Sarah J. Massová – Skleněný trůn

17. listopadu 2015 v 16:34 | Polgara |  Fantasy
Caleana udělala jednu chybu. Nechala se chytit. Podaří se jí využít nové šance, které se jí dostalo?Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2015
Počet stran: 389

Příběh se odehrává v království Adarlan a začíná v okamžiku, kdy si v solných dolech svůj trest odpykává osmnáctiletá vražedkyně Calaena Sardothien, kterou nečekají zrovna nejlepší vyhlídky. Tedy až do okamžiku, kdy se pro ni dostaví posel od samotného krále a nabídne ji šanci na záchranu. Dívka se musí utkat s ostatními protivníky a zvítězit nad nimi. Souhlasí. Co jiného jí taky zbývá? A tak se pochmurných dolů dostává do přepychového paláce a nekonečného kolotoče intrik. Podaří se jí zvítězit a získat šanci na nový život?

Skleněný trůn je v Young adult literatuře něčím novým, tak trochu neokoukaným. Spisovatelka si pohrává s myšlenkou hrdinky, nejlepšího assasána, co kdy žil. Zároveň skvěle popisuje dvě naprosto různá prostředí. Šílený a nebezpečý svět té největší spodiny a přepych královského života jenž nám servíruje se vším, co k němu patří. A tak čtenáře spíše než velkolepé bitvy a souboje vrahů čekají monstrózní večírky, které dámskému osazenstvu nabízí možnost vyzkoušet si nejposlednější módu a předsvést okolostojícím pánům svůj šarm. Což je trochu škoda, ale vzhledem k tomu, že tohle není poslední díl, tak čtenáře autorka jistě uspokojí, i co se boje týče.

Postava Caleany je zvláštní. Dává všem jasně najevo svoji nadřeznost a i díky prořízlé puse není bezpečé si s ní zahrávat. To si uvědomují nejenom její soupeřky, ale především princ Dorian. Právě on je terčem dívčiných vražedných myšlenek. Další zajímavou a nezapomenutelnou postavou je kapitán Chaol Westfall, jenž je tam hlavně proto, aby naši milou vražedkyni umravňoval a svým způsobem ji nastavoval zrcadlo. Je to člověk, který si svůj tah pořádně promyslí než se pro něco rozhodne. Navíc si dokáže bez zvýšení hlasu získat respekt a pozornost od kohokoli. Kdo na vás zapůsobí je postava princezny Nehemii. Tahle dívčina to taky v životě neměla jendoduché a možná právě proto si s Caleanou rozumí a stanou se přítelkyněmi.

Nutno podotknout, že dočkáme i většího seznámení s dalšími členy královské rodiny. Přiznám se, že víc než král na mě působila postava královny Eleny. Majestátní, rozhodná, ale zároveň vstřícná a chápající.

Massová i také zahrává s myšlenkou, že kdysi existovala kouzla a s nimi i magické bytosti. Víly, elfové, draci a mnoho dalších. Jenže ybli zahnáni, svým způsobem vyhoděni právě královskou rodinou, která veškerou magii zakázala. Spálila všechny knihy zabývající se magií, vyhladila všechny čaroděje.....ale, co když, i přes všechnu jejich snahu kouzla pořád ještě jsou? Právě tahle část se mi moc líbila a říkala jsem si, že je škoda, že ji tam není víc.

Závěr Skleněného trůnu jasně vypovídá o tom, že čtenáře pokračování nemine. Vždyť v podstatě nedostal odpověď na žádnou ze svých otázek a díky tomuhle dílu, jich má naopak ještě víc. Zkrátka a dobře jste dostali jen polevu z lahodně vypadajícího a skvěle chutnajícího dortu.
Zdroj obrázku: nakladatelství CooBoo
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 17. listopadu 2015 v 17:03 | Reagovat

Moc zajímavá recenze! :)

2 Chlpáči Chlpáči | 17. listopadu 2015 v 21:20 | Reagovat

Vystihla si to fajn, až na jeden detail - princ sa volal Dorian, zatiaľ čo Chaol Westfall je celé meno kapitána.

3 Kiwi Zelená Kiwi Zelená | E-mail | Web | 17. listopadu 2015 v 21:34 | Reagovat

[2]: Zrovna jsem to chtěla napsat. :D

Knížku jsem přečetla přes pár dny- nemůžu se ubránit tomu, že kniha posunula má očekávání úplně jinam. Čekala jsem zabíjení, čekala jsem mnohem víc akčního děje. Dostalo se mi příjemně čtivé knížky se spoustou romantiky a otázek. Na pokračování jsem rozhodně zvědavá, nevíš kdy má vyjít?

4 Polgara Polgara | 18. listopadu 2015 v 16:57 | Reagovat

[2]: Au, děkuji za upozornění na chybu. Jdu hned opravit. :)

[3]: Druhý díl se bude jmenovat Půlnoční koruna a vyjde v lednu 2016. Takže si ještě chvíli počkáme. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama