Jiří W. Procházka a Klára Smolíková – Mrtvá šelma

13. června 2015 v 20:52 | Polgara |  Česká literatura
Tohle město má tisíc očí, ale profesora nezahlédlo ani jedno z nich


Nakladatelství: Plus
Rok vydání: 2015
Počet stran: 323

Dva spisovatelé se spojili a vytvořili čtivé a na české poměry nezvyklé literární dítko. Jedná se totiž o detektivní thriller. Jeho ústředním motivem je vražda profesora Kalandry. Zpočátku to vypadá na pouhé zmizení, na fakt, že si starý pán rozhodl vzít dovolenou a nikomu o tom neříct. O tom však pochybuje jeho kolegyně a dlouholetá přítelkyně muzejní kurátorky BerenikaWeissová. Ta si na pomoc vezme vyšetřovatele Štolbu, který jí s případem pomáhá. Oba dva se postupně dostávají hlouběji do tajemství, které postupně vyplouvá na povrch a ukazuje se, že je mnohem temnější než se čekalo.

Mrtvá šelma je vyprávěná ze dvou pohledů. Jednou příběh čteme ústy Štolby a po druhé Bereniky čož příběhu dotává zvláštní kouzlo. Navíc zde dojde ke střetu názorů a doplnění informací, každý si všimne něčeho jiného, vzájemně se doplňují. Navíc díky "milé" povaze Štolby se neustále popichují, a tak dochází k nejedné slovní přestřelce. Štolba má neustále skleničku s alkoholem vruce, holduje cigaretám, ale je to také pěkný svéráz, co se týče vyšetřování.

Líbil se mi způsob, jakým je Mrtvá šelma psaná. Spisovatelé používají hovorový jazyk, který se nevyhne určitému druhů vulgarismů, ale i ten dokáží podat tak nějak elegantně, že i přitom má člověk připitomělý výraz na tváři. Navíc díky postavě Roberta Štolby se do vyprávění dostává ironický humor plný kousavých poznámek. Za to Berenika mi přišla trochu vážnější, víc nad věcmi přinášela a svým způsobem do případu vnášela trochu toho chladného rozumu.

Mrtvá šelma vlastně nabízí víc pohledů, vyšetřování se totiž ujímají nejenom naši dva hrdinové, ale taky všudypřítomná policie. Ale u ní sem si nemohla pomoci a pořád sem ji srovnávala s tou ze Scotland Yardu pod vedením inspektora Lestrada. Ale popojedem...:D Co mě překvapilo bylo, jak si vyhráli s vykreslením města Tábor. Hodně zde miňují husitství s ním spojené a čtenáře tak má pocit, jako kdyby se po městě přímo procházel a po dočtení knížky dostane chuť tohle město navštívit.

Autoři do příběhu vkládají citace, úryvky z básní, které nutí čtenáře nejednou se nad daným textem pozastavit a chvíli přemýšlet. Protože skvěle doplňují hlavní část vyprávění.

"Bratrstvo je ohroženo. Dědek mi nechybí, ale někdo kolem nás napíná sítě."
"Je jen otázkou času, kdy se začnou stahovat. Kolem je příliš mnoho očí."
"Nesýčkuje. Copak se ta situace nedá využít v náš prospěch?"
"Pochybuji. A co komnata? Probošte Moudrý, nechcete přece ohrozit..."

Co je na Mrtvé šelmě zajímavé je také vysvětlení názvu knihy, které opět donutí k úsměvu a trochu k zamšlení. Spisovatelé si s vámi celou dobu hrají. V podstatě od první půlky knihy víte jméno vraha, ale neznáte jeho motiv, který vám v mozku neustále dělá čím dál tim větší díru od červa.

Pakliže jste milovníky detektivek a vlastně i thrilerů, tak Mrtvá šelma vám nabídne obojí. Navíc se dočkáte zcela nečekané procházky po jistém českém městě a odhalení a nahlédnutí do toho, jak to chodí v muzejích, a obzvlášť těch, kde se stane vražda.

Za poskytnutní recenzního výtisku děkuji Jiřímu W. Procházkovi a Kláře Smolíkové
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 14. června 2015 v 8:14 | Reagovat

To vypadá opravdu zajímavě... už dlouho jsem nic takového nečetla a ještě od českých spisovatelů... musím se po tom podívat :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama