Rick Riordan – Bohové Olympu 5 – Krev polobohů

1. května 2015 v 20:40 | Polgara |  Fantasy
Podaří se mladým polobohům zvítězit nad pološílenou Gaiou?


Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2015
Počet stran: 456

Rozsáhlé vyprávění o Percy Jacksonovi začalo vcelku nevinně. Přišlo s ním nakladatelství Fragment, které první díl vydalo roce 2009 pod názvem Percy Jackson: Zloděj blesku. Od té doby vyšlo dalších devět dílů, které postupně rozvíjely či dokončovaly to, co jednička započala. Rick Riordan napsal dvě série, tou první je Percy Jackson, která má pět dílů, tou druhou Krev polobohů, jež nás dostává i do římského tábora výjimečných dětí. Přesto se i zde potkáme s našimi hrdiny z první série. Jelikož Riordan není žádný troškař rozhodl se napsat ještě třetí příběh. Tentokráte zabrousil do egyptského prostředí a představil nám hrdinu Cartera Kanea. Jedná se o trilogii, která má hlavní název Kroniky Cartera Kanea.

Je zajímavé, že Rick čerpá svoje zkušenosti díky svému učitelskému povolání a lásce ke všemu mytologickému. Nejen proto je považovaný za jednoho z nejlepších amerických autorů mysteriózního žánru.

Krev polobohů je pátým a posledním dílem série Bohové Olympu. Spisovatel v knížce dodržel to, co slibuje od začátku. Tedy konečně dokončil osudy jednotlivých hrdinů. Řecká i římská posádka lodi Arga II. se pomalu, ale jistě blíží ke svému cíli.Všechny jejich snahy, plány pomalu vrcholí. Aby ne, když proti nim stojí samotná Gaia, matka země. Právě ona povolala do boje Giganty. Monstra tak dávná a děsivá, že rozpoutají peklo na zemi. Tedy prozatím nejsou až tak silní, Gaia čeká na okamžik, kdy propukne svátek bohyně Spes (Naděje). Právě v tento den získají největší sílu. Jenže, aby toho Gaia dosáhla, musí obětovat krev dvou polobohů…

Riordan používá klasickou er formu, která do vyprávění vnáší zvláštní kouzlo. Zároveň pátý díl rozdělil na dvě příběhové linie. Jedna se zaměřuje na hrdiny putující na lodi Argo II, ta druhá na Nica a Reynu, kteří se vrací do tábora polobohů aby zabránili nejhoršímu. Právě tohle rozdělení možná může za to, že tu tentokrát není upřednostněn Percy a Annabeth, což je trochu škoda. Zároveň se pod kůži dostáváme Leovi, který má konečně dost prostoru na to, aby projevil svoje pravé já. Je zajímavé, že až v tomto díle jsem tomuhle fešákovi přišla na chuť. A pak Riordan udělá, to co udělá. Co? Inu, to si budete muset přečíst sami.

Riordan má všechno do puntíku promyšlené. Umí vyprávět a propojovat řeckou a římskou mytologii, která je jako spletité klubko hadů. Zároveň skvěle vystihl charaktery jednotlivých bohů, kteří se v příběhu objeví. Co už čtenáře zaujme méně jsou bitvy. Možná jsme přesyceni, ale automaticky očekáváte víc. Především od Gigantů, dokonce i samotné Gaiy, kterou pak považujete jen za nějakou cvokyni, která se rozhodla zničit svět. Rick tak trochu vyčuraně vyřešil problém obětování krve polobohů a udělal si to po svém. Tedy tak nějak mírněji než se původně čekalo.

Celkový závěr této série je nemastný neslaný, až moc přeslazený. Neříkám, jsem ráda, když dobro zvítězí nad zlem, ale v tomhle to působilo trochu vyumělkovaně. Na jednu stranu si říkáte, že tam hrají hlavní roli bozi, polobozi, monstra z dávných věků, tak se není čemu divit, ale i tak si přijdete jako dítě, které právě zjistilo, že dárky nenosí Santa Klaus, ale rodiče. Čtenář si však musí uvědomit, že Riordan píše především pro mladší čtenáře, kteří tohle tolik neřeší pro něž bylo tohle vyprávění stvořené. A právě v tom je kouzlo této knihy. Na okamžik vás vytrhne z reality a vtáhne do světa dávných bohů, hrdinných válečníků, mocných králů…

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment
Knížku můžete zakoupit na Krev polobohů
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Limeo Limeo | E-mail | Web | 2. května 2015 v 6:38 | Reagovat

Jé jsem četla první dva díly Percyho Jacksona a moc mě nezaujal, nevím, prostě jsem se do toho nevžila tak, jak bych do knihy měla :-D. Ale tenhle díl zní mnohem zajímavěji, třeba se na něj v knihovně podívám... ;-).

2 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 2. května 2015 v 12:19 | Reagovat

V podstatě souhlasím, tento spisovatel musí mít ohromnou fantazii a smysl pro logičnost, a krásně to propojuje.
Já si myslím, že chyba nebyla ve vyumělkovanosti, jako spíše v tom, že Gaia byla poražena až příliš snadno. Připravují se na to několik let...a pak jí prostě jen vynesou do vzduchu? Přišlo mi to až komické.
Leo je náhodou má nejoblíbenější postava z celé série vůbec. Možná proto, že je trochu jako já.
Osobně si myslím, že tento díl se povedl ze všeho nejméně...

3 Polgara Polgara | Web | 2. května 2015 v 15:53 | Reagovat

[1]:To jsem ráda, že recenze navnadila. Určitě po ní koukni, jen nevím jestli by nebylo lepší začít od prvního dílu. Tohle je poslední díl série Bohové Olympu. Tedy pokud jsem pochopila správně, žes první díly ještě nečetla.:-)

[2]: Taky jsem od toho čekala víc. Hlavně od scény s krví polobohů. Chápu, že to, jak to Rick vyřešil mělo svůj důvod, ale on to zvládne napsat mnohem víc čtivěji. Přišlo mi, jakoby nevěděl,jak příběh ukončit, tak napsal první, co ho napadlo.

4 Peťo Peťo | E-mail | 5. října 2015 v 21:08 | Reagovat

Neviete či nema v plane nejake nove knihy alebo napriklad pokračovanie bohov olimpu 6 :-(  :-(  :-(  :-(  :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama