Petra Slováková - Ve službách královny 1 - Démon z East Endu

26. prosince 2016 v 15:39 | Polgara |  Česká literatura
Podaří se dvěma hrdinům vyřešit zdánlivě neřešitelný případ?


Nakladatelství: Brokilon
Rok vydání: 2015
Počet stran: 431

Viktoriánský Londýn, jenž známe z mnoha příběhů ať už knižních anebo zfilmovaných. Vždycky nás fascinoval a přitahoval. Možná právě proto se k němu vrací i český spisovatelka Petra Slováková ve své románové prvotině.

Londýnskými ulicemi prochází neviditelné děsivé monstrum kradoucí děti přímo z postelí. Lidé jsou zděšení a neví na koho se obrátit, proto si šeptají pouze mezi sebou. Až do okamžiku, kdy situaci v chudinských čtvrtích začne vlkodlačice Liliana Kelbyová. Problémem je, že musí svoji pravou podobu před ostatními tajit, jinak by ji upálili na hranici. Je proslavená tím, že dokáže vyřešit jakýkoli zdánlivě nemožně vypadající případ. Většinu případů vyšetřuje se svým bratrem, jenž má mechanickou paži a vlkodlačí vir v krvi. Jedná se o Viktora Kelbyho, který svoji genialitou tak trochu připomíná novodobého Sherlocka Holmese. Sourozenecké duo zamíří do East Endu původně za vzácným šperkem zlatého brouk, jenž byl odcizený z královské sbírky. A okrást královnu se nevyplácí. Podaří se dvěma detektivům vyřešit zdánlivě nerozluštitelný případ? Navíc, aby toho nebylo málo, tak se z hlubin minulosti vynoří Michael Sterling, bývalý milenec baronky Kellbyové. Tyhle dva od sebe oddělila neporušitelná pravidla společnosti.

Je zajímavé kolik steampunkových románů se v poslední době vyrojilo. Ale přesto se jich pouze pár dostane do popředí. A mezi ně beze sporu patří Démon z East Endu. Petra Slováková ví, jak čtenáře nalákat. Nejdřív ho vtáhne do temných londýnských uliček, kde se ukrývají různé parastroje, bytosti s neuvěřitelnou magickou mocí a technické serepetičky, které by se mohly rovnat těm z příběhům o Jamesi Bondovi. Nutno podotknout, že spisovatelka nezapomíná ani ne všudypřítomný strach z trochu odlišného. Jejich věčné odsuzování aniž by dotyčného poznali blíže. Stačí mít mechanickou ruku, být podezřelý z magických hrátek a máte jasně dané společenské postavení. Vyvrženec.

Navíc byl Démon z East Endu pojatý tak trochu jako detektivní román což je jedině dobře. Dělá z toho velmi čtivý příběh jehož součástí je steampunk jenom jako okrasný doplněk. Hodně se mi líbili dva protichůdné charaktery hlavních hrdinů. Liliana je někdy na pěst, jde do všeho po hlavě, více dává na svoje city než aby si situaci promyslela. Zato Viktor je spíše takový Sherlock Holmes, všechno důkladně promýšlí, a pak teprve jedná. Navíc je díky svému "postižení" tak trochu odsunutý na okraj společnosti.

Líbila se mi představa, že i když se jedná o hlavní hrdiny, tak je spisovatelka nešetří a dostávají, co proto. I díky tomu jsou nejednou nuceni vyhledat pomoc u lidí s nimiž by se za normálních okolností setkání raději vyhnuli.

Petřin spisovatelský styl nepostrádá originalitu a je vidět, že má slušnou slovní zásobu a za sebou hodně přečtených knih. Nebojí se využít ani skutečnosti, že se v Londýně žila takže si přijdete, jako kdybyste četli nějaký cestopis. Fascinuje vás magie, parovody a kouzlo starého viktoriánského Londýna? Pak je Démon z East Endu určený právě pro vás.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ┼Raven Sammael Renkse┼ ┼Raven Sammael Renkse┼ | Web | 28. prosince 2016 v 19:21 | Reagovat

To vypadá dobře
Spřátelíš?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama