Robert Holdstock – Les Mytág

17. listopadu 2015 v 18:18 | Polgara |  Světová literatura
Podaří s ehrdinům prolomit tajemství Ryhopského lesa?


Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2015

Hlavní hrdina Steven Huxley zůstává po druhé světové válce ve Francii. Na své dětství totiž nevzpomíná rád, a tak nijak nespěchá na návrat domů. Může za to především Rhyhopský les. Magické a nebezpecčné místo, které člověka pohltí, ale už ho nevrátí v původním stavu. Jediné, co ho poutá k domovu je jeho bratr Christopher s nímž si dopisuje. Jenže na nějakou dobu se bratr odmlčí. A tento fakt donutí Stevena se vrátit domů. Když se dostane na rodnou půdu, vyděsí se. Jeho bratr strašlivě zestárl, změnil chování, ale, co hůř....propadl kouzlo Ryhopského lesa stejně jako jejich otec. Podaří se Stevenovi nemožné a posledního žijícího člena své rodiny zachrání?

Les Mytág je výborně promyšlená fantasy, která se vymyká všemu, co čtenář zná. Zpočátku se příběh může zdát rozvláčný a velmi podrobný, ale postupem času si čtenář uvědomí, že tomu tak není. Dostane jej totiž atmosféra začaroveného lesa natoli, že přes stránky cítí spadané istí, vůni kůry stromů, šum koruny stromů, ale také prapodivnou přítomnost něčeho neznámého. Něčeho, co si jenom těžko dokážeme představit a bojíme se dne, kdy se s tím setkáme.

Spisovatel si zahrává nejenom se čtenářem, ale především s hlavními hrdiny, kteří propadnou stejnému omámení jako jejich otec. Ukolébá je především skutečnost, že se jde do Ryhopského lesa dostat jelikož objevili několik bezpečných stezek. Ale zdání klame. A o to jděsivější je realita.

Tajemství a dobrodrusžtví, to je to, co nám Les Mytág nabízí. Jakési pojítko mezi naším světem a světem natolik vzdáleným, že si to ani v těch nejdivočejších snech nedovedeme představit. A právě fascinace tímto lesem je jako světlo, které přitahuje můru. Záleží na jedinci zda se z útrob nekonečného roje stromů vyvázne se zdravím rozumem.

Ne nadarmo je Holdstock mistrem hororu a to se v tomto příběhu projevuje. Ten pocit bezpečí, který se vzápětí projeví v marnou snahu zachránit si vlastní život. Aby toho nebylo málo, tak dojde i na to, co je špatné, a co dobré. Tedy střetu mezi bratry. Co je fascinující je Holdstockův sklon k popisnosti, který činí z příběhu velmi reálné dobrodružství. Nutno podotknout, že knížce pomohla skutečnost, že dostala nový kabátek a tudíž ji mohou strávit i mladší čtenáři. Zároveň určitě nejednoho potěší krásné ilustrace uvnitř knihy. Co už potěší méně je fakt, že je Les Mytág neukončený, takžese budete stůj, co stůj shánět po pokračování.
Zdroj obrázku: Nakladatelství Argo
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama