám k srdci až po pár dílech, ale od toho okamžiku nechcete slyšet o nikom jiném.

S dalšími postavami je to tak napůl. Některé jsou výraznější, jiné méně. Westworld není zaměřený jenom na jednoho hrdinu, ale zabývá se i dalšími. Westworld začne nabírat grády v okamžiku, kdy Maeve převezme otěže osudu do vlastních rukou, a tak trochu začne nabourávat ostatní výtvory k tomu, aby se vzbouřili.


Řekla bych, že Westworld v něčem překonal Hru o trůny. Je surovější, nahoty je tam také víc než dost a nebojí se jít do nejmenších detailů. Zároveň tak trochu klade otázku, jak by to vypadalo, kdyby skutečně něco takového vzniklo. Zároveň by k seriálu měli dát jedno varování. Jakmile se do vyprávění ponoříte, už se nevynoříte.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hrobárka Hrobárka | Web | 2. prosince 2016 v 15:05 | Reagovat

Tešila som sa na tento seriál ešte v lete a teraz, keď vychádza nemám čas si sadnúť a pozrieť :-| Idem sa hanbiť do kúta

2 Eliss Eliss | Web | 2. prosince 2016 v 16:11 | Reagovat

Viděla jsem zatím jeden díl a seriál je velice zajímavý...

3 Lore Lore | Web | 2. prosince 2016 v 17:17 | Reagovat

Dříve jsem tomu dala 4*, protože jsem nemohla překousnout, že Westworld je z části westernový (a to já nemám ráda), ale po posledním díle jsem to hodila za hlavu a dala tomu plný počet :D

4 Mersmerize Mersmerize | Web | 2. prosince 2016 v 19:42 | Reagovat

Jsem tím seriálem komplet posedlá. Těším se na neděli, poslední epizoda první série má mít 90 minut a potom budem čekat až do roku 2018 :( Teď na to koukám už po třetí, na předchozí díly, a už mám svých pár nej teorií. Jsem děsně zvědavá :) A hru o trůny to podle mě na 100% trumflo, alespoň pro mě :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama