Peter V. Brett – Válka za bílého dne

28. listopadu 2015 v 19:28 | Polgara |  Fantasy
Epická fantasy ukrývající příběh o nekonečném boji mezi lidmi a jadrnciNakladatelství: Triton
Rok vydání: 2015
Počet stran: 664

Odkaz na recenzi na Tetovaného a Pouštní kopí

Démonský cyklus se nám začíná úspěšně rozrůstat a svým způsobem také pomalu, ale jistě uzavírat. Znovu se ocitáme v době, kdy v noci na povrch vylézají démoni, kteří mají chuť na lidské maso. A ta chuť je nekonečná. Ale to i touha lidí vymanit se z nadvlády jadrnců a konečně normálně žít. A to nejenom za pomocí chran, magických run jež odrážejí útoků těchto dětí noci. Jakoby se svět dělil na dva samostné. Ty, kde v relativním bezpečí mohou žít lidé, a ten, který ovládají jadrnci a ti méně šťastní skončí jako jejich potrava. Od prvního dílu uplynulo mnoho let a dozvídáme nejenom víc o lidech, ale především o jadrncích. Postupně pronikáme hlouběji do jejich hyerarchie a zjišťujeme jedno. Nejsou to jenom nemyslící bytosti bažící po lidském mase. A právě oni se snaží zabít někoho, kdo je může definitivně vrátit do temných propastí odkud vzešli.

Existují legendy, které vyprávějí o dvou mužích či ženách, Osvoboditelích. Je hned několik kandidátů. Jedním je Arlen, tajemný muž posetý tetováními a někdo, kdo zná jadrnce do nejmenších podrobností a dokonce se naučil jíst jejich maso čímž se stává nejenom silnější, ale také získává jejich schopnosti. Druhým domnělým osvoboditelem je Ahmann Jardir, který se jím rovnou prohlásil. Navíc se mu podařilo nemožné a sjednotil krasijské pouštní kmeny. Aby toho nebylo málo, tak mu ke vzestupu pomohla jeho první manželka Inevera, která se neštítí ničeho a má tu výhodu, že za pomoci magie kostí může nahlédnout do budoucnosti. Intriky sílí a podaří se jim proti sobě postavit dva muže, kteří kdysi byli nejlepšími přáteli...

Válka za bílého dne nemá pouze hlavní linii sledující osudu dvou hlavních osvoboditelů. Zaměřuje se také na jednotlivé kamínky, které v závěru vytvoří zcela nečekanou lavinu. Jedním z takových kamínků je Leesha, která se nebojí prosadit své názory i za cenu toho, že si proti sobě poštve jednoho z hlavních vojevůdců. Tuhle svéráznou dívčinu, která vám svým způsobem připomíná Arlena si zamilujete od samého začátku. Za to jiný postoj jsem zaujala k Rojerovi, ale postupně si mě svými činy a povahou získal. I když občas nad ním ještě kroutím hlavou.

Spisovatel střídá vyprávění tak, že se vždy věnuje určitému hrdinovi. Tedy jednou vidíme příběh z pohledu Arlena, pak zas Leeshy...někdy je to rozčilující, protože text umí utnout v tom nejzajímavějším okamžiku. Přijde mi, jako kdyby Brett kritizoval myšlení skutečně existujících náboženství. Nejedno vodítko tomu napovídá. Skoro, jako kdyby do svých hrdinů vložil jednání západní a východní civilizace.

Jeho svět je živý a fascinující, ale především komplikovaný. Nic zde není jisté, ani život hlavních hrdinů. A dokáže skákat stejně hladce jako kamzík po horách a přitom se neztratit. Co mě překvapilo, že i do tohoto příběhu zasazeného do kruté války mezi lidmi a jadrnci dokázal zasadit milostný trojúhelník. A ano, myslím Leeshu u níž dosud nevíte na čem vlastně jste. Co se mi líbilo, jak čtenáři představil své hrdiny. Nikdo, dokonce ani Arlen není jednoznačně hodný či zlý. Chvílemi se přikláníte na stranu jednoho, potom druhého. Navíc to neuvěřitelné množství politických a církevních intrik vyprávění taky pěkně zamotává. A ten konec? Autor by zasloužil naplácat. V podstatě vám nic neyvysvětlí. Naopak, nechá vás pěkně napnuté.

Zdroj obrázku: Nakladatelství Triton
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama