Bohové Egypta (2016)

19. března 2016 v 18:22 | Polgara |  Filmy
Smrtelník i bůh musí projít zkouškami odvahy i obětavosti a postavit se monstrům, o kterých smrtelník do té doby pouze slýchával

Od tohohle jsem pro jistotu nečekala nic. Pouze od efektů a ty nezklamaly, ale pouze efekty film nezachrání. Co hůř, nejvíc to odskákala egyptská mytologie s kterou si režisér Alex Proyas dělá, co chce. V podstatě ji znásilnil a ona se nemohla bránit. Jen trpně držet...

Bohové Egypta začínají v dobách největší slávy této mocné říše. Bohové a lidé žijí v harmonii, navzájem se respektují a neubližují si. Nadešel den, kdy má bůh Horus (Nikolaj Coster Waldau) převzít vládu po svém otci Osirisovi, den jeho korunovace. Všichni jásají a radují se, vždyť nadchází nejdelší doba prosperity a míru. Jenže nic netrvá věčně. Korunovaci naruší bůh Set (Gerard Butler), který zabije všechny, kdo mu vzdorují. Horovi vezme to nejcennější, co má - oči. Oslepený a ponížený bůh se na dlouhá léta ukryje do ústranní. To trvá do okamžiku než se na scéně objeví zlodějíček Bek (Brenton Thwaites)... díky němu se dají do pohybu události, které nikdo nepředvídal. Dokonce ani Set ne.

Tento film je hodně rozporuplný. Na jednu stranu si vzal dost velké téma, kde bylo jasné, že to může dopadnout pouze dvěma způsoby. Absolutní katastrofou anebo, což bylo od začátku nepravděpodobné, špičkovým filmem. Možná Proyasovi trochu křivdím. Vždyť tam hraje Gerard Butler, který hrál v 300: Bitva u Thermopyl, hraje tam dokonce Geoffrey Rush. Tahle zvučná jména už sama o sobě zajišťují nezapomenutelnou podívanou. Ale bohužel, dokonce i mistr tesař se utne.

Snažila jsem se dát Bohům Egypta šanci. Efekty perfektní, dokonce i herci zvládli z podprůměrného udělat průměrný, ale.....proč proboha všechny ženy, včetně bohyní vypadají jako laciné šlapky? Je fakt, že nejsympatičtější mi byla Hathor. Tahle krásná a někdy vypočítavá bohyně si prošla největším kusem cesty. Musela podlehnout novému pánovi a přizpůsobit se, aby ochránila toho, koho miluje. Pak se obětovala pro lásku dvou mladých lidí. Celou dobu si stála za svými názory a nebála se pro ně riskovat ani božství a odejít do říše mrtvých. Právě k téhle postavě si divák vytvoří největší pouto. Není to ani bůh Horus, ani Bek, možná ještě k Setovi, ale je to Hathor (Elodie Yung). Možná pak ještě sluneční bůh Ra jehož si zahrál Geoffrey Rush (Králova řeč, Piráti z Karibiku, Zlodějka knih atd)...

K samotnému příběhu, je jednoduchý, ale to nevadí. Má relativně pevné základy a nenudí, ale ani nenadchne. Je to taková pohádka pro dospělé, která vám zpříjemní dlouhý zimní večer. Nic víc, nic míň. Je to škoda, protože povedených filmů s touto tématikou je málo. Líbilo se mi zobrazení oblud, kterých je tu habaděj a trikoví kouzelníci si na nich vyhráli.

Nemluvím jenom o Apopovi, který se prohání vesmírem a každým dnem hrozí, že pozře naši planetu. Zajímavým prvkem je také sfinga, které se naši hrdinové musí postavit. Ve filmu se hojně využívá zlata, jež bohům koluje v žilách. Egypt je jím prosycený a za chvíli se vám z té zlatavé nádhery zamotá hlava. Nepřeslechnutelná je hudba, kterou ztvárnil Marco Beltrami. Jeho tvorbu znáte například z Vrány, Ženy v černém, Dárce, Mrtvých a neklidných a mnoha dalších. Nenudila a dokázala film utáhnout. Dokonce ani závěrečná melodie vám z hlavy po odeznění titulků nezmizela. Co ještě Bohům Egypta nelze upřít je fakt, že třeba možná dovedou některé k tomu, aby si o naznačené tématice zjistili podrobnější informace.
Zdroj obrázku: Moviezone
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Whirpy Whirpy | E-mail | Web | 19. března 2016 v 21:15 | Reagovat

Mě tenhle film upřímně nijak moc neláká. Rozhodně bych na něj do kina nešla, nemám ráda takové typy filmů, kde je pak z mytologie 0,0 nic a je to o nějaký pochybný výtvor efekty a lidem to vlastně nic nedá. Nevím, myslím, že tomu ani šanci nedám. Nicméně  recenze se ti povedla, ale jak jsem už psala, tohle není můj šálek kávy, ačkoliv mytologie mě zajímá. :)

2 Polgara Polgara | Web | 20. března 2016 v 17:20 | Reagovat

[1]: Na tomhle jsem v kině bohužel byla a bohužel je to taková kravina na jakou to vypadá. A za pochvalu děkuju. Jinak doporočuju si počkat, až to bude na dvd...vyjde tě to levněji a nebudeš otrávená z vyhozených peněz. :-)

3 Tai Todd Tai Todd | Web | 20. března 2016 v 18:40 | Reagovat

Taky z toho mám podobný pocit, jako Whirpy, už když jsem viděla jen upoutávku. Přišlo mi, že to bude fantasy krávovina, kterou jen zasadili do dob Egypta, ale historicky to bude ona 0,0. Takže se na to taky nějak nechystám. Ale recenze dobrá :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama