Shilpi Sómata Gowda – Tajná dcera – Pravdivý příběh

6. dubna 2015 v 16:38 | Polgara |  Společenské romány
Aša se rozhodne zjistit pravdu o svém původu Podaří se jí nemožné a najde pravou biologickou rodinu?

Nakladatelství: Práh
Rok vydání: 2012
Počet stran: 301
Anotace:
Život doktorky Somer se odvíjí přímo ideálně:
Právě se vdala a zahájila lékařskou kariéru v San Francisku. Pak ale přijde rána z čistého nebe - dozví se, že nikdy nemůže mít vlastní děti. A ve stejném roce se v Indii chudá matka Kavita rozhodne zachránit novorozenou dceru před jistou smrtí tím, že ji odloží do sirotčince. Ten krok ji bude pronásledovat až do konce života a ovlivní nejen její osud, ale i osud ženy na opačném konci světa. Somer s manželem adoptují Ašu z bombajského sirotčince. Aša prožije ve Státech šťastné dětství, přesto však pátrá po svých indických kořenech i po tom, proč ji biologičtí rodiče odložili. Nakonec dospěje ke smíření s oběma protichůdnými světy, do kterých patří.

Tajná dcera je příběh dvou zemí a několika lidí jejichž osudy se protnou způsobem, který nikdo nečekal. Na jedné straně tu máme chudou matku žijící v indických slumech, která jednoho dne porodí dceru a aby ji zachránila před krutým osudem, tak ji odnese do sirotčince. Právě díky tomuto kroku se rozpoutá řetězec událostí jenž spojí rodiny, jež by se za normálních okolností nikdy nesetkali.

Co mě při čtení fascinovalo byla ta drsnost s jakou se v Indii vypořádávají se životem. Některé jejich zvyky mi přišly barbarské a nedokázala jsem je pochopit. Přesto se čtenář do Indie svým způsobem zamiluje. Navíc není to prví příběh vyprávějící o této zemi, který jsem četla. Tajná dcera v sobě snoubí naprosto rozdílné kultury a dokazuje, že pokud někdo po něčem touží a vytyčí si to za cíl, tak jej splní bez ohledu na to, co jej jeho splnění může stát.

Na někoho možná bude Tajná dcera působit přeslazeně, ale ten konec měl svůj důvod. Přeci jenom, když si vezmete sveřepost s jakou se Aša rozhodla vyhledat svoji biologickou rodinu, tak nešlo čekat nic jiného. Přišlo mi, že právě díky kroku, který podnikla její matka Kavita pro její záchranu měla šanci na lepší život. Mohla zažít svobodu, relativní bohatství, ale především šanci na vzdělání. Což by ve své zemi neměla. Měla možnost poznat jinou kulturu a prožít klidnější život než ve své zemi. Ani přes tohle všechno nikdy nezapomněla na své kořeny a po tolika letech se rozhodla najít svoji biologickou matku Kavitu.

Tajná dcera je příběh o hledání původu, rodiny, ale především touze poznat svoji rodnou zemi stůj, co stůj. Spisovatelka zvolila formu střídání kapitol, kdy jednou čteme vyprávění z pohledu Somer a potom očima Kavity. Díky tomu máme možnost poznat dva zcela rozdílné názory na svět. Hodně velkým kladem knížky je s jakým zaujetím popisovala Indii. Její historii, mýty, zvyky a život indických obyvatel. Čím dál víc se utvrzuji v tom, že žít bych v téhle zemi nechtěla, ale alespoň jednou ji navštívit….inu, třeba časem. Vždyť právě takovéhle příběhy mohou za to, že čtenář podlehne kouzlu mýty opředené Indii.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Práh.
Knížku můžete zakoupit na Tajná dcera - Pravdivý příběh


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama