Jelení příkop – kouzelné místo pod Pražským hradem

3. srpna 2016 v 16:34 | Polgara |  Kulturní prožitky
Jeden nečekaný výlet


V Praze jsem se narodila, ale momentálně bydlím na vesnici. Přesto mě pořád nepřestane překvapovat, jaká krásná místa se dají ve sto věžaté matičce objevit. Tohle krásné a zalesněné místečko jsem objevila čirou náhodou. Byla jsem tam už čtyřikrát a pořád mě tento zelený ráj nepřestane překvapovat.

Na Jelení příkop se dá vstoupit několika způsoby. Už mám prošlé všechny. Nicméně poslední výšlap jsem si s kamarádkou dala z Královské zahrady přes Letohrádek královny Anny a odtud směrem dolů po cestičce obklopené stromy. Cestička vede po trochu strmějším kopci, odkud pak můžete pokračovat několika stezkami. My se vydaly na Masarykovu vyhlídku. Je tam nádherně a dá se tam v klidu strávit pár hodin. Uprostřed vyhlídky je nádherný strom se silným kmenem a košatou korunou, která na místo vrhá příjemný stín. Odtud můžete pozorovat Prahu jako na dlani včetně Pražského hradu.

Od vyhlídky vás čeká opět klesání po docela hrozivě vypadajích schodech. Ale dá se to zvládnout v pohodě. Dole vás čeká medvědářův dům, jenž tam působí opuštěně a vrhá na vás světlo časů dávno minulých. Všude po Jelením příkopu jsou rozeseté sochy. Včetně té, která zobrazuje pouličního hlídače. K téhle se váže zajímavá příhoda. Když jsme byly na Masarykově vyhlídce, tak jsme tam potkaly starší paní, dost zcestovalou a věděla hodně zajímavostí i o Praze. Vyprávěla nám o vyhlídce a o tom, kdo ji nechal zrekonstruovat. Potom k té soše dole poznamenala, že kolují pověsti o tom, že je to Masarykův tatínek. Ale, co je na tom pravdy se můžeme pouze dohadovat. Znala dokonce i architekta té vyhlídky.

Hodně mě zaujal tunel, který působí jako kdyby ho přenesli z nějaké pohádky. Je to průchod v tereziánském náspu. Pod ním teče potok a jeho stěny jsou osvětlené zářivkami, které vytáři iluzi zvláštních jakoby tančících stínů. Překvapilo mě, jak je Jelení příkop hojně navštěvovaný. Využívají ho především rodiny s dětmi, ale hádám, že se tam vyskytnou i zamilované páry. Dovedu si představit, že se tam někdo prochází při měsíčku anebo si jenom tak projde osvětlený tunel či se kochá krásami, jež mu příkop nabízí.

Navíc všechny východy z příkopu vedou k metru, takže i doprava odtud je jednoduchá. Co mě pobavilo, jak měli všichni pevnou obuv a já frajerka byla ten den v letních botkách, sukýnce..mno radši bez komentáře. Nutno podotknout, že ten den to byl spontánní nápad a v původním plánu bylo něco jiného. Nicméně přesto mě to neomlouvá :-D

Pohled na Pražský hrad z Masarykovy vyhlídky


Při vstupu do příkopu

Pohled na hradby

Socha hlídače

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama