Sarah J. Maasová – Dvůr trnů a růží

26. srpna 2016 v 16:34 | Polgara |  Fantasy
Podaří se Feyre zachránit tajuplný svět?


Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2016
Počet stran: 433

Je fascinující, jak si některé příběhy dokáží své čtenáře doslova podmanit. Oproti první trilogii, kterou Maasová napsala, je tohle pokrok k lepšímu. Poučila se a dokázala vychytat maličkosti, které jindy čtivý příběh rušily.

Jedná se znovu o young adult vyprávění, které nás zavede do světa, kde je magie stále živá. Do světa, kde žijí lidé odděleni zdí od toho magického. Od té části, kde po zemi chodí víly, démoni, tvorové z lidských nočních můr a mnoho dalšího. Právě do něho je unesena Feyre, devatenáctiletá lovkyně snažící se přežít a uživit svoji rodinu. Jenže jednoho dne ji krutá zima dovede do míst, kde se střetne se zvláštním vlkem, jehož zabije. A tím na sebe uvalí pouta, která jí dostanou na sídlo, které shodou náhod stojí na Jarním dvoře v Prythianu.

Postupně se Feyřinýma očima seznamujeme s tím, jak to chodí ve světě, který ovládají víly a jiná magická stvoření. Nutno podotknout, že nám spisovatelka dovolila nahlédnout do míst, kde chodí potvory jako je Bogge, Suriel anebo i obyčejné bludičky. Potom bytosti, které na sebe dokáží vzít podobu milovaných a jsou schopni nic netušící oběť vlákat do svých sítí a zabít ji. Proto se Feyre nejednou dostane do životu nebezpečných situací.

Feyre je tvrdohlavá dívka, která nejde pro ránu daleko. Nebojí se žádné výzvy a dokáže vracet údery i samotným vílám. Velkým oříškem je pro ni vládce Jarního dvora Tamlin. Nejen že vypadá jako bůh, ale sálá z něho síla, moc a autorita. Přestože by si z lidské dívky mohl udělat otroka, tak ji nabídne místo na svém dvoře bez ohledu na její názor. Další výraznou postavou je Lucien, jenž původně pochází z Podzimního dvora. Ale vzhledem k tragédii, která se mu stala, byl nucený rodinu opustit a ukrýt se na Tamlinově dvoře. Lucienův humor a sarkastické poznámky nejednou vyvolají čtenáři ve tváři úsměv. Alis, dvorní dáma, která pomáhá Feyre, je pro změnu takovou vrbou a ochráncem hlavní hrdinky. Aby těch krásných mužských hrdinů nebylo málo, tak se na scénu dostává Rhysand, jenž pochází z Nočního dvora a dělá Tamlinovy potíže. Silnou ženskou postavu, kterou chcete od začátku zabít a přibýt na dřevěný kůl, je Amarantha. Takovou mrchu aby člověk pohledal.

Nicméně popořadě. Hlavním tématem je jakási Nákaza, která postupně stravuje vílí svět a ničí jeden dvůr za druhým. Odhalení oné Nákazy přijde až na samém konci a čtenář na to jen nevěřícně zírá. Přiznám se, že jsem si od začátku myslela, že jde o nemoc. Nějakou zhoubnou, pomalou nemoc, která víly zabíjí. Celý příběh je vyprávěný pohledem Feyre, takže víme všechno, co si myslí a cítí. Kupodivu to neleze na nervy a není to ten druh otravné hrdinky. Nemyslí dělohou, je silná a schopná postarat se nejenom o sebe, ale taky o svoji rodinu. Fascinovala mě ta její odolnost a fakt, jak se dokázala smířit s tím, že ji samotnou nic nečeká. Přesto se stane něco, co Feyre naprosto změní život. A řekla bych, že dokonce k lepšímu.

Při čtení mi přišlo, že se spisovatelka inspirovala knihou Mlhy Avalonu. Řekněme, že některé části tomu víc než napovídaly. Ale i tak jí skládám poklonu. Dokázala vymyslet zajímavý a originální svět, jenž čtenáře vtáhne od prvního okamžiku. Pakliže jste milovníkem young adult, tak právě tahle knížka je jasnou volbou. Navíc je jasné, že pokračování na sebe nenechá dlouho čekat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 26. srpna 2016 v 16:52 | Reagovat

Moc zajímavá recenze, btw máš překrásné stránky :).

2 Adelle Adelle | Web | 27. srpna 2016 v 7:33 | Reagovat

Mlhy Avalonu jsem nečetla, i když jsem chtěla, tak uvidím :D Láká mě to víc než autorčin Skleněný trůn :)

3 K K | 31. srpna 2016 v 20:20 | Reagovat

Tahle knížka vypadá moc zajímavě....uvidíme, co z toho po přečtení vyleze :-D

4 Sharrie Sharrie | Web | 25. září 2016 v 23:51 | Reagovat

Ta knížka rozhodně vypadá zajímavě, asi se brzo sbalím a zase zajdu do knihkupectví :-D

5 Tánička Tánička | E-mail | Web | 18. listopadu 2017 v 10:27 | Reagovat

[4]: To asi i já...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama