Tom Isbell – Útěk z teritoria smrti

27. února 2016 v 11:15 | Polgara |  Sci-fi, Dystopie
Jejich jedinou nadějí na přežití je utéct společně s dalšími přáíteli do vysněného nového teritoria.


Nakladatelství: Yoli
Rok vydání: 2015
Počet stran: 2015
Anotace:

Země se ocitla na pokraji zkázy a nová vláda vyhlásila Republiku Pravá Amerika. Bylo vyhlášeno stanné právo a všichni, kdo přežili, byli umístěni do přesídlovacích táborů. Nyní, o dvacet let později, objevuje trojice šestnáctiletých kluků temnou pravdu. Po celou tu dobu nesou cejch Podřadných.

Společnost, která z nich má strach, z nich bez jejich vědomí vychovává objekty kruté zábavy. Jejich jedinou nadějí na přežití je utéct společně s dalšími příteli do vysněného nového teritoria. Sadističtí lovci a vládní vojáci jdou ale v jejich stopách. Pod vedením kluka přezdívaného Kniha a dívky Hope osiřelí chlapci a dívky hledají lepší život a současně dokáží objevit to nejlepší v sobě samých - v boji se svými nejhoršími nepřáteli.

Nesporná výhoda Útěku z teritoria smrti je, že se dobře čte. Příběh utíká, je plynulý a nenudí. Přesto je škoda, jak moc podobný je ostatním dystopiím, které u nás v tomhle roce vyšly. Asi ze všeho nejvíc mi připomínal trilogii Labyrint anebo Hunger games. Co mě překvapilo, byla černobílost postav. Nevyvíjí se, jsou jakoby zamrzlé v čase a prostoru. Někdy to působí až komicky. Ale přesto si k nim najdete cestu.

Tedy alespoň k těm dvěma hlavním. Jsou jimi chlapec Kniha a dívka Hope. Čtenáři chvíli trvá, než si zvykne na jméno hlavního hrdiny. Je jím mladík, který bojuje s nepřízní osudu. Nejenom, že je chromý a kulhá, tak musí bojovat o lepší podmínky pro život. On a dívka Hope vyrůstají ve vojenském táboře, který sdružuje děti postižené ozářením. Každé z nich má díky tomu nějakou zvláštní schopnost. Chlapec, který si získal přezdívku Kniha, chce stůj, co stůj získat absolvovat výcvik a stát se. Nemá tušení, že by mohl existovat jiný svět. Místo, kde nikdo nemusí bojovat o holý život. Jednoho dne se mu do cesty připlete záhadný cizinec, který se představí jako Kočka. Dozvídá se, že všechno, za co bojoval, byla jen přetvářka. Pouhá lest, aby poslušně splnili svůj účel. Jsou totiž dobrou Kořistí v kruté hře o život. Díky tomu se spoj dva tábory a vydávají se na cestu, která jim možná zachrání život. Problémem je, že Lovci jsou jim už na stopě. Podaří se mladým hrdinům přežít nástrahy, které je čekají?

Postupně se dostáváme do džungle, která je plná radiací ozářených zvířat a Lovců, kteří ucítili svoji kořist a nezastaví se před ničím. Útěk z teritoria smrti je jakýsi šílený závod o život. Dojde zde opravdu ke všem zvěrstvům, která si dovedete představit. Od perfektní lukostřelby ve vypjatých situacích anebo baštit shnilé červy prolezlé maso a nepřijít k žádné úhoně.

Co čtenáře ještě víc zarazí je skutečnost, jak se mladí chlapci a dívky upnuli k faktu, že druhé teritorium bude bezpečnější a konečně v něm najdou klid, i když proto neměli žádný důkaz.

Spisovatel zvolil zajímavý styl psaní. Příběh je psaný z pohledu dvou postav - Knihy a Hope. Chlapec svoje zážitky popisuje v první osobě a dívka ve třetí. Útěk z teritoria smrti je čtivý, svižný příběh plný napětí, jenž čtenáři splní, to co slíbil. Dostane zajímavou jízdu světem, který si buď zamiluje anebo ho bude nesnášet.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Monis Monis | E-mail | Web | 13. března 2016 v 10:51 | Reagovat

Vypadá to docela zajímavě. Vždycky jsem měla za to, že dystopické romány nejsou nic pro mě, ale třeba Labyrint se mi líbil (konečně nějaká kniha, která byla fakt napínavá a vůbec jsem nedokázala odhadnout, kam se to posune), tak možná nebude od věci zkusit i tohle :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama