Robert Galbraith – Hedvábník

11. dubna 2015 v 20:53 | Polgara |  Thriller, Mysteriózní
Co mají společného Robert Galbraith a Rowlingová? Nevíte? Již druhé dobrodružství Cormorana Strikea. Vždyť právě tyto dvě osoby jednou jsou Smějící se


Nakladatelství: Plus
Rok vydání: 2015
Počet stran: 508

Oproti Volání kukačky je Hedvábník o dost lepé napsaný, ale především čitelnější. Možná za to může to, že čtenáři již vědí, že se pod Galbraithem skrývá samotná Rowlingová anebo se, co se týče detektivek vypsala a už ví, jak na ně. Hedvábník mě už od začátku fascinoval svoji obsáhlostí a tím, jak podrobně spisovatelka popisovala případa svého hlavního hrdiny Cormorana Strikea. V poslední době se z něho stala sledovaná celebrita, ale případy, které řeší tomu bohužel neodpovídají. S nimi mu vypomáhá jeho společnice Robin. Vše se změní, když se na ně obrátí Leonora Qinnová, která tvrdí, že je její manžel již několik dní nezvěstný.

Případ, jenž zpočátku vypadá jako rutinní záležitost. Cormoranova zapálenost a rozhodnot do vyšetřování vnese nové světle. Navíc hledaného najdou zavražděného a to hodně krutým způsobem. Postupně Strike zjišťuje, že jeho vražda souvisí s poslední spisovatelovou knihou Bombyx Mori, v níž urazil většinu lidí, co znal. Takže zabít ho mohl v podstatě kdokoliv...

Co mě překvapilo, jak moc se proměnila Robin. Oproti předchozímu dílu jakoby vyspěla. Je rozhodnější, silnější a i její city ke Cormoranovi doznaly jistého vývoje. Bohužel však nedojde k žádnému milostnému vzplanutí mezi nimi. Strike, jak už to u tohoto druhu hrdinů bývá zvykem, si opět najde milenku. Což je dle mého škoda, ale čtenář asi nemůže mít všechno. Zároveň s tím si všimnete ještě jedné maličkosti. A to, jak je dějová linka podobná té ve Volání kukačky. Jen postavy se změnily. Nejvíce bych styl s nimiž Rowlingová píše detektivky přirovnala k tomu Agathy Christie.

Hodně blízké mi bylo prostředí kam jsme se díky zavražděnému dostali. Nakladatelství. Sice to bylo v hodně vysokých kruzích díky čemuž nás ve vyprávění neminuly ani večírky slavných a bohatých, ale i tak byl člvoěku příběh blízký. A docela dost mě pobavilo, že zřejmě v určitých ohledech čerpala i ze svých zkušeností. Nicméně v Hedvábníkovi jsou dvě linie. Ta hlavní týkající se vraždy, a pak vedlejší, svým způsobem nepodstatná a lehce klišoidní. Ale přesto vás vtáhne do svého středu víc než by se na první pohled mohlo zdát.

Rowlingová v Hedvábníkovi zvolila jednoduchý vypravěčský styl. A stejně jako v Prázdném místu, tak i zde se věnuje popisům. A to nejenom okolí, ale také postav. Hodně do hloubky rozebírá to, jaký kdo je, jak vypadá a proč se tak choval. Někoho možná zarazí občasné vulgarismy a jistý, řekněme naturalismus, který spisovatelka používá. Ale to prostě k postavě Cormorana Strikea patří a komu se to nelíbí, ať si prd...ne vážně. Vzhledem k zranění, které utrpěl se není čemu divit, že si servítky nebere. Por Hedvábník je charakteristický britský humor. Jeho narážky, jemné nuance. Zároveň to, že zde Rowlingová určitým způsobem kritizuje svět spisovatelské elity a podrobně popisuje nakladatelské prostředí. Možná právě to vás od čtení tohoto nevšedního příběhu vtáhne víc než podrobněji popsané řádění nějakého cvoka.

Za poskytnutí e-knihy k recenzi děkuji ereading.cz
Knížku můžete koupit na Hedvábník
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 M. M. | E-mail | Web | 11. dubna 2015 v 21:03 | Reagovat

Tuto knížku mám na seznamu.. už se těším až si ji přečtu, první díl byl parádní :)

2 Vera Vera | Web | 12. dubna 2015 v 0:04 | Reagovat

Je pravda, že jsem od více lidí zaslechla, že to jsou právě vulgarismy, které je od čtení Galbraitha odrazují. Mně tam naprosto sedí, to prostředí je pro ně jako dělané. Spíš mě mrzí, že na vraha vždycky přijdu tak brzy - ale oproti Volání kukačky mě závěrečné rozluštění zápletky překvapilo, takže to, že jsem přišla na vraha už na začátku, jsem lehce odpustila. Narážky na vztah Robin a Cormora tady byly hodně patrné a jsem zvědavá, jak se jejich vztah bude vyvíjet - budu překvapená, pokud zůstane na profesní úrovni, ale rozhodně mě to potěší (konečně by to byla změna!). Za mě se jedná o bravurně napsanou detektivku (nejsem příznivcem detektivek, takže nemohu jinak soudit - Volání kukačky mě k detektivním příběhům zavedlo...) a těším se na další setkání s Cormoranem.

3 Melanie Melanie | Web | 12. dubna 2015 v 8:38 | Reagovat

Hedvábníka jsem už četla, musela jsem si ho koupit hned, jak se v našem knihkupectví objevil. :-D Volání kukačky bylo super, ale Hedvábník se mi líbil ještě víc.
Ale celou dobu mě tam štval Matthew. To je takovej vůl... :-D

4 Teeda Teeda | Web | 12. dubna 2015 v 11:16 | Reagovat

No a ty si četla i tu Kukačku?

5 Dreamer Dreamer | Web | 12. dubna 2015 v 12:34 | Reagovat

Přemýšlel jsem, jestli si přečtu Volání kukačky, nakonec jsem si koupil jinou knihu. :-D Teď, když vyšel Hedvábník, začínám opět uvažovat. Díky za tip. :)

6 evi evi | Web | 18. května 2015 v 10:42 | Reagovat

Já to nevydržela a zhltla to ještě v AJ. A taky uvažuju  nad tím, co se ze vztahu té ústřední dvojice asi vyklube. Ale jak znám podobné příběhy a vztah autorů k natahovanému jiskření mezi hlavními postavami a tím pádem napínání čtenářů, tak spíš asi nic:-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama