Martin Vopěnka – Nová planeta

21. února 2016 v 19:23 | Polgara |  Česká literatura
Spisovatel Martin Vopěnka přichází se světem tak temným, že by v něm chtěl žít málokdo.


Na mnoha stránkách popisuje osudy hrdiny Daniel, jenž musel vyměnit pohodlí za nebezpečí, které přežijí jen vyvolení. Podaří se mu přežít všechny nástrahy, které Danielovi osud připraví do cesty?

Hlavní hrdina Daniel žije ve světě, kd eje všeho dostatek. Užívá si výhod, které mu Nová planeta nabízí. Jeho rodiče jsou oba vědci. Otec, astrofyzik a maminka, která vytváří geneticky upravené jídlo. Má tři nevlastní sourozence, virutálně vytvořeného psa Lexu. Jenže i tento dokonalý svět, který existuje již osm let, má svoje temné stránky. Ti, kteří neměli to štěstí, tak zvaní odvrácení, musí vykonávat méně podřadné práce. Spadají sem i jeho tři nevlastní bratři, kteří se starají o pohřby.

Vzhledem k tomu, že Daniel je zvědavý, tak mu k jeho dvanáctým narozeninám slíbí dárek v podobě toho, že jej vyšlou kousek za hranice Nové planety. Vzápětí se ocitne v neutěšeném místě, na hromadě plné mrtvol. Tady nemají lidé hojnost, musí bojovat o každé sousto, navíc neumí číst ani psát. A tak se hrdina musí postupně vyrovnávat s novými poznatky....

Spisovatel Martin Vopěnka není žádným nováčkem. Kromě spisovatelské dráhy se věnuje i té nakladatelské. Založil nakladatelství Práh, které se postupně dostává do podvědomí českých čtenářů. Zároveň je předsedou Svazu českých knihkupců a nakaldatelů. Za sebou má již vydanou trilogii s díly Spící město, Spící spravedlnost a Spící tajemství. Jeho řpíběhy mají spolenčé jendé. Dětské hrdiny, kteří se musejí vyrovnat s nepřízní osudu a velmi rychle se stát dospělými.

Jedná se o dystopickou scifi varující lidstvo před chybami, které by mohlo udělat. Vyprávění má dvě části. V té první vás Vopěnka zavede do naprosto dokonalého světa, kde jsou všichni šťastní, není tu hladomor, nikdo nemusí o nic bojovat. Tak zvaní vyvolení. Zároevň tím pokládá jednu neodbytnou otázku. Kdo má právo určovat, zda někdo může využívat všech výhod a druhý ne. V další části se ocitneme v místě horším než noční můry. Stejně tak vypadají i lidé, kteří zde žijí. Zoufalí, hladoví a bez naděje, že se jejich situace zlepší.

Jedinou postavou spojující všechny dějové linie je Daniel. Spisovatel vytvořil naprosto nečekané situace a dění, které okoření Danielovo vyprávění. Zároveň se Vopěnkovi podařilo skloubit několik žánrů najednou. V jednu chvíli tak před čtenářem ožívá dystopický příběh plný neuvěřitelných vymožeností. V dalším okamžiku se ocitá v bláznivém fantasy světě, který je plný nečekaného humoru a roztodivných bytostí. Co čtenáře zaujme, je fakt, že obyvatelé Staré planety nemají příliš vybavenou slovní zásobu a tomu odpovídá i styl psaní, který se najednou změní. Již není tak vznešený a pečlivý, je hrubý a jednoduchý. Jen je škoda, že ostatní postavy v příběhu zapadají. Oproti Danielovi nedostávají tolik prostoru a ve vaší mysli zanechají pouze slabou odezvu a hned je nahradí další hrdinové tohoto příběhu.

Martin Vopěnka připravil čtenřái zvláštní směsici několik světů, které vás buď uchvátí anebo odradí. Jedno ve vás zanechají určitě. Vtíravé otázky, kterých se jenom tak nezbavíte a budete na ně chtít odpověď.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama