Prohlídka strahovského kláštera a knihovny

25. prosince 2016 v 16:01 | Polgara |  Kulturní prožitky
Nečekaný výlet za historií


Je to skoro až k zamyšlení, že jsem za celý svůj život nebyla ani jednou na Strahově. Samozřejmě, že jsem jím prošla, viděla okolní domy a památky, ale nikdy ne tři nejdůležitější památky. Tentokrát se mi poštěstilo navštívit je dvakrát. První prohlídku jsem si užila a strávila tam celou dobu. Druhou návštěvu jsme musela zkrátit.

Nicméně díky kamarádovi, který tam pracuje jsem se mohla podívat do míst, kam se běžný návštěvník nepodívá. Anebo dané místo vidí zpoza mříží. Což je škoda. Nicméně, při první návštěvě jsme prvně zamířili do knihovny, která vás uchvátí už u vstupu. Co pro mě bylo takovou třešničkou na dortu, že jsme dostali povolení fotit. Jééé, já cvakala jako k smrti odsouzená. Ale v některých částech jsem musela bez blesku, jedná se hlavně o knihovnu.

Sraz jsme měli v 11 hodin na strahovském nádvoří, kde se už rojily davy turistů. Kdybyste viděli to množství autobusů, které stálo podél chodníků. Jen jsem tiše zírala. Vzhledem k tomu, že jsme s sebou měli zkušeného průvodce, tak nás bez problémů protáhl davem. A my se najednou ocitli na místech bez lidí. To ticho. Navíc ticho dominovalo především v kostel, kde skutečně kromě nás nikdo nebyl. Přesto bych výlet měla vzít popořadě.

Knihovna je rozlehlá, plná vzácných výtisků knih, jež nikde jinde nenajdete. Co mě překvapilo, že je zde místnost určená zkamenělinám. Hrozně mě pobavil zvláštní ptáček, kterému přezdívali Dodo. Je zvláštní, že i po těch mnoha, mnoha milionech let měl zachovalý výraz. Asi bych mohla říct, jak se tomuto prostoru říká, že? Jedná se o tzv. Kabinet kuriozit. Po prohlédnutí jsem pochopila proč zrovna tenhle název :-D.

Jako první jsme šli do Filosofického sálu, kde jsou na stropě nádherné fresky různých výjevů z Bible. Nejsem věřící, ale tohle na mě zapůsobilo. Ostatně stejně jako všechny křesťanské stavby. Ať si člověk říká, co chce, tak tohle jim šlo na výbornou. Navíc, když se díváte na to neuvěřitelné množství svazků. Věděli jste, že ve strahovské knihovně je ukryto přes dvěstětisíc svazků. Dominuje zde převážně zlatá barva a na fresce vás zaujme zvláštní zobrazení postav. Tomu všemu vévodí statisíce svazků srovnaných do řad. Vidíte ty nejmenší po ty největší jimiž by se dalo zabíjet.

Další dominantou je Teologický sál jemuž vévodí několik krásných globusů. Hodně mě fascinoval zvláštní otočný stůl určený pro studium. Jedná se o pár kousků a právě jeden z nich má strahovská knihovna. A i kdybyste mě zabili, tak si nemohu vzpomenout, jak se jmenuje.

Strahovská galerie je samostatnou kapitolou, obsahuje nádherná a nezapomenutelná díla, která vás zanesou do úplně jiné doby. Dokonce jsme viděli i místní rybníček se zlatými rybičkami, které se zrovna choulily někde u dna. Aby toho nebylo málo, tak jsme měli možnost vidět místní vinici a fascinující pohled na Hradčany. Prošli jsme si skleník, kde mě překvapilo, co všechno si jsou schopni vypěstovat. Dokonce jsem narazila i na místní kočičandy. Jen škoda, že při první prohlídce jsme měli zataženo a lehce pod mrakem, ale nepršelo. Až při druhém pokusu jsem viděla Hradčany v celé jejich plné kráse.

Aby toho nebylo málo, tak jsme se podívali až na půdu samotného kostela. Kostel je samostatnou kapitolou. Klidné a jakoby odlehlé místo, které se skví nad tím vším nezasažené shonem moderní doby. Možná za to může skutečnost, že do kostela normálně lidi nesmí a je přístupný pouze do určité části. Měli jsme docela kliku, protože, když jsme šli dolů, tak byla celá a začal odbíjet zvon. A řeknu vám, i přestože jsme byli už o dost níž, tak nám nějakou dobu potom hučelo v uších.

Obě prohlídky byly perfektní a ještě teď na ně vzpomínám. Strahov je místo, které stojí za to navštívit a má vám, co nabídnout. Navíc jsme měli zpestřený výklad, poněvadž jsme se dozvěděli i několik historek ze zákulisí. Navíc kamarád má načteno, takže jsme nebyli ochuzeni ani o historickou vsuvku.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nemessis Nemessis | Web | 2. ledna 2017 v 7:23 | Reagovat

úžasné fotky O_O mají zvláštní atmosféru ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama