Christian Jacq – Nefertiti – Sluneční stín

4. října 2015 v 18:28 | Polgara |  Historické romány
Krásná, inteligentní a záhadná - Nefrtiti, příběh jedné z nejslavnějších egyptských královen


Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2015
Počet stran: 264

Nefertiti, krásná a mocná panovnice, která stála Achnatovi po boku za každé situace. Nefertiti je popisována jako inteligentní a mocná žena, jejímž původním účelem bylo stát se velkou královskou manželkou a přivádět na svět faraonovi potomky. Jenže osud tomu chtěl jinak a dal této krásné královně možnost prosadit se. Když potkala svého manžela, byl to nerozhodný muž, který v Nefertiti našel mnohem větší oporu než v jakou mohl doufat. Byla to právě ona, které se podařilo prosadit jeho rozhodnutí. Nefertiti v sobě spojovala nejenom krásu a moudrost, ale také silnou osobnost a laskavost. Právě tyto vlastnosti zapříčinily to, že za její vlády doznal Egypt největších změn…

S Christianem Jacqem a jeho tvorbou jsem se již několikrát setkala. Jednalo se nejenom o beletristické romány, a také naučnou literaturu. Například: Božská uctívačka, Hon na člověka, Egypťanky, Nefertiti, Toulky Egyptem faraonů, Tutanchamon: Poslední tajemství.

Je to spisovatel, který se pohybuje na hraně mezi beletrií a literaturou faktu. Jeho romány jsou dělené do několika druhů. Těch čistě beletristických, které jsou přesto skvělou sondou do života starých egypťanů a jejich historie. Ale i těch, kteří patří do literatury faktu. Přiznám se, že konkrétně Egypťanky mi daly dost zabrat a musela jsem je číst na dvakrát.

Nicméně Nefertiti: Sluneční stín velmi podrobně mapuje život této záhadné krásky. A spisovatel začíná od jejího dětství. Popisuje ji jako laskavou a krásnou dívku. Zároveň se dozvídáme o jejím otci Ajovi, jenž měl být jmenován guvernérem Jejího veličenstva, proto se rodina přestěhovala do hlavního města Théb., kde vládl Amenhotep III. A jeho vznešená manželka Teje. Tak trochu mě fascinovala scéna, kde se syn těchto velikánů seznámí s Nefertiti. Právě sokol mu přinese střevíček, který patřil této dívce a díky tomu se seznámí. Zároveň se z toho stane láska na celý život.

Postupně se ze zakřiknutého prince stává Amenhotep IV., který přebírá vládu nad zemí po svém otci. Ukazuje se kolik nových myšlenek se mu honilo hlavou. Tou nejzásadnější bylo znovuzavedení nového boha Atona a přijmutí nového jména - Achnaton. Právě tohle rozpoutalo řetězec událostí, které na nějakou dobu změnily tvář Egypta. Kromě jiného si proti sobě panovník poštval Amonovi kněží, kteří dávali svoji nelibost dost značně najevo. Ale bezúspěšně.

Nedalo mi to, abych nesrovnávala s jiným spisovatelem. Mám na mysli Andrease Schramka a jeho trilogii V zemi Sokolího boha. I on se ve třetím a posledním díle věnuje Achnatonovi a jeho krásné ženě. Jeho příběh je však vyprávěný z pohledu Ajeho, který byl tou dobou na vrcholu moci. Pár rozdílných drobností by se našlo, především to, jak se spisovatelé na Nefertiti dívají. Nicméně pakliže hledáte příběh, jenž nikdy nezestárne, ale hlavně neomrzí, tak právě Nefertiti: Sluneční stín jsou ideální volbou. Čtivé, fascinující a strhující. Ale především plné intrik které tehdy ovládaly starověký Egypt.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Metafora
Knížku můžete zakoupit na Nefertiti: Sluneční stín
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 4. října 2015 v 18:50 | Reagovat

Skvělá knížka, nedávno jsem ji četla. :)

2 Grumpy Grumpy | Web | 4. října 2015 v 19:11 | Reagovat

Christian Jacq je jeden z mých nejoblíbenějších autorů, takže moc děkuji za skvělý knižní tip! Vůbec jsem netušila, že mu vychází nová kniha. Přečetla jsem od něj cykly Strom života, Světelný kámen, Egyptský soudce a Pomsta bohů (který obsahuje zmiňované díly Hon na člověka a Božská uctívačka) a román Královna slunce. Cyklem Ramses jsem se zatím nějak neprokousala, ale asi bych měla.

O Nefertiti napsal samozřejmě dobře Mika Waltari v Sinuhetovi, i když to nění zcela historicky přesné. Mám doma taky knihu Nefertiti od Jacqueline Dauxoisové, která mě ale úplně nechytla a nebyla jsem schopná ji dočíst do konce. Pokud tě baví knihy z prostředí starověkého Egypta, doporučuji Nefertari od Michelle Moran, to je skvělá knížka :-)

3 clody clody | Web | 4. října 2015 v 21:58 | Reagovat

wau , vyzerá byť  dosť zaujímavá ďakujem za inšpiráciu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama