Kiera Cass – Selekce 3 – První

1. května 2016 v 12:22 | Polgara |  Sci-fi, Dystopie
Nadešel čas, kdy vítězka Selekce bude korunovaná královnou


Rok vydání: 2015
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 277
Anotace:
Když byla America vybrána, aby soutěžila o korunu i srdce prince Maxona, nikdy se jí nesnilo, že by se právě ona mohla stát královnou. Ale jak se soutěž blíží ke konci a hrozby mimo palác jsou větší a větší, uvědomuje si, kolik toho může ztratit - a jak moc bude muset bojovat o budoucnost, o kterou doopravdy stojí.

Spisovatelka postupně odhaluje spletitý svět ve kterém se její hrdinové pohybují. Zpočátku nás polehounku seznamoval a s děním uvnitř, ale i mimo Selekci. Od začátku je hlavním tahounem America, která pochází z nejchudších poměrů, tudíž ví, že nic není zadarmo a za všechno se musí bojovat. To se nejednou projeví v jejím rozhodování a vystupování v různých úkolech, které jí do cesty staví nejenom Selekce, ale především král, jenž ji nesnáší a dává jí to najevo.

Mimo jiné se dozvídáme, že ne všichni rebelové mají stejné smýšlení. Jedni jdou přes mrtvoly a je jim jedno, kolik lidí při jejich počínání zahyne. Druzí jsou umírněnější a snaží se jít mírnější cestou. Právě s těmi se America setká a začne si uvědomovat, že ne všechno je černobílé. Postupně blížeji poznává jejich myšlení, dokonce se s některými ocitne v tváří tvář a začne s nimi, za pomoci prince Maxona vyjednávat.

Oproti předchozím dílům se Kiera Cass zaměřila i na další soutěžící, kteýrm se hodně věnuje. Vzpomíná i na ty, jež už vypadly. Dokonce odhaluje, že i ty největší mrchy nejsou takové, jaké se zdají být. Spisovatelka píše vyprávění v první osobě z pohledu Americy. Občas to leze na nervy, ale dá se to překousnout. Styl psaní je čtivý a jednoduchý. Nezabývá se květnatými popisy ani rozsáhlými rozhovory. V tomhle díle jsem si hodně oblíbila samotnou královnu, která tady vystupuje jakoby ve stínu, ale pořád je vidět, že má v příběhu velkou roli. Za to krále byste odstřelili od samého začátku a je vám celkem líto, že se o něho rebelové nepsotarali. Ale člověk nemůže mít každý den posvícení.

S vrcholící Selekcí hrdinky dostávají složitější úkoly. V jednom momentě mají rozhodnut o osudech provinilých. Právě tahle sécna je nejemotivnější na celé knížce. Vidíme, jak se v podstatě nezkušené slečny musí poprat s tím, že by měly někoho poslat do vězení či dokonce na smrt. A America v tomhle rozhodně opět nezklame, a dokáže, že má svoji hlavu. Znovu je tu naznačeno to, co v předchozích dílech. Že ne všechny zákony, jsou dobré zákony a ja na čase, aby se život tak, jak ho všichni znají, změnil. Je zajímavé, že třetí díl přinesl pouze pár vysvětlení, ale nedokončil to hlavní. Proto si myslím, že První Selekce rozhodně nekončí.

Jinak, co se týče tria Maxon, Aspen a America....no upřímně někdy těch tří máte dost. Chápu, že tam tu lásku musela nějak vecpat, ale řešit to až do třetího dílu. Pomoc. Cass se povedly ty části s rebely, okamžiky, kdy měla America věci ve svých rukou. Nebudu prozrazovat, o co jde, snad jen, že dokázala to, co se nepovedlo ani samotnému králi.

První je svižný a čtivý příběh, který čtenář zvládne během jednoho dne a na konci si říká, že by snesl ještě nějaké to pokračování.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Aires Aires | Web | 1. května 2016 v 13:32 | Reagovat

Moc pěkná recenze :) Já jsem s touhle sérii trochu pozadu :) Četla jsem jen první díl, Selekci :) Ale byla jsem z něho nadšená :) Snad se brzy pustím i do pokračování :) Měj se krásně :)

2 Fredy Fredy | Web | 1. května 2016 v 14:01 | Reagovat

nádherné :-) ;-)

3 Leník Leník | Web | 2. června 2016 v 10:39 | Reagovat

Knížky jsem si přečetla. Moc se mi líbily :-). Byla bych moc ráda, kdyby bylo pokračování.

4 myfairfavourite myfairfavourite | E-mail | Web | 12. listopadu 2016 v 19:29 | Reagovat

Krásné, já už na První recenzi psala, ale tvoje je lepší. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama