Garth Nix - Clariel

17. září 2016 v 18:29 | Polgara |  Fantasy
Odolá Clariel svodům moci a podaří se dívce splnit své sny?Dvanáct let uplynulo od časů, kdy vyšla trilogie Abhorsenka. Nyní se českému čtenáři dostává do rukou prequel, jenž nás znovu zavede do Starého království. Podaří se Nixovi překonat věhlas původní trilogie?

Clariel je dívka vyrůstající v lese a podnikající nebezpečné výpravy s Hraničáři, kteří ji učí svým dovednostem. Touží po jediném, chce se stát členem Hraničářů, ale osud tomu chtěl jinak. S rodiči se musejí přestěhovat do města Belisaere, a to z jednoho prostého důvodu. Její matka je žádanou zlatnicí a na zapadlé vesnici těžko najde nějaké uplatnění. Aby toho nebylo málo, tak se Clariel zaplete do mocenských a politických intrik, které ji mohou stát život. Podaří se jí bez úhony vyváznout a splnit si svůj sen?

Hrdinka románu je silná a má svoje představy o budoucnosti. Proto není divu, že se jí nelíbí ideály jejich rodičů. Ať chce nebo ne, tak jí v žilách koluje krev mocného rodu Abhorsenů a musí dostát svému původu. Zároveň se již po několikáté setkáváme se Starým královstvím, které nám znovu přináší nečekané dobrodružství. Je zde všechno, co známe z původní trilogie přesto v tomto díle najde čtenář další maličkosti, jež ho překvapí.

Zároveň se opětovně setkáváme se silnou ženskou hrdinkou. Je zajímavé, že všem Nixovým knihám vévodí silné, cílevědomé ženy, které se nebojí chopit vlády. Nicméně Clariel je prequel, který se odehrává 300 let před původní trilogií. Garth Nix tentokrát zvolil jinou cestu a příběh sedmi zvonců, které Abhrosen musí ovládnout, je pouhým okrasným doplňkem, jakousi vedlejší cestou, která má za úkol hlavní příběh okořenit. Což je škoda, poněvadž to vypadá, jako kdyby Clariel napsal úplně jiný spisovatel. Více se zabývá hrdinčinými pocity než faktem, že Staré království je znovu ohroženo.

Přestože je ve vyprávění mnoho postav, tak je zajímavé, že čtenář v mysli udrží pouze Clariel. Je to škoda, v jejím stínu totiž zanikne hodně originálních charakterů. Také je do pozadí odsunutý i konflikt odehrávající se ve Starém království. Nakonec to vypadá tak, že válečný a politický střet sledujeme očima dospívající dívky. Někdy to čtenář překousne, jindy by hlavní hrdinku nejradši sám zprovodil ze světa.

Přesto je Clariel milou vzpomínkou na původní trilogii. Znovu vás zavede do starého světa plného dobrodružství, jenž je přeci jenom trochu jiný než ten, na který jsme byli zvyklí. Garth Nix umí nádherně popsat svět plný magie, válečníků a politických intrik. Ani hlavní hrdinka Clariel není k zahození, přesto je jí někdy až moc. Pakliže jste milovníky Nixových vyprávění z rodu Abhorsenů, tak se na Clariel vrhněte s nadšením. Pokud ne, začněte radši původní trilogií, ať si hned na začátku nezkazíte o autorovi iluze.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sylva Sylva | Web | 18. září 2016 v 13:53 | Reagovat

Trilogii znám, tohle zatím ne, díky za recenzi****

2 Ver. Ver. | Web | 19. září 2016 v 18:45 | Reagovat

Abhorskenská trilogie se mi líbila a netušila jsem, že vyšlo něco dalšího. Díky za recenzi a tip co si přečíst :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama