Jurský svět (2015)

16. června 2015 v 13:40 | Polgara |  Filmy
Divoká jízda plná dinosaurů, u které je jasné jedno. Vždycky končí řevem


Bylo nebylo, žilo jedno lidstvo, které si myslelo, že beztrestně může měnit to, co vytvořila a před miliony let zničila matka příroda. Jenže, co se stane, když jedno takové stvoření stvořené a vylepšené člověkem dostane chuť delší procházku zábavním parkem? Právě v tom okamžiku se ukazuje, že člověk není zas až tak na vrcholu potravního řetězce, jak si původně myslel. Neboť se právě on sám stává lovnou zvěří. A tak hlavní hrdina Owen Grady (Chris Pratt) bude muset bojovat o holé přežití v Jurském světě plném predátorů. Aby toho nebylo málo, tak jako pomoc dostane manažerku parku Claire Dearingovou (Bryce Dallas Howard), která se v šílené honičce snaží najít své dva synovce Zacha (Nick Robinson) a Graye (Ty Simpkins), kteří se ocitnou dinosaurům blíž, než mohli doufat.

Jurský svět je krásnou poctou Jurskému parku od Stevena Spielberga. Dokazují to i mnohé odkazy na předchozí díly, kterých je ve filmu víc než dost. Také je tu opět jasné varování. Si člověk, ne bůh, tak si přestaň hrát na stvořitele, jinak zaplatíš. Vlastně ještě jedno varování by se tu dalo najít. Člověk má tendenci chtít víc a neuvědomuje si, že, když se to přežene, tak ty jeho zázraky mohou i zabít. Toho budiž důkazem objednávka, kterou učiní majitel parku Masrani. Chce totiž ještě mnohem většího a dravějšího dinosaura, a tak mu jeho tým expertů vytvoří něco zcela nového.

Jurský svět má jednu velkou výhodu. Peníze a hodně dobře provedené efekty, takže o to víc si jízdu zábavním parkem užíváte. A najde se tu všechno. Od jízdy na menších dinosaurech po vodní nádrž s Kronosaurem anebo voliéru s Pterodactyly a mnoho dalších.

Režisérovi Trevorowi se podařilo udržet laťku předchozích velkofilmů s dinosaurů a skvěle na ně navázal. Zároveň nezapomněl ani na humornou stránku filmu, a tak se nejednou stalo, že se smálo celé kino. Například scéna, kdy se kluci vydávají do dinosauřího parku a Zach se loučí se svoji milou, pak nasedne do auta a rodiče se na něj otočí a dělají si z něho legraci. Anebo Owenův komentář k mladému strážci výběhu raptorů neměl chybu. Takových scének je tam víc. Výhodou Jurského světa je, že se nebere vážně a dělá si srandu sám ze sebe.

Přiznám se, že některé scény mi přišly trochu přehnané, u jiných by zas jásal samotný Alfred Hitchock. Tuhle narážku pochopíte až po zhlédnutí filmu. Ale upřímně, u jisté scény se mi jednoduše vybavil Alfrédův nejslavnější horor. Co se mi líbilo, bylo perfektně dokonale zobrazení dinosaurů. To nemělo chybu a to i včetně holografických projekcí. Klasicky nezaměnitelná byla hudba, kterou stručně a řečeno překopírovali z prvních dílů.

K postavám. Nejsilnější stránkou filmu je Chris Pratt, bez něho by to nebylo tak chytlavé. Ty jeho grimasy, hlášky a občasné špičkování s Claire. Navíc, buďme upřímní, hezky se na něj kouká. Kdo překvapil, byla Bryce Howardová. Proměnu Claire na zabití z Claire sympaťačka zvládla na výbornou a divákovi na konci filmu bylo líto, že už ji neuvidí. S kým jsem měla problém, byli naši dva dětští hrdinové. Od začátku, krom pár světlých momentů byly na zabití a člověk si k nim nedokázal najít cestu. A v podstatě až na samém konci k nim pocítil něco, jako náznak citů.

Z kina jsem odcházela se smíšenými pocity. Na jednu stranu jsem dostala přesně to, co jsem chtěla. Pořádnou jízdu plnou dinosaurů s odkazem na jeho předchůdce. Na stranu druhou jsem si říkala, že se mohli snažit o něco víc. Pořád tomu chybí takové to závěrečné páni, i když to plně vyvažuje určitý moment s určitými souboji jistých drobečků.
Zdroj obrázků Moviezone
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Amálka Amálka | Web | 16. června 2015 v 15:34 | Reagovat

Na Jurský park se taky chystám a těším se! Díky za skvělou recenzi ;-)

2 evi evi | Web | 16. června 2015 v 16:02 | Reagovat

Jej, tak ty jsi byla včera v sedm večer na Andělu, to jsme se možná viděly:D Dík za recenzi, u tomhle filmu uvažuju, tak uvidím, jestli se dostanu do kina...

3 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 16. června 2015 v 17:00 | Reagovat

Tak mně teda ti dva vyhovovali a hlavně Tye mám moc ráda už z Insidious.  A celkově to bylo fajn.
Jen jsem nikdy nepochopila, proč si mysleli, že nový, superinteligentní, superdravý a supernebezpečný dinosaurus přitáhne pozornost, když jediné, co návštěvníci u takového zvířete můžou dělat, je stát za sklem a koukat, jak hryže kus kejty spouštěný z jeřábu. K čemu jim teda bylo "víc zubů", když s tím nemůžou dělat víc než to, co už dělají s ostatníma? V akci ho ukázat nemůžou, jeho predátorské kvality by předvedli leda kdyby k němu pustili návštěvníky do boje na života a na smrt, tak co s tím? :D Akorát si nesmyslem zadělali na průser :D

4 Anie Anie | Web | 13. července 2015 v 10:34 | Reagovat

Taky se chci podívat. Zatím nějak není čas. Díky za recenzi

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama