Markus Heitz – Syn Jidášův

30. května 2015 v 18:32 | Polgara |  Fantasy
Potomek, který odmítá bojovat se svou nenávistí. Dítě, které může zničit nejen Siu, ale také její děti


Nakladatelství: Fantomprint
Rok vydání: 2015
Počet stran: 400


Markus Heitz je spisovatel německého původu, který vystudoval střední katolickou školu Johanneum v Homburgu. Zpočátku působil jakožto novinář. Časem se však plně ponořil do spisovatelského života a díky tomu tak spatřily světlo fantasy série jako Trpaslíci, Legendy Alfů, Jidáš, Ulldart - Legendy temnoty a další.

Jeho nejnovějším počinem je série Jidáš, jejíž první díl v české republice vyšel v roce 2012 pod názvem Jidášovy děti. Díky tomu se čtenář seznámil se světem upírů trochu odlišného rázu, ale především takového, na jaký jsme zvyklý díky spisovateli Bramu Stokerovi. Hlavní hrdinkou celé série je Theresia Sarkowitzová, též známější pod přezdívkou Sia. Právě ona může za to, že se cognatia Jidáše Iškariotského rozpadlo. V této zvláštní sektě se totiž sdružovali lidé, kteří za každou cenu chtěli odhalit kouzlo nesmrtelnosti. Díky tomuto činu se stala jejich lovnou zvěří. Někým, komu se chtějí pomstít. A tak je nucena ukrývat se ve všech možných koutech světa. Proto se nejčastěji dostala do Francie a Německa.

Naše upíří mamka se snaží, tak trochu svoje dětičky kontrolovat. Což znamená věčné hlídání všech jejich roztomilých potomků. Jenže, ani nikdy tak pečlivý a pozorný jako ona nedokáže zabránit tomu, aby se nějaké dítko zvlčilo. A tak se chtě nechtě spolu se Siou vydáváme do spletitého klubka příbuzenských vztahů. Podaří se hrdince zabránit neodvratitelnému?

Spisovatel zabrousil do vod historické fantasy. Některé situace jsou až neuvěřitelně podobné těm, které se v minulosti staly což příběhu dodává na uvěřitelnosti. Navíc se nebojí zajít do temných koutů duše samotného markýze de Sade. Takže máme možnost číst velmi podrobně o sexuálních praktikách a sadismu s tím spojenému, že si chvílemi připadáte jako kdybyste četli spíše literaturu pro dospělé. Heitz svůj příběh vypráví s velkou dávkou naturalismu. Popisuje věci, tak jak jsou a nazývá je jejich pravými jmény. Co mě překvapilo, že se tady upíři nebojí ani světla, kůlu zaraženého do srdce či stříbra, ale vody. Ta je pro ně stejně smrtelná jako ten nejsilnější jed pro člověka.

Další silnou stránkou částí vyprávění jsou postavy samotné. Vzhledem k tomu, že Markus Heitz používá skáče pominulosti, tak se čtenář ocitne nejdříve ve Francii, která se nachází v období těsně před Velkou francouzskou revolucí. Právě zde se seznámíme s upírem Dominicem jehož hlavní zábavou jsou loupeže. Potom je tu žena hlídající kozy, která se čtenáři představí jako Sandrine a odhalí svůj zvláštní dar. Je totiž zaříkávačkou. Aby těch postav a jednotlivých osudů nebylo málo, tak se v příběhu ještě objeví vampýr Harm Byrne. Tentokráte se podíváme do dnešního Londýna, přímo do zločineckého centra.

Markuz Heitz zabrousil nejenom do světa temné fantasy, ale také do svého vyprávění vložil skutečné historické reálie. Heitz zvolil styl vyprávění, že se každá kapitola věnuje jedné postavě. Vzhledem k tomu, že už mám trénink od Martina, tak mi to takový problém nedělalo. Zároveň nepřestáváte žasnout nad tím, jak mistrně rozuzluje jednotlivé zápletky a spojuje je v jeden příběh. Jen je škoda, že závěrečné velké finále je lehce klišoidní. PI přesto jsou Jidášovy děti natolik čtivé, že mu tento drobný přešlap prominete.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Knihcentru
Knížku můžete koupit na Jidášúv syn
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 -DarkSoul -DarkSoul | Web | 30. května 2015 v 22:37 | Reagovat

Řekla bych, že tohle je velmi dobrá recenze! V peněžence nemám nic, ale dostávám chuť si na tuto knihu začít šetřit. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama