Ladislav Preininger – Přísaha

26. září 2016 v 18:27 | Polgara |  Česká literatura
Deník legionáře Ladislava Preiningera


Nakladatelství: Nakladatelství Epocha
Rok vydání: 2016
Počet stran: 376

Je zvláštní, jak se k vám některé tituly dostanou. Tenhle kousek ke mně připlul relativně nenápadně, jako ptačí pírko po vlnách. Ale teď vážně, Přísaha zaujme nejenom perfektně provedenou obálkou, ale i anotací, která vás donutí knihu otevřít a odložit až na úplném konci.

Fascinuje mě, jak jsou některé lidské osudy pestrobarevné a nezapomene se na ně ani po jejich smrti. A tak se čtenářům do rukou dostávají zápisky českého dobrovolce, muže, jenž si prošel hrůzami války a své myšlenky zaznamenával nejenom formou dopisů, ale i pravidelnými deníkovými zápisky.

Přísahu vydalo Nakladatelství Epocha ve spolupráci Československou obcí legionářskou. Jedná se o třetí, přepracované a doplněné vydání.

Vyprávění začíná v letech 1913, kdy se s Ladislavem Preiningerem seznamujeme jako s mladíkem, jenž je plný snů a ideálů a má před sebou jeden z prvních úkolů. Najít si zaměstnání. Hned na začátku jsme seznámeni s dopisy jeho otce, který rozhodil sítě všude, kde se dalo. A tak se mladý Preininger vydává do světa. Souhra náhod jej dostává do Paříže, kde se začíná formovat jeho budoucnost. Nastupuje zde do Sokola…

Pro čtenáře je zlomová kapitola, která nese název odvody. Tedy rok 1914. Asi nejzásadnějším okamžikem byl 1. srpen 1914, kdy byla vyhlášena mobilizace. Aby toho nebylo málo, tak na francouzské území vjela německá jízda. Preininger ve svých zápiscích podotýká, že se jedná o velmi těžké chvíle, které v té době cizinci v Paříži zažívali. A tak se prokousáváme průběhem první světové války, jíž vidíme očima českého vojáka, který ji prožil coby člen roty Nazdar. Text knihy nás seznámí s různými historickými událostmi, které známe spíše jen z učebnic. Samotný autor zápisků však ve svých pamětech podotýká, že se nejedná o přesná historická fakta, ale snažil se určité události zaznamenat pohledem jednotlivce. Zároveň poukazuje na svoji mladickou touhu poznávat svět, která jej dovedla k tomu, aby se stal vojákem.

Přísaha v sobě skrývá nejenom svědectví o tom, čím vším si musel projít při výcviku či bitevními úskalími, ale také názory na dění, které se v jeho okolí odehrávalo. Hodně ve mně zůstala Preiningerova poznámka z 27. listopadu 1916:

"František Josef první je mrtev!"
Quelle chance, bychom mohli říci, kdyby se tak stalo před válkou. Dnes to již je bez významu. Zmizela jim ze světa jen loutka a představitel staré, bývalé rakouské politiky, která bude, anebo ani nemusí být, nahrazena jiným a nic se celkem nestane…
O jeho životě se může jen málo říci, není toho mnoho pozoruhodného pro nás. Jako člověk projevoval mnoho slabostí pro své tyranství v rodině… Je nevysvětlitelnou hříčkou přírody, že ten člověk vůbec tak dlouho žil. Skutečně jen jeho vysoké stáří a to, že dovedl poměrně dlouho udržeti mír své říši, zasluhuje si úcty…
Autentičnost deníkových zápisků zvýrazňuje dobový jazyk, takže některé výrazy se mohou čtenáři zdát hodně vzdálené. Přesto se nakladatelství podařilo kvalitní redakční prací přijatelným a čtivým způsobem čtenáři přiblížit dobu, o níž čítává v učebnicích anebo historických svazcích.

Text je doprovázený přiloženými dopisy. Překvapilo mě, že jsem je byla schopná rozluštit a to i přesto, že text je mnohdy naškrábaný hůř, než kdybych to psala já. Je zajímavé sledovat i vývoj Preiningerova rukopisu. Tedy od samých začátků, kdy psal jako nezkušený mladíček, až po zralý věk.

Publikace není ochuzena ani o fotografie, kterých je tu víc než dost. Jedná se převážně o černobílé snímky, které dokumentují nejenom dobu strávenou na frontě, ale také jeho soukromý život. V publikaci ani o dokumenty, které s životem Ladislava Preiningera souvisejí. Tedy vysvědčení, vojenský vůdčí list z roku 1937, vojenská legitimace a mnoho dalších.

Přísaha je poctou nejenom památce Ladislava Preiningera, ale především vzpomínkou na rotu Nazdar a mnoho dalších vojáků, kteří ve válce bojovali. Vždyť nebýt jich, mohlo být dnes všechno jinak.
Titul Přísaha můžete zakoupit ZDE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kouzelnakrajina kouzelnakrajina | Web | 26. září 2016 v 21:02 | Reagovat

hezké =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama