Cassandra Clare – Pekelné stroje 1 – Mechanický anděl

20. listopadu 2015 v 13:54 | Polgara |  Fantasy
Tess se nečekaně dostane mezi Lovce stínů. Podaří se jim společně zabránit zkáze světa?Nakladatelství: YOLI
Rok vydání: 2015
Počet stran: 368

Theresa Grayová je proti své vůli vězněná Temnými sestrami. Aby ochránila bratra Nathaniela, musí poslouchat jejich příkazy, které se týkají především její moci. Tdívku trénují a mnohdy jsou jejich tréninky tvrdé a kruté, ale učinné. Dívka se díky tomu zdokonaluje. Jednou jí Temné sestry oznámí, že si má vzít Magistra. Muže, kterého v životě neviděla, ale u něhož si je jistá, že se za něj nikdy neprovdá. Pokusí se o útěk, leč neúspěšně. Při druhém pokusu se do toho vloží záhadní zachránci, kteří si s Temnými sestrami neberou servítky. A tak se Tessa dostává do Institutu, kde sídlí Lovci stínů a zjišťuje, že všechno je jinak než si doposud myslela...

Spisovatelku Cassandru Clare znají čeští čtenáři především díky sérii Nástroje smrti, kkterá se dočkala i filmového zpracování. A už tady se vyskytují pojmy Institut, Lovci démonů a mnoho dalších. V podstatě navazuje tam, kde přestala, jen rozšizřuje pohled nejenom čtenáři, ale také hlavním hrdinům. Opětovně se dostáváme do prostředí Institutu, kde se ukrývají lovci různých podsvětních příšerek a jiných zlořádů. Dozvídáme se o jejich životě, způsobu boje a vypráví o tom, čemu musí čelit.

Jako z prvním se setkáme s Williamem Herondalem, který si vás svoji upřímnou povahou ihned získá. Možná za to může i způsob, kterým se na něj Tessa dívá, takže je jasné, že ti dva se do svých pocitů brzy zamotají. Dalším je James Carstairse, pravý opak Willa. Tak trochu vtipálek, ale jakmile jde do tuhého, jdou všechny žerty stranou. Dočkáme se i ženských hrdinek, kterých je v příběhu víc než dost. Jako první je Jassmine, dívka u níž byste rozhodně nečekali zálibu v pěkných šatech a touhu po šlechtickém způsobu života. Odmítá to, co jí bylo v podstatě vnuceno a z duše nenávidí život Lovců stínů. Přesto se s Tess stanou blízkými kamarádkami. Hlavou Institut je v té době Charlotte, vážná a ochránářská dáma, která by pro své svěřence vraždila. Od počátků na vás působí zvláštním tajemným dojmem, navíc je vám jasné, že skrývá nějaké tajemství, jež neřekne dokonce ani svým nejbližším. Hodně se mi líbila postava Sophie, služebné, kterou přidělily Tess. I ona má svoje tajemství, jež se dozvíme pomocí vyprávění jiných.

Mechanický anděl je svižný a čtivý přáběh, který nenudí a vtáhne vás od úplných začátků. Oproti sérii Nástrojům smrti nepůsobí tak strojeně. Je vidět, že spisovatelka ušla velký kus cesty. Co mi vyvolalo úsměv na tváři byl fakt, že se některé postavy objevují nejenom v Nástrojích smrti, ale taky v Pekelných strojí. Například Magnus, tohohle praštěného čaroděje u něhož nevíte na čí straně vlastně stojí, zbožňuju jeho humor, způsob jakým se dívá na svět, ale předevší, fakt, že včas dokáže uznat svoji chybu. Taky se podíváme na zoubek různým podsvaťanům, především upírům, goblinů, dokonce i vlkodlakům, vílám a mnohým dalším. Za upíry bych jmenovala například Camille, zpočátku ji chcete vypíchnout oči, ale postupem času si vás získá svoji povahou a jejím nepříliš hezkým životem.

Spisovatelka er formu, nenechává nic náhodě. Pečlivě promýšlí detaily a průběžně odhaluje jednotlivé záhady světa Lovců stínů a jejich soupeřů. Její styl psaní je čtivý a velmi rychle vás dokáže vtáhnout do svého vyprávění a propustí čtenáře až na úplném konci.
Zdroj obrázku: Nakladatelství Yoli
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Stibia Stibia | Web | 21. listopadu 2015 v 9:47 | Reagovat

Už jsem se na tuhle knížku dívala v knihkupectví a musím říct, že mě vážně zaujala! Díky za rozhodující tip, abych si ji vážně přečetla... :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama