Butik Astor Place – Stephanie Lehmannová

24. ledna 2016 v 13:00 | Polgara |  Světová literatura
Obyčejný deník dokáže zamotat celý životNakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2015
Počet stran: 386

Na začátku vyprávění se čtenář seznamuje s Amandou Rosenbloomovou, která má zvláštní zálibu. Strašně ráda probírá starodávná oblečení a nejednou se jí v nich podaří najít vzcáné kousky. Tato dáma vlastní butik na Astor Place, který se nachází New Yorku. Jednoho dne se ženě podaří najít velmi nečekaný kousek, v němž je v rukávu zašitý něčí deník. Chtě nechtě, ručně psanou knížku otevře a začte se do ní. Postupně se dozvídá o dívce Olive Westcottová, která žila v roce 1907 a snažila se prosadit své zájmy. Což v té době bylo hodně nezvyklé, protože žena přece patří do domácnosti a nemá v práci, co dělat.

V té době bylo přesvědčení, že žena slouží jen jako okrasná část muže, bohužel běžné. Proto není divu, že se Olive setkala s negacemi, když se rozhodla splnit si svůj sen. Chce se totiž stát nákupčí v obchodním domě. Navíc se díky určitým situacím dostane až na samé společenské dno a odtud se znovu musí vyšplhat na vrchol. Podobnou situaci prožívá i Amanda, kterou osud ženy, žijící o sto let dříve, uchvátí. Díky tomu se sama rozhodne něco se svým životem dělat. V práci je sice spokojená, daří se jí, ale v životě to Amandě moc neklape...

Mohlo by se zdát, že Butik Astor Place je klasická červená knihovna. Ale je to především příběh o dvou zcela odlišných životech. Vyprávění o silných a nezávislých ženách, které se snaží prosadit v čistě mužském světě. Díky tomu dojde ke naprosto nečekaným situacím, které hrdinky buď změní k lepšímu anebo k horšímu.

Jak Amanda, tak Olive jsou silné, nechybí jim smysl pro humor, nadhled a touha jít si za svým. Zároveň patří mezi neuvěřitelně krásné ženy, o které se muži doslova perou. Díky knížce poznáme New York z jiné části. Máme možnost se procházet jeho ulicemi ve dvou, naprosto odlišných dobách. Navíc vidíme vývoj, který za tu dobu země ušla. Nezapomenutelná je část, kdy Amanda chodí ulicemi města a na základě čtení deníku porovnává dnešní New York s tím minulým.

Spisovatelka příběh vypráví z pohledy hlavní hrdinky a z pohledu Olive. V určité části se osudy propojí, ale konec, i tak zůstává neotevřený. Dostáváme se do světa krásných šatů, slovních soubojů, časů, kdy společenské rozdíly byly ještě hodně veliké. A to i mezi muži a ženami. Je to zvláštní kritika společnosti jako takové. Spisovatelka si vzala na paškál některé zvyky a nebojí se proti nim otevřeně vystoupit. Zároveň čtenáři pokládá otázku, zde je správné člověka škatulkovat na základě jeho původu a nedat mu šanci prosadit si své cíle.

Butik Astor Place je vyprávění o krásných, ale přesto temných časech. Příběh mnoha silných osobností, které prcoházely New Yorkem a zanechaly v něm svoje stopy. Je to čtení, jež se čtenáří vryje pod kůži a donutí ho přemýšlet nad některými otázkami.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Metafora
Knížku Butik Astor Place můžete zakoupit ZDE
Zdroj obálky: Metafora
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 24. ledna 2016 v 18:11 | Reagovat

Zajímavá recenze :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama