Tereza Matoušková – Vílí kruhy

24. května 2015 v 14:55 | Polgara |  Česká literatura
Další nezapomenutelná cesta do Podmoří


Nakladatelství: Mytago
Rok vydání: 2015
Počet stran: 256

Tereza Matoušková (dále jako Temnářka) je člověk, který se nebojí jít za svým snem. Její začínající spisovatelská kariéra začala v roce 2008 vydáním knížky Dnes se neproměňuj, které je vstupní branou do světa Podmoří. V roce 2010 se dostala do sbírky Kočas 2010 se svojí povídkou Zlomený hřeben královny moci. Následoval rok 2011 a tituly jako Branou snů, Hladová přání, publikovala v Pohádkách pro kulíšky (což je projekt Edith Holé). V roce 2013 se Temnářce podařilo probojovat do sbírky Poselství píšťaly, kteoru má na svědomí tehdy nově vzniklý literární klub HSF. V roce 2014 se umístila v Mloku 2014 se svojí povídkou. Jejím nejnovějším počinem jsou Víl kruhy, opět krásná a překvapivě útlá knížka, která vyšla v roce 2015 pod vlajkovou lodí nakaldatelství Mytago. Temnářka se aktivně věnuje literárním dílnám jež se pořádají především v její rodném městě Brně a to především v knihovně Jiřího Mahena.

Zároveň se aktivně věnuje svému blogu, který najdete na adrese http://temnarka.blog.cz, kde zveřejňuje různé povídky ze světa Podmoří, některé i s větší dávkou erotiky, takže se čtenář dozví na jakých sexuálních choutkách ujíždí takový Femorian, Atalan...jsou zde životopisy všech hrdinů, ukázky z jejích knížek a mnoho dalšího. Zároveň se zde například dozvíte informace o jejích chystaných akcích. Nejnovějším počinem budiž křest Vílích kruhů, jenž je naplánovaný na 30. května a bude se konat v Praze.

Bohové Aze dokázali nemožné a podařilo se jim zničit vlastní svět, jenž vytvořili. Právě to je dovedlo k vytvoření nového, bohužel však temnějšího světa. Tento svět je ukrytý pod mořem a osvětluje je mechanické slunce jemuž v posledních dnech dochází energie a vypadá to, že i tento svět skončí katastrofou. Jenže, co čert nechtěl, tak se v Podmoří nečekaně rozvinula nádherná a rozmanitá civilizace, která se svého práva na život nechce jen tak vzdát. Aby toho nebylo málo, tak zde dochází ke konfliktu dvou růnzných božstev, která se navzájem nesnáší a od počátku věků. Podaří se podmařanům zachránit jejich skomírající svět?
Atalan, Kerdea, Zorena, Femorian, Kerabrit, Ladona a mnoho dalších. Právě ti dělají podmořské příběhy tak ojedinělými. Navíc Temnářka umí psát. Miluje češtinu a na jejich příbězích to je znát. Hraje si se slovíčky, používá i ta, která překvapí dokonce i protřelého čtenáře a nebojí se svoje hrdiny nechat padnout až na samé dno. Znáte ten pocit, kdy si říkáte, že o svých oblíbencích víte všechno? Tak právě Vílí kruhy vás přesvědčí o opaku. Docela mě překvapily některé nové informace o Zoreně. Víte, že nikdy neměla na růžích ustláno, ale jakmile se na scéně objeví královna víl, tak té vílí potvoře máte chuť nakopat zadek za to, co Zoreně kdysi udělala. Navíc se ukazuje, že ani Femorian není tak dokonalý, jak si o něm myslíte a právě zde se projevuje jeho temnější já.

Hodně se mi líbily scény se starými bohy Aze, tedy Kerabritem, jeho družkem, ta scéna, kdy utíkají před lovci je plná energie a vtáhne víás do sebe. Originální je i systém jejich jakési reinkarnace. Nebudu víc rozebírat, připravila bych čtenáře o překvapení. Dalším kladným bodem vyprávění je, že ani kladné postavy nejsou vyloženě černobílé. I ony mají svoje temná zákoutí, která vyplouvají na povrch v dost nečekaných situací. Nemohu si pomoci, ale komu sem nepřišla na chuť je Kerdea. Ano, je to hrdinka s osobitým kouzlem, ale má v sobě něco, co vám leze na nervy. Temnářka, co se týče jejich hrdinů umí napínat. Konkrétně mám na mysli malou Ladonu a její sestru. V jejich kůži bych se nikdy nechtěla ocitnout. Zajímavými částmi jsou ty, jak to chodí v různých částech Podmoří. Jak kteýr národ smýšlí, jak zachází se svými otroky, zajatci či méně hodnotnými. Čtenáře nejednou při otáčení stránek napadne, že spisovatelka určitým způsobem kritizuje náš svět a jeho chování. Že pomocí toho svého, léčí temná zákoutí toho našeho.

Vílí kruhy jsou o dost temnější a děsivější než předchozí knihy Terky Matouškové. Uvědomujete si, že vyspěla nejenom spisovatelka, ale i její svět. Je tady i o dost víc sexuálních a drsných scén, ale ty o to víc přispívají k reálnému obrazu Podmoří a nutí vás pohroužit se do jeho nezapomenutelných koutů.

PS: Málem bych zapomněla na krásné doprovodné kresby od Aleny Kubíkové. České výtvranice, která s Temnářkou spolupracuje od dob Hladových přání.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Elinor Elinor | Web | 24. května 2015 v 19:22 | Reagovat

Pol, uvědomuješ si, že srovnáváš samonáklad autorky, který psala v pubertě, a knížku pro děti na straně jedné, a Vílí kruhy, které jsou asi jediná česká dark fantasy klasického stylu, na straně druhé? ;-) LOGICKY musí být nové dílo temnější a drsnější. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama