Zdeněk Žemlička - Vlčice a Staré plemeno 2

19. července 2015 v 18:11 | Polgara |  Česká literatura
Temnota hrozí pohltit Marobudovu zemi, ale také Kroaninu vlčí podstatu. Podaří se zachránit oba dva tak rozdílné světy?


Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2015
Počet stran: 248

Kroana, vlkodlačice jejíž pověst a krása jdou ruku v ruce. Tentokrát však musí bojovat nejenom o svůj život, ale také o svoji podstatu. Podaří se jí zvítězit na obou frontách a vrátit všechno do původního stavu? Obzvlášť, když na ni visí smrtelná kletba?

Kdo by neznal rozsáhlou ságu o Kroaně a jejích blízcích? Nyní se čtenáři do rukou dostává další díl historického fantasy cyklu. V předchozí části Zdeněk Žemlička rozestavěl šachové figurky tak, aby se nevědělo, která strana zvítězí. Zároveň tím čtenáři pěkně zamotal hlavu, poněvadž na něj vychrlil nejednu informaci. Vyprávění začíná v okamžiku, kdy se naši hrdinové dozvídají o Prvorozených. Démonech starších než lidstvo samo, tvorech, tak děsivých, že byli dosud ukrytí v těch největších hlubinách. Aby toho nebylo málo, tak se na scéně objevuje parta praštěných jezinek. Právě ony chtějí zabít Alanu, družky krále Marobuda. Konkrétně tyto části byly hlavní v prvním díle.

V tom druhém se na scénu dostává Amenhotepova armáda, sice početná, ale již dávno zastaralá. Čehož hojně využívají obránci Marobudovy země. Zároveň se čím dál tím víc blíží nástup Prvorozených, kteří vycítili svoji příležitost. Chtějí zneužít Kroaninu vlčí podstatu, která se bohužel nachází v jejich světě. Dokonce i Marobud a Alana řeší své vlastní problémy, kterých není málo. Podaří všem vyhrát své vlastní bitvy a dočkat se závěrečného střetu?

Spisovatel si umí hrát nejenom s jazykem, ale také se svými hrdiny. Na akždého čeká nějaké to nepěkné překvapení. Díky tomu tak čtenář nahlédne do jejich psychiky. Právě ta je hlavním motivem druhého dílu. Když knížku otevíráte, tak očekáváte velkolepé bitvy, krvavé řeže, které neberou konce, ale ty jsou tu jen jako zpestření. Taková třešinka na dortu. Zdeněk Žemlička razí heslo, že méně někdy znamená více. A mnohem pečlivěji se soustředí na vývoj svých hrdinů.

Zároveň nás dál seznamuje se světem plným krvelačných Kikomor, tajuplných vlkodlaků, jezinek toužících po moci či šílených čarodějnic. Bohatě využívá staré mytologie ve svůj prospěch a nebojí se ji oživit. Čeho si čtenář všimne je i větší naturalismus, co se sexuálních scén týče. Což je trochu škoda, ale na druhou stranu to tak nějak k příběhu sedí. Upřímně, vždyť právě v té době byl sex, boj a jídlo na prvním místě.

Zdeněk Žemlička tak čtenáři připravil jízdu plnou nečekaných zvratů a osudových rozhodnutí, které naši hrdinové musejí učinit. To skvěle dokresluje dobovými popisy a zvyklostmi starých časů. Občas sice uklouzne na nějakém tom slovíčku, ale to mu čtenář rád promine. Vždyť je to kouzelný a lákavý svět jehož kouzlu propadnete a jen tak se z něho nevymaníte.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Nakladatelství Epocha
Knížku můžete zakoupit na Vlčice a Staré plemeno 2
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aidrien Assagir Aidrien Assagir | 20. července 2015 v 7:48 | Reagovat

Osobně se mi stejně nejvíc líbil první díl.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama