Petr Šámal - Kriminalista

2. května 2015 v 18:14 | Polgara |  Česká literatura
Legenda pražské mordparty deviantům na stopě


Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2015
Počet stran: 304

Je zvláštní číst o člověku, jehož jste měli možnost poznat osobně. Jedná se o pár setkání, na která nezapomenete, ale i tak se vám tento vyšetřovatel dostane pod kůži. Až po přečtení této knížky si uvědomíte, jaký význam má plukovník Jiří Markovič pro českou kriminalistiku.

Spisovatel zvolil čtivou formu dialogu mezi ním a panem Markovičem. Díky tomu je čtenář celé situaci o něco blíž. Používá hovorový jazyk, klasickou er formu. Zároveň ty části, kde klade Jiřímu otázky a on odpovídá prokládá beletristickým zpracováním popisu některých případů. Kriminalista začíná v okamžiku, kdy se mladá Alice (jedná se o nejznámější kriminální kauzu v ČR - Spratakiádního vraha Straka) chystá za svým přítelem. Autor tak čtenáři přináší pohled na to, jak se Alice mohla cítit, co si myslela, ale především se snaží zaměřit na myšlenkové pochody vraha. Za což má můj obdiv. Vcítit se do takového cvoka by chtěl málokdo.

Nicméně, Kriminalista není jen beletristickým vyprávěním, má zachytit celou historii kriminalistiky od dob, kdy do jejich vod vstoupil Jiří. Co praští do očí, je způsob, jakým byly vyřešené zápisky s z okamžiku výslechů. Grafik knihy je jednoduchým způsobem vypíchl pomocí rámu, jenž je tak odliší od ostatního textu. Docela nečekanou kapitolou je ta s názvem Jak se prezident vyznamenal. Na počátku kapitoly je černobílá fotografie prezidenta Miloše Zemana. Postupně, čím víc se prokousáváte kapitolou nestačíte žasnout, co všechno se děje. Tedy spíš dělo. Jedná se o případ Pavla Wonky jehož úmrtí způsobilo tehdy pěkný humbuk. Markovič zde určitým způsobem Zemana kritizuje, ale podává to se svoji obvyklou elegancí.

Pestrou, byť krátkou kapitolou je také ta s názvem Trest smrti. Někdejší šéf pražské mordparty se svým názorem netají a je to o něm známé. Jenže s věkem se určité názory mění a právě tohle se stalo i tomuto slavnému vyšetřovateli. Mohla za to také jeden případ známý jako kauza Vorel. Jiří na něj vzpomíná dost podrobně a díky tomu se dozvíme, co jeho smýšlení o trestu smrti změnilo. Pestrou částí knihy jsou také vzpomínky rodiny Jiřího Markoviče, která se jmenuje O Jirkovi. Dozvíme se něco z myšlenek jeho syna, manželky, dcery, ale také lidí, kteří s ním spolupracovali.

Přiznám se, že čím dál víc obdivuji pana Markoviče za jeho přístup k životu a lidem. Potom všem, co viděl, čeho byl svědkem se divím, že zůstal normální a za každým rohem nehledá šílence se sekerou v ruce. Zajímavá i je ta část s názvem Zločin jako nemoc. Právě tahle část nás zavádí do teorie duševní nemoci, která pak postupně přeskočí k dalšímu Jirkovu nejznámějšímu případu vraždy šestnáctileté dívky. Je fascinující, kolika způsoby se dá nahlížet na sexuální vraždy a sadismus s nimi souvisící. Přiznám se, že až díky této knížce a několika dalším jsem tento fakt začala trochu chápat. V hodně věcech s panem Markovičem souhlasím. Především v tom, že vězni by si měli pobyt ve věznici zaplatit. Má dobrou myšlenku, že by si to celé měli odpracovat a zároveň podotýká, že v tomhle jsme za ostatními státy pozadu.

Pestrou a nezapomenutelnou částí jsou i ty zaměřující se na různé způsoby a délky trestů. Od lobotomie, kastrace či doživotí. I přestože, máte určitou představu o tom, co i o tom nejznámější člen pražské mordparty myslí, tak se i tak neubráníte překvapení nad jeho rostoucí tolerancí a zároveň pana Markoviče musíte obdivovat.

Závěrečná část Kriminalisty je jakousi tečkou, zakončením jednoho významného života. Také připomíná jednu skutečnost, která z poslední části přímo čiší. Dokonce i symboly použité na zvětšených fotografiích mají svůj význam. Trojúhelník stejně jako značka na silnici znamená pozor nebezpečí, kruh použitý v části Rodina zase něco uzavírá, ale stejně tak i kosočtverec znamená výstrahu před hrozbou. Ale takhle by se mohlo pokračovat do nekonečna.

Nedílnou součástí knihy jsou také fotografie dělané na lesklém papíře a v barevném provedení. Jedná se o zachycení nejdůležitějšchmomentů ze života Jiřího Markoviče. Od dětství po stáří. Jsou zde dokonce i fotky z rekonstrukce případů či přímo z místa činu.

Kriminalista čtenáře zavede do světa vražd s sexuálním motivem, provede jej pocity plukovníka Jiřího Markoviče, ale donutí ho přemýšlet nad situacemi zmíněnými v knize i poté, co otočí poslední stránku. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | E-mail | Web | 2. května 2015 v 21:01 | Reagovat

Musím přiznat, že jsem měla možnost číst podobné dílo podobného velikána a s věnováním ta kniha měla takové jinačí, tajuplnější kouzlo ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama