Švadlena (2016)

25. května 2016 v 18:43 | Polgara |  Filmy
Příběh o tom, že ne všechna tajemství minulosti, mají zůstat skryta...


Film Švadlena je natočený podle knižní předlohy stejnojmenného názvu.

Spisovatelkou bestselleru je Rosálie Hamová. Autorka příběh pojala jako vyprávění o osudu Tilly Dunnageové, která se po dvaceti letech vrací do svého rodiště odkud ji vyhnali. Samotná hrdinka si nic nepamatuje a do místa, jež jí nepřineslo nic jiného než utrpení a odloučení od rodiny se vrací z jednoho prostého důvodu. Chce si vzpomenou, co se ten osudný den stalo.

Tilly se vrací jako krásná elegantní dáma, jež svůj život strávila v největších módních salónech a díky tomu se naučila, jak jakéhokoli člověka udělat krásným nejen díky vzhledu, ale především tomu, jak je oblečený. Jenže bohužel minulost, která ji dala přízvisko vražednice ji dohání. Stejně tak jako předsudky a maloměšťáctví místních pokrytců. Podaří se Tilly dokázat její nevinu?

Švadlena je zpočátku rozpačité vyprávění, které si diváká získá především kvůli Kate Winslet a naprosto božskému Liamu Hemsworthovi, který hraje místního mladíka Teddyho. Oba dva se zdatně doplňují a film táhnou na plný úvazek. Nicméně, koho je nutné zmínit, je matka Molly hlavní hrdinky (Judi Davis). Tahle šílená ženština s tajemstvím temnějším než samo peklo ve vás dokáže vyvolat mnoho emocí. V jednu chvíli byste jí zabili za jejích chování k vlastní dceři. V dalším okamžiku jí fandíte a říkáte si, že je to relativně normální matka. Koho si oblíbíte ihned je mísntí strážník (Hugo Weaving), asi nejvíc vyšinutá figurka, která se ve filmu objeví. Vlastně ne, má dost konkurentů.

Co mě štve, že si pamatuji pouze pár jmen přitom je tam postav víc než dost. Zkusím tedy zmínit alespoň pár. U koho si nejste jistí sympatiemi je postava Gertrudy (Sarah Snook), která neví zda propadnout světlé anebo tmavé straně. V jednu chvíi působí jako relativně normální člověk, ale za okamžik se v ní probudí ďábel, kterého byste normálně potkat nechtěli. Dalším zářným příkladem maloměšťáctví je mísntí učitelka Belulah (snad mám to jméno správně). Starší dáma, která má máslo na hlavě, ale hraje si na pani dokonalou a na člověka, který má právo rozhodovat o tom, kdo je vinný a kdo ne. Ostatně není v té sbírce lidských karikatur jediná...

Moc se mi líbila proměna, kterou Tilly provedla se všemi obyvateli městečka. Tedy spíš vesnice. To oblečení, jež pro všechny ušila bylo nádherné, ale absolutně se nehodilo do místa, kde ti lidé žili. Představte si krásné elegantní šaty pařížských salonů ve vyprahlé vesnici někde v Austrálii. Ale celý film je v podstatě o lidských tužbách a hledání. Hledání představuje Tilly, která se chce za každou cenu dozvědět pravdu a zaplnit prázdné místo ve své minulosti. Tužbu, touhu potom, co normálně člověk nemůže mít naopak lidé žijící v měsečku. Ukazují se zde jejich žabomyší války, malicherné intriky a zlo, jež je v nich ukryté. V podstatě každý nese škraloup na duši. Tedy vyjímkou je Teddy a jistý mladík, který moc rozumu nepobral. Možná i strážník, jenž nakonec pochopí, že život je o něčem jiném než o marném honění se za ničím.

Švadlena je zvláštní, komorní drama o mnoha lidských osudech, která ve vás zanechá spousty emocí. Ještě dlouho po shlédnutí filmu přemýšlíte o jeho významu. Zároveň si tak nějak uvědomíte, že jste v podstatě rádi tak, jak jste a nic vám nechybí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Melanie Melanie | Web | 25. května 2016 v 21:12 | Reagovat

Na to jsme se dívali v angličtině a docela se mi to líbilo, hlavně jsem slintala nad těmi šaty. :-D
Já jsem Gertrudu teda neměla ráda už skoro od začátku. Matka Tilly byla občas na zabití, ale stejně jsem si ji oblíbila.

2 Kira Curatio Kira Curatio | E-mail | Web | 3. června 2016 v 5:47 | Reagovat

Zrovna nedávno jsme tento film zhlédli s rodiči. Po četných úmrtích moje mamka poznamenala "To je teda veselohra", ale i tak byl film originální a tím se mi velmi zalíbil :)

3 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 3. června 2016 v 20:44 | Reagovat

Film jsem neviděla,ale koho tedy zabila či co? ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama