Svět knihy 2016

22. května 2016 v 18:41 | Polgara |  Kulturní prožitky
Zážitky ze Světa knihy :)


Už loni jsem fungovala na stánku XB1, kde je zároveň také Fantastická Epocha. I letos jsme byli na stejném místě, ale tentokrát jsme měli stánek doslova vymazlený. Byl totiž ve tvaru vesmírné lodi a vypadal fantasticky. Nimcéně, to byste netušili kolik tomu, aby se mohlo vystavovat, předchází příprav. Co mě překvapilo, že, i přestože sme s přípravami začali téměř na poslední chvíli, dopadlo všechno relativně dobře. Ale zmatky byly taky, ne, že ne. Když jsem prvně, tedy ve čtvrtek 12.5. jela na Svět knihy, byla sem hodně nervózní. Chvílemi mi bylo i špatně. Čtvrtek byl naštěstí pohodovější, jelikož je především pro knihovny a nakladatele.

Co mě překvapilo, že jsme tentokrát ke stánku měli zajištěný kávovar. Měli to dobře promyšlené, ale hned vedle nás byla kavárna, takže k nám zašlo vždy pouze několik lidí. I my jsme, tedy prodavači na stánku jsme ochutnali. Mňam. Tohle bych si chtěla pořídit jednou domů.

Nicméně, vzhledem k tomu, že Epocha měla dva stánky, tak se pobíhalo z jednoho do druhého. V jendém křídle byla ta část, kde je literatura faktu, beeltrie, atd a na ceduli jsme měli Nakladatelství Epocha a v druhém křídle byla Fantastická Epocha. Hrozně moc jsem byla ráda, že tam se mnou byla Ivi a dvě kolegyně redaktorky, kteréžto obě pomáhaly. Od pátku se občasně objevoval i Martin Šust, který se staral o produkci nakladatelství Arga, Poutníka a Laseru. A ještě tam s námi bylo audiovydavatelství Walker a Wolf. Tedy, v překladu nás tam bylo víc než dost. I tak mi někdy přišlo, že se nestíhá. Za co sem byla ráda - vzduch. Oproti druhému křídlu jsme na tom byli víc než dobře a neměli jsme tolik vydýcháno. Kdo mě rozčiloval byl občas Albatros a jeho stánek. Mám tohle nakladatelství ráda, ale na Světě knihy vždycky dělá hroznej randál. Obzvlášť, pokus má nějaké akce, tak ostatní neslyší vlastního slova a musí chodit ven. Nejednou za nimi někdo byl, aby se ztlumili.

Za celou dobu jsem se dostala na jednu akci a to autogramiádu spisovatelky Yrsy Sigurdardottir. Hrozně milá a sympatická pani. Co mě překvapilo, jak moc vypadá jinak než na fotografiích. Frontu měla dlouhou, ale vzhledem k tomu, že jsem tam byla brzy, přišla jsem na řadu po ani ne dvaceti minutách. Když jsem byla skoro u ní, tak nás najednou oslovil fotograf, kerý nás poprosil, jestli bychom se nemohli postavit za Yrsu, zvednout knížky a nechat se s ní vyfotit. Si pište, že jsem neodmítla. A na tuhle fotku jsem obzvlášť pyšná (vím, trochu tu smrdí samochvála). :-)

Jinak, čtvrtek byl přelomový v tom, že jsem se poprvé v životě dostala na raut, jenž pořádá Svět knihy. Z nějakého neznámého důvodu raut tentokrát přesunuli do Lucerny, konkrétně do Mramorového sálu. S čím byl problém, bylo oblečení. Všichni jsme se museli obléknout elegantně, jelikož šlo o honosnější událost. Navíc, upřímně byl nezvyk některé kolegy vidět ve fraku či v elegantních šatech. Navíc, jídlo a nápoje odpovídaly události a mňam. Jsem věděla, proč sem ten den jedla málo. :-D Co se mi líbilo, že vždy po skončení dne se zašlo posedět s ostatními do hospody. Takže jsem se permanentně domů dostávala kolem půlnoci. Někdy později. Hlavně v sobotu, kdy mě kamarádka na moji žádost vytáhla na diskotéku. Opět do Lucerny, kde hráli 80. a 90. léta. Domů jsme se dostaly v půl čtvrté ráno a už v půl desáté jsem opět byla na stánku. Jen dost nevyspalá. :-)

Ani letos se Svět knihy neobešel bez nových seznámení a nečekaných zážitků. Na našem stánku se často vyskytovali lidé z řad českých cosplayů Star Wars. V jendu chvíli nás tam bylo tolik, že jsme nevěděli, kam šlápnout. I to se ovšem ustálo. Což mi připomíná....málem bych zapomněla na slavnou a všemi opěvovanou Terku Matouškovou neboli Temnářku, která si z našeho stánku udělala svoje doupě. Ta holčina mě nikdy nepřestane fascinovat a smekám pomyslný klobouk před její neuvěřitelnou energií. Když byla u pultu ona, mohla jsem si sednout a takříkajíc hodit nohy na stůl. Díky ní, máme totiž od příštího roku, nařízený nový dress code . Že, Temnářko? :-P

Ještě teď se řeší věci ze Světa knihy, tedy řeší, má to na starosti moje šikovná šéfová a kamarádka v jedné osobě. Já jen přitakávám. Všem moc děkuju a nezbývá mi říct nic jiného, než: "Zase za rok, přátelé."

Já, Jiří Walker Procházka a redaktorka fantastické Epocha Pavla Lžíčařová

Příjemné chvilky před rautem. Ještě jednou díky Pobudko :-)
Focení s Yrsou :-)


A mně budou říkat paparrazzi. Spisovatel Josef Pecinovský v akci :-D

Úlovky ze Světa knihy :)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 22. května 2016 v 18:58 | Reagovat

Krásně čtivý textík, moc se mi líbí fotky, které perfektně celý článek doplňují.:)

2 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 3. června 2016 v 20:56 | Reagovat

Dobře se to čte, takové  optimistické. Fotky také pěkné. Jsi moc šikovná, máš krásné,dlouhé  vlasy. Mohu něco dodat? Pokud se budeš fotit, zvýrazni si spodní ret rtěnkou, máš pěkné rty, ale na fotce nevyniknou. Mám dlouholetou zkušenost s vlastní pusou. Ke stáru se rty zužují a já jsem byla zvyklá a dosud jsem, že jsem se malovala- ne příliš křiklavě, ale podle oblečení a tak trochu módy od 18 let. Nic není tak mrtvolného, jako rty malované světlou rtěnkou a upírského - malované skoro černou rtěnkou-víš asi koho mydlím, že? To je ale její volba. Výsledkem je, že rty mají pořád  původní tvar i když trochu zmenšený.Tuk ve rtěnkách tomu napomáhá. Kačeří rty  nafouklé výplní také nejsou hezké. :-)

3 Polgara Polgara | 4. června 2016 v 10:10 | Reagovat

[1]: Děkuju za pochvalu :-)

[2]: Za tu radu děkuju. Rtěnku určitě vyzkouším, jen musím zjistit, jaký odstín. A ano, vím koho myslíš :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama