Stephen King – Všechno je definitivní

14. června 2015 v 18:45 | Polgara |  Thriller, Mysteriózní
Snad nejlepší spisovatel čtenáři znovu dokazuje, že svoje řemeslo ovládá na výbornou. V této sbírce povídek náhodného kolejmdoucího, ale i stálého madatadora zasvěcuje do různých podob strachu. Čtrnáct různých povídek, čtrnáct jedinečných osudů. Jaké bude jejich poselství?


Tuto sbírku otevírá příběh Pitevní sál čtyři, která se zabývá dost děsivým tématem. Představte si, jaké by to bylo, kdybste se ocitli na pitevním stole, ale žili byste. Jen na vás dosud působil paralyzér. Toto peklo zažívá hrdina Howard Cottrell okolo něhož už obchází doktorka Katie Arlenová a medik na počátku kariéry Pete. Howard s hrůzou poslouchá jejich rozhovor o chystané pitvě, o tom, jak o něm mluví, jako kdyby nežil, neschopen jim dokázat opak. Podaří se Howardovi zabránit své definitivní smrti a přesvědčit mediky o tom, že žije?

S druhým příběhem znovu zavítáme do útrob smrti. Tentokráte nese název Pán v černém obleku a Stephen King si pohrává s myšlenkou, co se děje na opačném břehu. Co je na místě, kam odcházejí duše zemřelých. Jenže i toto téma spisovatel pojal trochu jinak. Setkáváme se s mladíkem, který se zrovna nachází na břechu řeky a spatřuje dost zvláštní stvoření. Podle vzhledu jde spíše o netvora. Dech, který mají mrtvoly, dlouhé a ostré drápy a schopnost ponoukat, vnucovat myšlenky, které by chlapce jinak nenapadly. Podlehne anebo unikne svodům pekelným?

Alfie Zimmer, člověk, který strávil dvacet let cestováním a přespáváním po různých ubytovnách. Jeho nejčastějším společníkem byly reklamní poutače s barevnými nápisy na okrajích silnic. Právě jeden pokoj jej dožene k tomu, že začne přemýšlet o změně. Onou změnou se myslí buď ukončení jeho života anebo závěrečná tečka za nikdy nekončícím cestováním. Vždyť Vše, co miluješ ztratí se v dáli.


Smrt Jacka Hamiltona čtenáře zavede do chvíle, kdy partička desperádů prchá před policií. Mezi nimi je postřelený a těžce raněný kamarád. Všichni vědí, že umře, že konec je neodvratitelný, ale i přesto se o něj až do poslední chvíle starají. Dokonce se jim podaří kulku vyjmout, ale už nezvládnou zastavit postupující zánět. A tak, aby umírající kamaráda v posledních okamžicích pobavili, pouští se do neuvěřitelných kousků v nichž často figuruje masařka...

Místnost smrti, název této povídky hovoří sám o sobě. Vyslýchaný proti němuž sedí dva vysíchající. Muž a žena, kteří se s ním nepáří. Aby toho nebylo málo, tak na stěnách oné místnosti jsou zaschlé krvavé fleky. Zvítězí vyslýchaný anebo jeho mučitelé? Kdo vyhraje závod se smrtí, která všemu přihlíží?

Roland z Gileadu měl tu smůlu, že byl ve špatnou chvíli na špatném místě. Ocitl se totiž v městečku plném mrtvých. Právě zde totiž byly zvláštní bytosti prořázené zeleným světlem. Roland ještě před svým zabitím sebral amulet z mrtvého chlapce. Vzápětí se probouzí ve stanu a okolo něj stojí zdravotní sestřičky. Jenže jedná se o sestřičky, které holdují lidské krvi. Díky amuletu však naváže zvláštní pouto s jednou z nich. Podaří se mu nemožné a zachrání se? Otázku na tuto odpověď se čtenář dozví v mysteriózní povídce Sestřičky z Elurie.

Diky Earnshaw, hlavní hrdina povídky Všechno je definitivní dokáže zabíjet druhé, když nakreslí různé obrazce. V okamžiku, když zjistí, že tohle ovládá, tak se celý jeho život obrátí vzhůru nohama. Jenže, jak už to bývá zvykem, tak taková schopnost nezůstane bez povšimnutí. Na mladíka se obrátí jistý pan Sharpton, který jej najme jako svého osobního vraha. Platí mu účtu, dá mu krásný byt, notebook a vše, co potřebuje k životu pod podmínkou, že bude zabíjet lidi na jeho seznamu. U tohoto listu smrti to vypadá, že nikdy nebere konce, a tak se Earnshaw rozhodne vzepřít svému osudu...
Další povídka L. T.a jeho teorie domácích zvířat je z trochu jiného soudku než předchozí příběhy. Je vtipná a svým způsobem odlehčená. I když, u Kinga nikdo neví. Seznamujeme se s mladým zamilovaným párem, kteří spolu žijí a nic jim nechybí. Tedy do okamžiku než se milovaná rozhodne milovaném koupit psa. Onen pes se ovšem zamiluje do paničky a na pánička si vypěstuje averzi a dává mu svoji nelibost pěkně sežrat. Páníček se situaci pokusí vyřešit tím, že koupít kočku. Jenže tím se problém zdvojnásobí. Ovšem tak, že se začnou hádat a nesnášet dva mladí lidé, a tak nutně musí dojít na otázku: Kdo půjde pryč?

Richard Kinnell je úspěšný spisovatel hororů, který je také zároveň vášnivým sběratelem starých obrazů s řekněme, rozporuplnou historií. K jeho spokojenosti totiž objeví obraz malíře, který všechna svá díla spálil, a pak spáchal sebevraždu. Jiného kupce by tahle minulost odradila, co když je dílo prokleté? O tom se téměř ihned slavný autor přesvědčí. Obraz se totiž začne měnit, nejděsivější je na něm ovšem postava děsivě usmívajícího se motorkáře. Spisovatel se obraz pokusí zníčit všemožnými způsoby, ale ta proklatá věc se k němu vždy vrátí. Poslední tečkou je návrat, když se obrza objeví u něj doma na stěně. Co má dělat? Stane se i on obětí obrazu? Tohle všechno na čtenáře čeká v povídce Silniční virus míří na sever.

V povídce Oběd v Gotham Cafe King dokazuje, že není mistrem hororu azýván jen tak pro nic za nic. Ocitáme s euprostřed schůzky manželského páru a jejich rozvodového právníka. Zpočátku vše vypadá naprosto rutinně, situace změní spád v době, kdy jednomu číšníkovi hrábne a rozhodne se svoje nevyspání svést na manžela. Jako prvního zabije právníka a potom se chystá na další oběť. Podaří se manželům přežít a zachránit nejenom sebe, ale také svoje manželství?

Ten pocit, co popsat se dá jen francouzskými slovy? Opět je titulními hrdiny manželský pár, který se po 25 letech vydává na ostrov Sanabel. Jenež cesta probíhá dost nezvykle a i o přistání a pobytu se nedá říct, že by bylo normální. Carol si začíná uvědomovat, že celá situace proběhla poněkud ve zvláštním oparu a i dovolené si myslí, že jde o jakýsi sen. Co se to s ní děje?

Povídka 1408 je opět lehce mysteriózní a znovu tu máme tématiku pohybujících se obrazů, které tentokrát do oběhu posílá pokoj vraždící lidi. Právě do tohoto pokoje chce vstoupit spisovatel. Majitel hotelu to odmítá a varuje ho, jenže senza chtivý autor si trvá na svém, a tak se v děsivém pokoji, který nic netušící oběti vpouští dovnitř, ale už ne ven. Podaří se mu prokletí pokoje zlomit a přežít?

V příběhu Jízda na střele je Kingův um nahnat čtenáři strach doveden k dokonalosti. Setkáváme se s mladíkem Alenem, který se pomocí stopu potřebuje dostat do nemocnice. Nebylo by na tom nic zvláštního. Na počátku mu jedno auto zastaví a jeho majitel mu dokonce nabízí, že mladíka doveze až na místo. Alan z něj však má strach, a tak odmítne a vystoupí. Potom stopuje dál, ale žádné další auto mu už nezastaví. Mladík propadá zoufalství, jde po silnici, která ho dovede k zvláštnímu hřbitovu. Zde jej zaujme náhrobek se zajímavými nápisy, které se mění. Vzápětí se objevuje auto s mladým řidičem, Alan bez váhání nastupuje. V další vteřině dostane nečekanou volbu, která mu zajistí buď život anebo smrt. Jak se rozhodne?

Celou sbírku Všechno je definitivní zavšuje sladká tečka na závěr v podobě Čtvrťáku pro štěstí. I tady si autor pohrává s osudy v podobě zvláštních náhod, které mohou život buď vylepšit anebo zničit. Tentokrát je hrdinkou mladá pokojská, která od vděčného návštěvníka dostane čtvrťák. Může se to zdát jako krutý výsměch, ale, co když jde skutečně o čtvrťák pro štěstí? Může to jí anebo jejím dětem zlepšit život?


Stephen King touto sbírkou opět dokazuje, že psát umí. Navíc zde k dokonalosti dotahuje svůj talent na psaní hororů. Všechno je v náznacích, nic není dotažené do konce, a pokud ano, tak od toho odpoutá pozornost tím, že se zaměří na chování a myšlení hlavních postav. Zároveň se potkáváme s tím, čím jsme se setkali v Kingově mlze a v podstatě i v jeho ostatních příbězích. Žádný lidský čin nezůstane bez odezvy. Každá skutek, ať již špatný či dobrý bude po zásluze potrestán. Spisovatel čtenáři předhazuje různé motivy, události a ponouká ho k tomu, aby přemýšlel o tom, jak by se v nich choval on sám. Navíc ve všech povídkách je všudypřítomná smrt. Ta dáma, které je jedno, zda je člověk mladý, starý, prostě přijde až nastane jeho čas. Zároveň si pohrává s ještě jednou myšlenkou. Je možné msrt odvrátit? Anebo alespoň oddálit?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Xerodoth Sigmius Xerodoth Sigmius | E-mail | Web | 14. června 2015 v 19:03 | Reagovat

Přelouskáno za den v nemocnici. Samozřejmě jakožto čtenáře Temné Věže mne potěšily Sestřičky z Elurie a Dinky Earnshaw, který je postavou... tuším šestého a sedmého dílu. 1408 poněkud zklamalo, protože jsem viděl film dříve a měl jsem o díle poněkud jinou představu a nečekal jsem, že je to tak krátké. Z povídkových sbírek ale stejně zůstávají mímy nejoblíbenějšími noční směna (jakožto první dílo, které jsem si od Kinga přečetl ve dvanácti letech) a Mlha.

Jinak už nějak ztrácím přehled o Kingových aktivitách. Dokud jsem nenavštívil Dobrovského, abych si koupil Gaimanovu Koralínu (asi dva dny zpátky), neměl jsem tušení, že už přeložili Revival.

2 Patty | arrow-web.blog.cz Patty | arrow-web.blog.cz | E-mail | Web | 14. června 2015 v 21:05 | Reagovat

Vypadá to skvěle, Stephen King má v mé knihovničce své místo a tahle kniha se do ní taky určitě brzy zařadí.

3 evi evi | Web | 15. června 2015 v 14:11 | Reagovat

Stephen King je prostě třída. Teď jsem o víkendu viděla Mlhu, ale nelíbil se mi ten změněný závěr, takže si musím přečíst předlohu, počítám, že mě uspokojí víc. Ze zmiňovaných povídek znám díky Temné věži Sestřičky z Elurie a pak jsem ještě kdysi viděla zfilmovanou povídku 1408 - a to bylo fakt děsivý. Jízda na střele rovněž ujde. K těm ostatním se doufám taky někdy dostanu8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama