Doctor Strange (2016)

6. listopadu 2016 v 20:25 | Polgara |  Filmy
"I kdyby mě čekalo tisíc smrtí, učedník Pradávného nebude nikdy prosit!" (Úryvek z Ultimátního komiksového kompletu, číslo 87 - Doctor Strange, Bezejmenná země, bezbřehý čas


Doctor Stephen Strange (Benedict Camberbatch) má všechno, co si muž jeho věku může přát. Je bohatý, je slavný a má práci, kterou miluje a živí ho. Jenže jednoho dne dojde k ošklivé autinehodě, která ho připraví o možnost pohybu, ale především nemůže pracovat rukama, jež ho živí. Je totiž věhlasný neurochirurg. Strange začne propadat depresím a má na mysli jediné... chce docílit toho, aby se jeho ruce uzdravily. A je ochotný utratit poslendí peníze, které má a vypravit se do Kamar-Taj. Zpočátku to vypadá, že ho nepřijmou. Hrdina je zoufalý, ale nevzdává se. A tak se seznamuje s Prastarou (Tilda Swinton). Právě ona mu ukáže, že existují i jiné pohledy na svět než ten jeho...

Je fascinující kolik marvelovských hrdinů se dočká filmové zpracování. Na doktora Stephena Strange jsem narazila už v jiných komiksech. Párkrát spolupracoval s Avengers, kde se vyskytuje nejčastěji. Byla o něm zmínka i ve Fantastické čtyřce, ale i on má samostatné komiksy a zahanbeně se přiznávám, že jeho dobrodružství znám pouze díky Ultimátnímu komiksovému kompletu. Ale je to natolik silná postava, že mě donutila pátrat hlouběji. :-)

Doctor Strange je postavený na perfektních efektech, které mi místy připomínaly určité části z filmu Počátek. Ale jen, co se týká jiných realit a dimenzí. Dalším faktem budiž to, že se režisér Scott Derickson rozhodl čtvrt roku počkat, aby do hlavní role mohl obsadit právě Benedicta. Jako je Robert Downey Jr. Iron Man. Tihle dva kouzelní pánové mají jedno společné. Dali hrdinům, které ztvárnili, život. Divák jim věří každé slovo a s okouzlením čeká na další novou scénku.

Tento nový marvelovský kousek se zabývá trochu jiným nebezpečím než, které známe od jiných hrdinů. Zabývá se totiž nehmotným nebezpečím, dimenzemi a příšerami jejichž sílu si nedokážeme ani představit. Co je na filmu velkolepé je možnost procházení portály. Jsme v pouštním městě a najednou se společně se Strangem a Prastarou objevíme na Mount Everestu. Anebo dům, kde vidíme různé průchody...na poušť, prales, pláž, moře.

Ani další postavy nezůstávají pozadu. Zajímavou hrdinkou je Rachel McAdams, jež ztvárnila jeho kolegyni Christine Palmer. Nesmím opomenout mistra Mordo (Chiwetel Ejiofor), který provází našeho hrdinu při jeho objevování netušeného. Právě on je jakýmsi Strangeovým narázníkem a dokáže uklidnit jeho horkou hlavu. Ti dva se vzájemně doplňují a jsou vtipnou a sehranou dvojkou spolubojovníků. Nebyl by to pořádný Marvel, aby tam nebyl pořádný padouch. Bylo nebylo, Prastará kdysi vychovala a vycvičila jednoho z nejmocnějších a nejnebezpečnějších mistrů. Říkal si Kaecillius (Mads Mikkelsen). Tomuhle zmetkovi, jinak se to říct nedá věříte, že by naši malou planetku dokázal zníčit lusknutím prstu. Právě on Strangeovi a jeho přátelům pořádně zatopí.

Nutno zmínit souboje, které jsou velmi efektivní a navíc se povětšinou odehrávají buď v astrálním světě anebo jiné dimenzi. Právě astrální rovina je něčím, čeho se filmaři neodvážili dotknout a řekla bych, že právě doctor Strange je tak trochu průlomovým dílem. Už něco bylo naznačeno ve filmu Počátek, ale zde se tomu věnují se vším všudy. Výbornou ukázkou je scéna, kdy Strange leží v nemocnici a Christine ho operuje a on se oddělí od svého těla. Vidíme to, co se děje v astrálu, a jaké to má důsledku na běžnou rovinu bytí. Což je jednoduše fascinující.

Aby těch inovací nebylo málo, tak si zahrává i s nekonečným množstvím realit. Vzpomínáte si na seriál Hvězdná brána a její neustále si zahrávání si s realitami? Taky i ve Strangovi toho využívali v hojném množství.

Velkým kladem Strange jsou především rozhovory a Strangovi vtipné narážky. Tady zas vzpomenu na scénku, kdy tak trochu pije krev knihovníkovi, jenž má za úkol hlídat svazky Prastaré. A ano, myslím Stephnovo využívání astrální roviny ke studování. Neptejte se, jak. Snad jenom, že při téhle části se řehtalo celé kino.

Doctor Strange splnil všechno, co sliboval. Je vtipný, je magický, ale především je jako droga. Budete chtít po dodívání víc a víc a je vám jedno, co vás to bude stát.
ZDROJ OBRÁZKU: MOVIZONE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Viallen (All dreams are real) Viallen (All dreams are real) | Web | 16. listopadu 2016 v 14:54 | Reagovat

Vážne super film, bola som v kine a neľutujem :) Mám nejaké výhrady, no celkovo fajn zážitok :) Inak, vážne pekný blog, prebehla som to tu a myslím, že sa sem budem vracať častejšie :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama