Peter V. Brett – Trůn lebek

11. prosince 2015 v 20:34 | Polgara |  Fantasy
Moc vždy zotročí člověka, který ji drží v ruce. (Voltaire)


Nakladatelství: Triton
Rok vydání: 2015

Někdy si říkám, že spisovatelé svoje čtenáře natahují schválně. Aby je hezky potrápili a donutili čekat na poslední díl. Nicméně Peter dokázal nemožné a propojil snad všechny odrůdy fantastiky a připravil nám neuvěřitelnou jízdu, která má naprosto nečekaný konec. Trůn z lebek není náhodný název. Vždyť je to existující (dobře, existující v Peterově světě) důkaz moci nad všemi lidmi. A nejenom jimi. Ten, kdo usedne na Krasijský trůn získá nejenom neuvěřitelnou moc, ale především zaplatí cenu větší než čekal. Skutečně vláda stojí za tak velkou cenu?

Nemohu si pomoci, ale svým způsobem mi tato démonská série připomínala dílo Raymonda Eliase Feista a jeho sérii Impériu. Taky zde převážnou část příběhu zabíra politika a její pletichy. Jednotlivé robzroje mezi jednotlivými zeměmi, které mnohdy zničí víc než samotní jadrnic, kteří noc co noc útočí na lidská obydlí. Pořád tvrdím, že se Brett svým způsobem za pomocé svého vyprávění vypořádává s dnešním ssvětem, kdy jde bratr proti bratru jen protože ten druhý má jinou víru. Je až neuvěřitelné, jak se spisovatelův svět podobá tomu dnešnímu. V podstatě nás varuje předtím, že člověk radši bude řešit vnitřní nepodstatné spory o to, čí zadek usedne na trůn, než aby se spojil proti skutečnému nepříteli.

Překvapilo mě, kolik postav se nebál poslat pod kytičky a kolik jich naopak dal do ústranní. U některých mi to přišlo líto, jiným jsem to zase přála. Co čtenáře překvapí je skutečnost, že samotní hlavní hrdinové jsou upozadeni a i během tohoto dílu stihne přidat pár nových. Jen se musíte obrnit trpělivostí, poněvadž začátek je hodně rozjezdový. Skoro jako kdyby si spisovatel chtěl ujasnit, jakým směrem se jeho příběh ubírá. Potom nastane velký obrat, který vyústí ve velké finále, které nejednomu čtenáři vykouzlí melancholický úsměv na tváři.

Bylo zajímavé sledovat kdysi dva nerozlučné přátelé, jak stojí proti sobě a neuvědomují si, že svými spory ničí nejenom sebe, ale především lidi a zemi již milují. Máme tu Ahmann Jardir, který chce trůn za každou cenu pro sebe a jeho největší touhou je sjednotit krasijskou armádu. Oproti tomu Arlen, Tetovaný Ahmanna vyzve na souboj, aby se rozhodlo, kdo je v právu. Jenže nic není tak jednoduché, jak to vypadá a celá situace se zkomplikuje mnohem víc než se čekalo.

Aby toho nebylo málo, tak se do dění zapojují také mocné ženy. Především Inevera, která má, co dělat se svými syny a snaží se je udržet na uzdě. Další hrdinkou budiž Leesha a jejím soukmenovcem je Rojer. Oba dva si přejí jediné. Sjednotit Angierské a Mlinské vévodství, aby mohli porazit krasijce. Jenže všichni zapomínají na jedno. Že v tmách číhá mnohem horší nepřítel než krasijci....
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Nakladatelství Triton
PS: a za naprosto neskutečný čtenářský požitek
Zdroj obrázku: Nakladatelství Triton
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aires Aires | Web | 11. prosince 2015 v 22:10 | Reagovat

Moc pěkná recenze :) Měla bych si dát re-reading celé série, protože už jsem natěšená a zvědavá, jak to dopadne :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama