Majgull Axelssonová – Dubnová čarodějka

22. září 2016 v 20:37 | Polgara |  Světová literatura
Brilantní mozek uvězněný v bezmocném těle, trýzněném spastickými záškuby, příběh "mrtvého" těla, v němž tepe živý duch.


Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2016
Počet stran: 500 stran

Desirée, je hodně netypickou hrdinkou. Od dětství je upoutaná na pomoc ostatních, sama se nedokáže pohnout. Je ochrnutá. Což je někdy děsivější než jakákoli jiná nemoc. Cítí a slyší všechno, co se kolem ní děje, ale nemůže nijak reagovat. A jako bonus k tomu všemu není schopná ani normálně mluvit, může vydávat pouze tři zvuky. Přitom se v její hlavě ukrývá geniální mozek. Dokáže dýchat do trubky, kterou pak vykouzlí slova na tabuli. A když už jsme u toho čarování. Dostala ještě jeden dar o němž ví málokdo. Dar, jenž ji umožňuje ovládnout jiné živé duše. Nejčastěji využívá racků a havranů, někdy však, pokud dostane příležitost, dokáže ovládnout i člověka...

Postupně se dozvídáme víc a víc o schopnostech Desirée. Ženy, jež neměla štěstí a jako psychický upír vysává "štěstí" jiných. Je v právu, pokud chce vzít něčí jiný život? Aby toho nebylo málo, tak Desirée zjistila, kdo je její skutečnou matkou. Dozvěděla se také, že má tři nevlastní sestry a pomocí svých schopností sleduje jejich životy. Někdy je to až děsivé. Vzpomínáte si, jak jsme jako malí vtipkovali o tom, jaké by to bylo přenést mysl do těla ptáka či mouchy a sledovat osud někoho jiného? Axelssonová tohle dětské blouznění převedla v realitu a postavila před nás děsivě krutý příběh o čtyřech lidských osudech, které spojuje nešťastná schoda náhod.

Desirée je zvláštní osobnost. Na jednu stranu ji litujete. Vždyť čím vším si prošla, na stranu druhou si uvědomujete, jaká démonická bytost se v ní ukrývá. Přitom je to škoda. Vždyť krom tohoto je neuvěřitelně chytrá a tímhle směrem by se mohla ubírat. Ona však dá přednost pomstě. Není se čemu divit, dostala toho víc než dost. Je ochrnutá, trpí epilepsií a má spastistické křeče. Proto není divu, že tohle všechno často zatemní zdravý rozum.

Nicméně Desirée není jedinou hrdinkou příběhu. Dozvíme se hodně i jejích třech tzv. sestrách. Ale i ony si nesou břímě minulosti. Christinu byla týraná matkou, Margaretta, byla jako miminko odložená matkou, Birgitta zase nenávidí celý svět. Za nejnormálnějšího považuji doktora Hubertssona, jenž jako jediný naslouchá Desirée a pomáhá jí.

Spisovatelka Axelssonová se zabývá myšlenkou, že všechno špatné, co se stane v dětství si s sebou člověk nese až do dospělosti. Jsou to jakýsi vnitřní démoni, a pokud nemáte nikoho, kdo vám s nimi pomůže, skončíte buď u lahve s alkoholem anebo se přistihnete s depresivními myšlenkami nad marností vašeho života. Autorka vás nenechá ani jednou na pochybách, že ví, o čem mluví. Jakmile dočtete poslední stránku, tak o vyprávění přemýšlíte ještě několik dní poté.

Dubnová čarodějka je mistrovským prvkem magirckého realismu. Už dlouho jsem nečetla nic, co by bylo na hranici iluze a reálného světa.
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Metafora
Dubnovou čarodějku můžete zakoupit ZDE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Majka Majka | Web | 23. září 2016 v 15:11 | Reagovat

Vzhledem k tomu, že tento lehce nadpřirozený žánr miluju - i když, je to nadpřirozené? - jdu do této knihy, super!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama