Kate A. Boormannová – Smrtná zima

19. prosince 2015 v 12:24 | Polgara |  Fantasy
Příběh vyprávějící o tom, že zima není to jediné, co může člověka v divoké krajině zabitNakladatelství: Host
Rok vydání: 2015

Když přijde dlouhá a temná zima, je lepší se držet v bezpečí domova. Obzvlášť, pokud není jediným nebezpečím. V hluboké a někonečně trvající temnotě se ukrývají stvoření z dávných legend, malamaci. Hlavní hrdinkou vyprávění je Emmeline, jež sotva dosáhla dospělosti. Dívka, která nemá tušení, co ji čeká...

Emmeline je tak trochu outsidereme moderní doby. Stojí na pokraji společnosti, lidé se jí vyhýbají a nechápou ji. Skoro jako by se báli její vzpurnosti a prostořekosti. Nejhorší je, že se nedávno plnoletá dívka nemá komu svěřit. Dokonce ani vlastní rodině. A je to jenom kvůli starým předsudkům. Její babička byla totiž před mnoha lety odsouzena k smrti a vina padá nejenom na Emmelina, ale také jejího otce. Staré rodinné hříchy se holt těžko smejvají. Holčina se však jenom tak nevzdává a svoje místo si ve starodmódní společnosti najde. A to v podobě práce u sestry Manon pro níž sbírá bylinky, které rostou hluboko v temných lesích. Možná právě díky tomu se ocitne v jakési síti lákadel a volání. Jakoby ji volaly samotné magické bytostí.

Emm, však není na tom světě úplně sama. A má přítele Toma, který jí jako jediný dokáže naslouchat, ale především pochopit. Právě jemu se svými výpravamis věří. On dívce na oplátku prozradí zase svoje temné tajemství. Oba dva se vydávají na dlouhé výpravy a zažívají nečekaná dobrodružství. Jenže Tom nezůstane jediným přítelem. Za nedlouhou se na scéně objeví osmnáctiletý chlapec Kanem. Aby toho nebylo málo, tak slečna dostane nabídku sňatku od bratra Stockhama. Problém je, že neví, jak se rozhodnout a její city jsou tak trochu rozdělené.

Jedná se o první díl nové trilogie z žánru young adult fantasy. Na co jsem se hodně těšila, byli Malmaci. Ony slibované potvory, které měly pěkně znepříjemnit jindy tak klidný život. Prozatím se v příběhu objevovaly sporadicky. Skoro jakoby si autorka nechávala nejlepší nakonec. Tudíž budu doufat, že nás nedočkavé čtenáře nebude natahovat dlouho. Styl psaní je perfektní. Má všechno promyšlené. Už od začátku je jasně dané, jakým směrem se vyprávění bude ubírat.

Navíc Kate neurčila datum v níž se příběh odehrává. Takže se může jednat o přítomnost, minulost, ale taky budoucnost. Záleží na čtenáři, jak si jednotlivé nápovědy vysvětlí. Společnost je uzavřená, nikdo zvenčí do ní nesmí vstoupit a porušení pravidel se dost přísně trestá. Mají tři základní, jednoduché zákony. Poctivost, odvaha a poznání. Zpočátku mi to přišlo zvláštní, ale postupně si uvědomíte, proč to tak mají. Čím autorka příběh zpestřila bylo rozdělení původu obyvatel. U jedněch je slyšet francouzština, u druhých angličtina. A nejednou se v textu objeví francouzské věty. I když se přiznám, mně to spíš dělalo trochu problém. Ale nakonec jsem to i já zvládla.

První díl je jako pomale plynoucí řeka. Rozjíždí se velmi pomalu a pouze silný vítr jej dokáže rozbouřit do nečekaných vln. A právě tohle dává tušit konec Smrtné zimy, který slibuje, že si v druhém pokračování užijeme trochu více dravější řeky.
Zdroj obrázku: Nakladatelství Host
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aires Aires | Web | 19. prosince 2015 v 16:48 | Reagovat

Moc pěkná recenze :) Knížku jsem si nedávno pořídila, tak se těším, až se do ní pustím :)

2 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 19. prosince 2015 v 18:51 | Reagovat

Skvělý obsah knížky, vzpomínám si, že jsem obal někde už zahlédla. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama