Josef Urban – Tenkrát v ráji

20. září 2015 v 15:36 | Polgara |  Česká literatura
Příběh o svobodě ve zlých časech …

Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2015
Počet stran: 312

Období druhé světové války je natolik fascinující téma, že se mu vyhne málokterý spisovatel. S Josefem Urbanem a jeho tvorbou se nesetkáváme poprvé. Díky němu a jeho knize mohly vzniknout dva zajímavé české filmy. A to Sedm dní a Habermannův mlýn. Spisovatel se ve svých románech z vlečného období zaměřuje především na psychiku lidí. Velmi podrobně rozebírá pocity přeživších, těžkosti, které museli snášet a každodenní snaze důstojně přečkat další den.

Tentokrát se však vydává do horolezeckého prostředí. Hlavním hrdinou je Josko Smítka a jeho věrný kamarád Heinrich. Mají mnoho společného, včetně vážně pro hory a krásné ženy. Jednoho dne se stane,že jim do cesty vstoupí krásná, mladá spisovatelka Vlasta Štáflová do níž se oba zamilují. Ale aby toho nebylo málo, tak přichází těžké období okupace a Joska musí prchnout do hor, protože odmítá nacistickou ideologii. Nastávají tím pro něj kruté časy. Žije ze dne na den, bez možnosti pohodlí domova, jídla má velmi malé množství a pije a jí to, co dostane od přírody.

V příběhu se snoubí drsnost horské krajiny s drsností lidí. Málokdo zůstane nezasažen německou okupací. Málokdo zůstane stejný jako před válkou. Mění se nejenom doba, ale především lidi. Lidé, kteří se snaží přežít za každou cenu a mnohdy jdou i přes své morální zásady. Spisovatel příběh Tenkrát v ráji píše svým charakteristickým poetickým stylem, podrobně popisuje ráz krajiny, ale především osud jednoho statečného člověka.

Vyprávění začíná v okamžiku, kdy Heinrich dosáhl vysokého věku vzpomíná na minulost. Především na Josku. Tudíž se dočkáme časté výpravy do jeho nejniternějších pocitů a postřehů. První polovina knihy je takovým rozjezdem. Vstupem do prostředí o němž nezkušený a neznalý čtenář nic netuší. Vidíme tu každodenní snahu Josky přežít v jeskynním úkrytu a zároveň neutišitelnou touho po rodině, ale hlavně ženě, kterou miluje.

Proto jste překvapeni, když dojdete na konec. Rozuzlení, které čtenáře čeká je strhující a fascinující, stejně jako celé vyprávění. Potom, když otočíte poslední stránku, tak jste nuceni o celém příběhu neustále přemýšlet, poněvadž se vám dostane pod kůži. Znovu se vracíte k hrdinům a jejich osudů a jediné, co vás při vzpomínce na ně napadne je, že jste rádi, že jste nežili v té době jako oni.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment
Knížku můžete koupit na Tenkrát v ráji
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | E-mail | Web | 20. září 2015 v 18:30 | Reagovat

Myslím, že má tahle kniha silný příběh, je to dost dobrá recenze.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama