Filmy natočené podle knih – knižní obálky vyrobené podle filmů

26. listopadu 2016 v 21:01 | Polgara |  Názory
Filmy a knihy, jde to dohromady?


Jedná se o relativně nový trend, který se rozmohl v posledních několika letech. Možná tu byl dřív, ale začala jsem si ho všímat až v nyní. Je fajn mít plakáty se svými oblíbenými herci popřípadě záložku vytvořenou na motivy filmu. Ale nechat kvůli tomu natisknout rovnou celý náklad určité knihy mi přijde jako plácání. Obzvlášť, pokud původní vydání není ještě vyprodané. A tady se možná dostávám k jádru pudla. Vzhled prodává, kdo tvrdí, že ne, ten kecá. Samotné se mi kolikrát stalo, že mě kniha zaujala nejdříve výrazným přebalem, a až teprve potom jsem se pídila potom, jaký má obsah. Povrchní, není-liž pravda?

Nevíme o nich, dokud se podle nich nenatočí film anebo seriál, a pak se teprve jako to správné stádečko hrneme po horké "novince". Nebojte se, párkrát se mi to takhle stalo. Uvedu příklad. Nenápadně se k nám začal dostávat seriál Hra o trůny, do té doby jsem ani nevěděla, že něco takového existuje. Jakmile jsem shlédla první sérii, tak jsem šla a koupila si všechny dosud vydané knihy. Ne ty staré paperbackové, ale ty nové, v pevné vazbě. Protože prostě vypadají lépe.

A je tomu několik let, co se začaly vydávat knihy nejdříve s normální obálkou, a potom s filmovou. Uvedu příklad... asi nejnovějším je Sirotčinec slečny Peregrinové, Nádherné bytosti, Zlodějka knih, Dívka ve vlaku, Geisha, Dan Brown a jeho série s hlavním hrdinou Robertem. Takovýhle knížek je čím dál víc. A využívají toho knihkupci ve svůj prospěch. Vytvoří pyramidy, kde jsou vystavené knížky s původním přebalem, a pak s filmovou obálkou.

Samotnou mě kolikrát napadlo, že by bylo lepší, kdyby do knížky daly spíše plakát s motivy z filmu anebo záložku. To by mi udělalo mnohem větší radost. Ale tisknout kvůli tomu znovu knihu, která ani není vyprodaná? Dejme tomu, že náklad na jeden titul je přibližně 2000 kusů. A aby jich bylo ještě víc, tak se vytisknou další jenom protože tam mrsknou filmovou obálku, ale jinak je kniha stejná jako ta předchozí. Vždyť jenom kolik variant je třeba na Pána Prstenů anebo Šifru mistra Leonarda. Přitom ty staré chuděry leží ve skladech, kde se s nimi nic neděje, popřípadě skončí ve slevách.

A nejednou za to můžeme i my čtenáři. Jsme zhýčkání a velmi dobře si rozmýšlíme, za co peníze utratíme. Proč bychom si přeci kupovali nějakou obyčejně vypadající knížku. Nedávno jsem na tohle téma vedla diskuzi s kamarádkou. A skončila nerozhodně. Zjistily jsme totiž, že to máme tak půl na půl. Kolikrát jdu do knihkupectví jenom tak brouzdat a beru knížky do ruky, otvíráme je a začítáme se do nich. Ale pak jsou tu takové, které mě zaujmou přebalem, ale už ne tím, co je uvnitř. A pak ještě jedna kategorie, perfektní přebal, ještě zajímavější vnitřek. Nu, ještě je zde jedna kategorie. Ta filmová. "Jééé, na téhle je scéna z filmu, který jsem viděla nedávno. Jaktože nemám přečtenou knížku?" :)

Přitom by se reklama, kterou knize film poskytuje, dala využít jinak. Placky, záložky, plakáty... vím, něco to stojí, ale pro čtenáře a fanouška by to mělo mnohem větší cenu. Obzvlášť, pokud už danou knihu má v původním vydání. Je škoda, že k některým kouskům se dostaneme bohužel až potom, co se o nich dozvíme z filmových pláten anebo monstrózní reklamy.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Katarína Katarína | Web | 26. listopadu 2016 v 21:39 | Reagovat

Filmy ma obchádzajú, takže ma obchádzajú aj filmové obálky na knihách. Až na jeden prípad. Pravidelne, keď zbadám v kníhkupectve novú obálku s filmovým motívom na Hobbita (Pána prsteňov), bojujem s myšlienkou, kúpiť si ich. Toto však, pravdepodobne, hraničí s bibliofíliou. Mám totiž všetky 4 knihy doma. Ale nestačí mi to, na tú s ilustráciami od Alana Lee si šetrím určite: http://www.martinus.sk/?uItem=237946 Pri nej sa totiž môžem ospravedlniť, že je obohatená o ilustrácie a ide o trojdielny komplet. (A jedného dňa vezmem útokom aj anglické vydanie.)

2 Eliss Eliss | Web | 27. listopadu 2016 v 8:52 | Reagovat

Mě se třeba hodně líbila seriálová i knižní podoba Hry o trůny :-)

3 Kiara Kiara | E-mail | Web | 27. listopadu 2016 v 10:30 | Reagovat

Podle mě se tisknou jiné obaly na knihy po filmu proto, aby lidé na první pohled viděli, že podle toho je ten film a nemohli si to splést s něčím jiným. Mně osobně se ale většinou líbí ty původní obaly, ne ty z filmů, protože už to pro mě nevypadá tolik jako kniha. Navíc nemám ráda, když je na obalu knihy fotografie, nebo prostě tvář člověka. Mnohem raději mám obaly namalované nebo nějak hezky abstraktní.

4 Dragita Dragita | Web | 7. prosince 2016 v 12:41 | Reagovat

Taky můžu za sebe říct, že by mě potěšil spíš plakát, placka, záložka, magnet, prostě drobnost. Protože když už knihu mám, nebudu si ji kupovat dvakrát s filmovým přebalem - nebo se mi stane, že ji kvůli tomu teprve objevím a nebo - se mi původní obálka líbí daleko víc.

Třeba Duna. Mám ji dvakrát. Jednu starou a pak jednu k nějakému 50. výročí, kdy byla obálka zlatá, jako duny na Arrakis. A najednou koukám, že  už jsou další dvě verze. Pokud kniha není vyprodaná, není to zbytečné?

Jo, to je věčné téma. A plakáty, placky, přívěšky, nikde :D Možná tak k největším sériím a na internetu.

5 LM LM | E-mail | Web | 16. prosince 2016 v 21:04 | Reagovat

Veru, mám s tým svoje skúsenosti, no snažím sa filmovým prebalom vyhnúť, no napríklad CZ preklady od Jane Austinovej majú snáď do posledného filmové prebaly a tu sa mi pôvodný zohnať nedarí, takže v tomto beriem čo sa ponúka.
A ako si poukázala, tak záložka, plagát, či dokonca odznak by ma asi pri pokladni potešil viac, taký super príjemný bonus, čo by mi vylepšil deň :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama