Salla Simukková – Rudá jako krev

26. srpna 2015 v 21:05 | Polgara |  Thriller, Mysteriózní
Byla jednou jedna dívka, která se naučila bát...


Nakladatelství: Egmont
Rok vydání: 2013
Počet stran: 288¨
Anotace:
Byla jednou jedna dívka, která se naučila bát...
Lumikki Anderssonová je svéhlavá sedmnáctiletá dívka, která má ráda samotu a silnou černou kávu. Řídí se pravidlem "neplést se do záležitostí druhých".
Jednoho rána ale objeví ve školní temné komoře sušící se řadu pětiseteurových bankovek. Ve vzduchu visí pach krve. Nález bankovek od základů otřese jejími zásadami, obrátí její všední život vzhůru nohama a vtáhne ji do světa drogových dealerů a násilníků.
Rudá jako krev je první díl úspěšné trilogie. Práva na její vydání se už prodala do 37 zemí světa. Ve druhém dílu s názvem Bílá jako sníh se hrdinka vydává do Prahy. Závěrečný díl nese název Černá jako eben.

Již samotný název ve čtenáři evokuje určité nebezpečí. Je to jako výstražné znamení varující předtím, že kniha rozhodně nebude oddechovým čtením. Nutno podotknout, že spisovatelka tohle všechno splnila do posledního puntíku. Hlavní hrdinka, Lumikki je svérázná osobnost, která žije hodně drsný život, jenž se díky náhodě v podobě velké finanční částky změní na ještě drsnější. Čtenář se tak díky tomu dostává do světa drogových dealerů, místa v němž je smrt na každém druhém rohu a člověk musí bojovat o holé přežití.

Se samotnou hlavní hrdinkou se potkáváme mnohem poději. První, co nám spisovatelka předhodí je marný útěk dívčiny Natalie Smirkové, která v rukou drží igelitku s velkým množstvím bankovek. Bohužel je její pokus neúspěšný a ona je krutě zastřelena. Aby těch nešťastných příhod nebylo málo, tak se na scéně objevují tři mladí lidé opojení drogami a alkoholem. Ty nenapadne nic lepšího, než nalezené a zakrvavené peníze. Naši partičku napadne opravdu geniální nápad, jak s penězi naložit. Jenže díky tomu se do nečekané situace dostane právě Lumikki, které tím dost značným způsobem zasáhnou do života.

Peníze se totiž objeví v místnosti, kam se chodí uklidnit. Jde o tmavý pokoj, kde hrdinka sbírá energii na další den. Ale tentokrát ji rozhodí odporný zápach krve. Dívka neví, co má dělat. Tahle situace je zcela nečekané a nezapadá do jejího životního režimu. Co má udělat, jak se zachovat? Jakoby těch náhod nebylo málo,. Tak se na scéně objeví zcela nečekaný návštěvník, jenž má s penězi společného víc než se na první pohled mohlo zdát….

Salla Simukková je spisovatelka, která se čtenářům představila jako autorka YA thrillerů a detektivek. Rudá jako krev tentokrát zabrousila do prostředí ruské mafie, Prostředí možná ještě drsnějšího než samotná krajina v níž se příběh odehrává. Nutno podotknout, že ani samotná hrdinka není žádná porcelánová panenka. Nebojí se mít odlišné názory, přesto, když dojde na věc, tak se radši drží stranou. Ale i jí jednou doženou vjemy z okolního světa a musí se rozhodnout proto, co je správné.

Co mě při čtení fascinovalo byl popis finské krajiny. Její drsnosti, kruté zimy. Zároveň se autorce určitým způsobem podařilo do vyprávění vměstnat trochu těch záhad. Jde především o tajemství z hrdinčiny minulosti. Čtenář si tak neustále klade otázku, co znamenají její noční můry. Ale především, co se tak mladé dívce mohlo stát. Simukková čtenáře nechala nahlédnout také do života finských studentů. Přišlo mi že to mají mnohem klidnější, ale především promyšlenější. S čím jsem si nemohla pomoci, bylo srovnávání s jiným, trojdílným thrillerem. Ano, myslím Millenium. Určité podobné prvky tu jsou, ale přesto se spisovatelka dokázala svým způsobem od Stiega Larssona odpoutat. Připravila nám tak jízdu plnou nečekaných zvratů, kostlivcův skříni, které má každý z nás, ale také nahlédnutí do zcela odlišného způsobu života.

Za poskytnutí e-knihy k recenzi děkuji Knihcentru
E-knihu můžete zakoupit na Rudá jako krev
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama