Signal Fetival 2015

29. října 2015 v 22:06 | Polgara |  Kulturní prožitky
O jednom nezapomenutelném zážitku :-)


Na tohle jsem se těšila od doby, co signal festivalu dělali reklamu. Trvala čtyři dny a docela dost mě překvapilo, kolik lidí se díky tomu dokázalo dokopat jít ven. Hlavním smyslem bylo donutit lidi, aby ty trasy, které normálně jezdí městskou hromadnou dopravou, šli pěšky. A podařilo se. Celý ten okruh se dal zvládnout během těch pár hodin projít pěšky.

A to i na taková místa jako z Náměstí Míru na Jiřího z Poděbrad. Co mě trochu zarazilo, byly přemrštěné ceny občerstvení. Ale docela jsem to i chápala, jestliže je to nevýdělečná organizace a žije jen z příspěvků. I peníze, které jste daly za plánek, šly na příští ročník signal festivalu.

Některé akce byly lepší, jiné horší, u dalších jste zase nepochopili, k čemu slouží. Záleželo na tom, jak jste se k nim postavili. Moc se mi líbila koule, to byla vlastně jediná placená atrakce. Ani nevím, jak ji popsat. Když byl člověk uvnitř, přišlo mi to, jako kdybyste stáli uprostřed nočního lesa a hvězdy byly všude kolem vás. Zvláštní a krásný pocit.

Potom se mi moc líbily Zítkovy sady, byly dva sady, ale jméno těch druhých si nevzpomenu. A přitom to byly jedny z nejlepších světelných atrakcí. U jednoho šlo o hru světle žlutých světel, chvílemi to vypadalo jako světelné vodopády, které se vznášely ve vzduchu. Anebo vlny deroucí se odnikud. Navíc, jde zřejmě o nepřístupné místo, takže bylo fajn se tam procpat. Ale i tak jsme s mamkou a ségrou stály na lavičce.

Co mě ještě uchvátilo, byla Šítkovská věž, která je hned na začátku trasy. Hlavní atrakcí byly návštěvníci festivalu, jejichž obličeje se promítaly do světelného plátna na věži. A vypadalo to jako obr, který rozbíjí sklo či zeď a probourává se s hromovým řevem ven.

Všemu vévodil nádherně nasvícený Petřín, který vypadal jako maják. Hrál červenou, modrou a trochu i žlutou barvou. O kus dál se skvěla magická zahrada. Tam byl jediný problém. Nepřišla jsem na to, zda se do ní smí. :-D Taky jsem se konečně a možná i poprvé v životě dostala do paláce Kinských. Zde byly díla starých mistrů v zvláštní grafické a světelné podobě.

Vojanovy sady, opět naprostá dokonalost a svým způsobem nezapomenutelná dokonalá procházka. Trochu podobné těm Zítkovým, ale přesto natolik jiné.

Docela mě překvapila i ta část na Kampě, ale tady člověk narazil na lidskou blbost. Všichni si prostě na tu světelnou šou museli šáhnout, a to se jednalo o několik barevných světelných pruhů rozvěšených po stromech. No, vzhledem k tomu, že se všichni o to opírali, tak ten, co dělal strážníka už vyšiloval a vztekle řval. Jenže nikdo ho bohužel neposlouchal. O to víc pěnil. Místy mi ho bylo líto, poněvadž jedny odehnal a druzí tenhle boj s větrnými mlýny započali znovu.

Pak jsem šla ještě jednou. Bylo to v neděli. Chtěla jsem stihnout kostel svaté Ludmily na Náměstí Míru, kteroužto atrakci všichni vychvalovali nejvíc. Když jsem tam potom stále před tím osvětleným velikánem, pochopila jsem proč. Nejsem věřící, ale i přesto na mě dokázala hra světel zapůsobit. Zpočátku klasické uvítání zakončené velkolepým finále. Člověku to připomínalo duše jdoucí ke svému pánovi. Asi jsem v tomhle sentimentální, ale celkově mě církevní stavby fascinují a ráda vyhledávám jejich ochranný stín. Jen tak si tam posedět, projít se okolo, vdechnout atmosféru... ale to už povídám trochu mimo.

Celým smyslem akce bylo rozproudit pohodlného člověka. Dokázat mu, že i zdánlivě vypadající trasy se dají projít pěšky. Tohle se mi povedlo na Náměstí Míru směrem na Jiřího Poděbrad, což byl takový nezapomenutelný závěr celého večera. Když už jsem byla takhle rozprouděná, tak jsem si to ten den prošla Staroměstské celé znovu.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 mJ mJ | Web | 30. října 2015 v 0:53 | Reagovat

hm :D já se nedokopala.
lituju..
a to jsem lítala od matky ke kadeřnici a do práce mezi jiřího z poděbrad a mírákem.. :D měla jsem to na dosah ruky!! :D tak příště no ;_;

2 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 30. října 2015 v 7:40 | Reagovat

Páni, to vypadá opravdu nádherně! Škoda, že mám Prahu tak daleko... a u nás nic podobného není  :D

3 Renata Štulcová Renata Štulcová | 1. listopadu 2015 v 10:51 | Reagovat

Úžasný nápad. :-) V takových chvílích je mi trochu líto, že nebydlím v Praze. U nás by se jim to finančně nevyplatilo. Málo obyvatel, i kdyby přišlo celé město. :-D

4 Ver. Ver. | Web | 3. listopadu 2015 v 10:41 | Reagovat

Chtěla jsem se zúčastnit, ale ty davy lidí mě odradily předem :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama