Svět knihy 2015

22. května 2015 v 18:28 | Polgara |  Zaujalo mě
Svět knihy a pár dalších důvodů bylo to, že můj blog poněkud zahníval. Až teď zpětně si uvědomuji, že nejsložitější na celé této akci byly ty přípravy a potom úklid. Člověk si říká, jak tam vydrží od rána do večera stát, ale to je nakonec to nejmenší. Práce v nakladatelství obnáší tu výhodu, že se člověk nikdy nenudí a pořád poznává něco nového. A právě Svět knihy z nakladatelského pohledu byl jeden z těch mnoha nezapomenutelných zážitků.Před přípravy, šílenství číslo jedna
Nebýt velké pomoci od přítele, který chodil pravidelně vypomáhat, tak by to nešlo tak rychle. Udělat seznam, co se vezme na veletrh, rozhodnout, které knížky půjdou do extra velkých slev, které dostanou klasickou slevovou cenu, udělat cenovky…zjednodušeně řečeno zapojili se všichni a pomáhali i rodinní příbuzní.

Před časem jsem si říkala, že přípravy na knižní veletrh v Havlíčkově brodě připomínají konec světa, tak tohle byl hotový výbuch. Je neuvěřitelné, co dokáží dvě slovní spojení způsobit v jednom nakladatelství. Potom nastal den d, tedy středa, kdy se všechno odváželo na výstaviště a připravoval se stánek. My dostali stánek XB1, kde byla naše Fantastická Epocha, časopis XB1, Argo a Laser. Aby toho nebylo málo, tak v druhém křídle měli kolegové na starosti stánek s historickou literaturou.

Čtvrtek 14. května 2015
Začínáme. Rozjezdový den určený spíše studentům a těm, co mají volno. Lidé se volně ploužili okolo nakladatelství a jejich vystavovaných titulů. Přiznám se, že jsem se prodávání hodně bála. Ale nakonec k mému překvapení jsem to zvládla dost dobře, dokonce se mi podařilo přesvědčit lidi, aby si i krom knížek, jež chtěli koupili ty, které původně nechtěli. :-D Hodně pomáhal přítel, oba jsme tam byli od rána do večera až do neděle. V pátek se na mžik stavila Pavla Lžíčařová, ale ta měla na starosti hlavně autogramiády, křty a tak dále. V sobotu večer zase odfrčela do své domoviny.

Čtvrtek byl hodně rozjezdový. Takový den, kdy si zvykáte na nové. Někdy nastaly vtipné scénky s penězi. Přiznám se, že, když jsem takhle v ruchu, tak si vše radši přepočítávám na kalkulačce. Je to jistější. Taky jsme se seznamovali s lidmi, s nimiž jsme na stánku byli společně. Tedy Walker a Volf - audio vydavatelství, Vlado Riša, Martin Šust a mnoho dalších lidí. Hodně mě potěšilo setkání se Zdeňkem Rampsasem, který mě na chvíli ukradl ze stánku a odvedl na besedu Vilmy Kadlečkové. Zmiňovala tam svoji novou knížku 12 nesmrtelných. Čtvrtek utekl překvapivě rychle. Ani jsem se nestihla otočit a už byl konec. Nevýhodou stání na stánku jsou bolavá záda. To už potom nevíte, jak si stopnout, napůl sednout…

Pátek 15. května 2015
Pátek už byl, co se týče návštěvnosti o dost rušnější. Ale až kolem té půl jedenácté hodiny. Navíc se začali objevovat i ostatní blogeři. Taky se dostavila Pavla, která vypadala trochu jako po probdělé noci, ale jinak byl strašně fajn. Pomáhal nám taky Martin Šust od něhož jsem se svoji obvyklou neodbytností vyžebrala pár rad a chvílemi jsme si i povídali. Taky mi přinesl recenzní výtisk Železného půlměsíce od Červenáka. I obchody se hodně rozjeli a na konci dne jsme se nestačili divit, kolik v té kase máme.

Zajímavá setkáníbs Karlem Doležalem, Míšou Rosovou z nakladatelství Yoli, Péťou Neomillnerovou, která nám dokonce přinesla plakát na její knížku. Taky jsme si konečně oběhli další stánky na výstavišti. Řekněme, že jsem se pak pod tíhou tašek prohýbala. Ale s tím jsem počítala od začátku :-D
Na co se nedá zapomenout jsou různé rozhovory se zákazníky. Někteří si povídali méně, jiní měli tendenci nadhozené téma rozebírat a s některými jsme si oba dva padli do noty. Fascinovala mě holčina se symbolem Zaklínače na krku. Ani přítel neměl o zážitky nouzi. Večer se konalo posezení s ředitelem Epochy, Pavlou, Borisem Hokrem a pár dalšími v místní hospůdce.
Sobota 16. května 2015
Vše se blíží ke konci. Předposlední a nejvíc nabitý den. Tentokrát se stavil Péťa Šámal, plukovník Jiří Markovič, kteří se stavili do Fantastické Epochy a dokonce i zapózovali při focení. Na rychlo se stavil i Jan Halada. Občas došlo i na vtipné scénky z lidmi ze stánku Fantomprint. Strašně fajn parta. Hlavně ten s tím šátkem a stopkou na tričku :-D

Ještě nesmím zapomenout na setkání s Leopardem Medkem. I když tady jsem spíš byla nervózní, tak jsem ze sebe vypravila sotva pár slov.

Taky se okolo nás srocovaly partičky různých kostýmů. Především staří vikingové, kteří se dostavili v plné polní na křest Vlčího věku 1 Jaroslava Mosteckého. Objevila se dokonce i zaklínačská partička v čele s Geraltem. Ani Star Wars partička nechyběla. Prostě nerdů ráj. Znovu se objevila Péťa Neomillnerová, Vilma Kadlečková. Dnes se stavila Terka Matoušková známá jako Temnářka, Vojta Hamerský, Petra Machová a Alena Kubíková. Tyhle dámy si ze stánku XB1 udělaly svoji základnu. Když jsme tam tu půl hodinku seděly na židlích, asi na nás musel být zajímavý pohled. Stavili se i další blogeři, ale pobíhalo jich okolo tolik, že si je člověk ani nestihl všechny zapamatovat.

Neděle 17. května 2015
Poslední den. Lidí bylo zase méně. Dostavili se ti, kteří Svět knihy nechávali na poslední chvíli. Celkově už to bylo takové klidnější než v předchozích dnech. Ale záda bolela pořád dost. Kolem druhé hodiny se začalo balit nejdřív Argo, potom Laser. Nakonec Fantastická Epocha. Přibližně ve čtyři hodiny se začal sklízet celý stánek. Naposledy sundat obrazy galerie Nemesis, Portorika výtvarníků, spočítat uklidit knížky, peníze. Potom, když už bylo všechno v krabicích, nandané v autě, tak jsme přešli do druhé části, odkud se nosily další krabice. Bylo zvláštní opět sledovat prázdné stánky a jiné nakladatele, jak vše balí a uklízejí. Potom ticho odjezd, tentokrát do nakladatelství Epocha, kde se vyložily krabice, a pak hurá domů.


Dokonce i Leonarda Medka zaujaly epošácké knížkyTemnářka, Dragita a jáPetra Dragita Machová, Alena Kubíková alias Ajinak, Terka Matouěková- Temnářka, Polgara

Vlado Riša, Lucie Lukačovičová a Leonard Medek při křtu

Jiří Walker Procházka, Ludmila Hamplová, Leoš Kyša a Zdeněk Pobuda, ředitel Nakladatelství Epocha při křtu knížky Jak přežít manželství


Beseda autorů Pevnosti

Autogramiáda Karla Richtera a jeho knížky Historické drama volyňských Čechů

Péťa Šámal a plukovník Jiří Markovič

A na závěr trochu toho vytahování. :-)


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dragita Dragita | Web | 22. května 2015 v 23:43 | Reagovat

Moc ráda jsem tě poznala osobně :) A nad tvými úlovky jen tiše závidím, hmmm, aspoň, že sérii Horečka mám doma, stejně tak Školu dobra a zla. To jsou super série.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama