Majgul Axelsson – Nejmenuji se Miriam

19. listopadu 2016 v 22:28 | Polgara |  Světová literatura
Přestala existovat, aby přežilaNakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2016
Počet stran: 376

"Nejmenuji se Miriam." Tahle věta, kterou pronese stará paní vás zavede do světa beznaděje a hrůz provázejících pobyt v koncentračním táboře. Stará žena si prošla peklem, které mnoho desetiletí ukrývala uvnitř sebe a až na sklonku života se rozhodla promluvit pravdu. Je to Romka a její pravé jméno je Malika. Jejího bratra zabil v koncentračním táboře šílený Mengele. Aby dokázala přežít, vzala na sebe identitu dívky Miriam. A tak se dostává do dalšího koncentračního tábora - Ravensbrücku. I odtud se jakýmsi zázrakem dostane živá. Ale ani po získání svobody nenajde odvahu, aby promluvila o tom, kým ve skutečnosti je. Okolnosti ji však dovedou k tomu, že je nucena říct své nejtemnější tajemství, které skrývala i před svým manželem...

Říkáte si, že vás nic už nemůže překvapit, protože jste toho o koncentračních táborech a hrůzách s nimi spojených četli už hodně. Opak je však pravdou, spisovatelka Axelsson vás přesvědčí o tom, že zdaleka nevíte všechno. Nejmenuji se Miriam je nejenom živoucím svědectvím, ale také varováním před chybami, které naše společnost napáchala. Varuje před zaslepenosti a odsuzováním toho, jak se kdo narodil.

Tato kniha má několik rovin. Odehrává se v přítomnosti a minulosti. Navíc nám okdrývá část historie o níž se moc nemluví, jedná se o romský holokaust. Příběh Miriam na světlo vynáší skutečnosti, které se do čtenáře zarýjí jako dobře vystřelný šíp. Autorka se nesnaží poučovat anebo kázat, pouze vypráví příběh. Ale natolik poutavě a přesvědčivě, že jí věříte každé slovo. Co mě překvapilo, že než autorka knihu napsala, tak si dala tu práci a prostudovala velké množství dokumentů. Zmiňuje se v tom ve svém závěrečném poděkování. Většinou k takovýmto dílům přistupujete s jistým odstupem, poněvadž víte, že ne všechno je pravdivé. Ale Nejmenuji se Miriam je výjimka potvrzující pravidlo. V překladu příběh je sice vymyšlený, ale historická fakt odpovídají.

Miriam tábor smrti změní a stane se z ní naprosto jiný člověk. Někdo, kdo ví, jakou hodnotu má lidský život. Všechno vidíme jejíma očima a vyprávění je proložené jejími postřehy a myšlenkami. Ať už se jedná o popisování pocitů bolesti, které zažívá v táboře anebo ve chvíli, kdy je svým manželem a rodinou. V první části je nejsilnější ta, kde se Malika snaží přežít a dostat na svobodu. Touha po něčem, co je tak blízko a přitom daleko je v románu zmiňována neustále.

A i potom, když přežije hrdinka to nejhorší, tak musí zatajovat svoji pravou identitu. Je fascinující, že ani Švédsko není schopné překročit hranice odsuzování. Lidi zde žijí v neustálém strachu a musí bojovat o každé světlo na slunci.

Malika představuje silnou osobnost, která se nabála riskovat, a to i za cenu toho, že bude muset skrývat vlastní identitu a zapřít rodné kořeny. Okolo ní se pohybuje spousta postav, včetně jejího manžela Olafa, jenž se jí snaží chránit, byť špatným způsem. Lidí, kteří byli s Malikou v koncentračním táboře, ale především neustálé touhy, jež hrdinku žene kupředu a nutí ji neustále překonávat hranice jejích možností.

Nejmenujie se Miriam je čtivý a naturalisticky napsaný příběh, který vypráví nejenom o lidské odvaze a touze přežít, ale také varuje před rasovými předsudky. Možná by byl lepší pojem zaslepeností, jež vyhubila mnohem více lidí než mnohé smrtelné choroby.
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Metafora
Knížku můžete zakoupit na Nejmenuji se Miriam
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 20. listopadu 2016 v 16:12 | Reagovat

Páni, tohle vypadá hodně dobře. Pár knížek s touhle tematikou už jsem přečetla, ale tahle mě zaujala. Asi se po ní podívám. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama