Laura Joh Rowlandová – Hra s vonným dýmem

6. dubna 2015 v 19:27 | Polgara |  Thriller, Mysteriózní
...


Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2014
Počet stran: 335
Píše se rok 1703. Japonské město Edo téměř srovná se zemí strašlivé zemětřesení. Na pozadí skutečné historické události se rozvíjí příběh o vraždě, vášni a nejpodivuhodnějším případu, jaký kdy šógunův komoří Sano Ičiró musel objasnit. Ve zříceném domě jsou nalezeny tři ženy. O život přišly při módní hře, kdy se hráči podle vůně dýmu snaží určit, jaké látky vonná kuřidla obsahují. Jen v nich obvykle nebývá přimíchán jed…

I tentokrát se ocitáme v Japonsku v 17. století. Znovu se potkáváme s komořím Sanem, jenž se připlete k vraždě tří žen, které někdo zabil při jedné hře. S nimi je spojená zvláštním způsobem paní Reiko. Vznešená dáma z vyšších kruhů, které nebezpečně rychle umírají její velitelé ochranky. Tomu se však čtenář po čase přestane divit, poněvadž její způsob života si o to přímo koleduje.

Sano je v podstatě k vyšetřování donucen. A to otcem dvou zavražděných dívek, který chce pachatele najít za každou cenu. Obzvlášť, pokud se jedná o jeho rodinnou čest. Aby toho nebylo málo, tak je v ohrožení života i paní Reiko. A tak se Sano nechtěně dostává do středu událostí, které jej mohou buď zničit anebo vynést na vrchol.

Spisovatelka střídá vyprávění pomocí postav. V jednu chvíli čteme příběh očima paní Reiko, po druhé zase vyšetřovatele Sana. Reiko je zvláštní a silná osobnost,která si je vědoma svého postavení. Zároveň s tím je na jakémsi rozhraní. Konkrétně u ní mi přišlo, že někdy se snaží konat dobro, jindy se zas pohybuje někde na hraně. Za to u Sana je jeho postoj jasný. Silný, rozhodný muž, který, pokud dostane úkol, tak jej splní. Zároveň dokáže na svoji stranu strhnout všechny jemu blízké a přátelé, kteří ho následují i přes značnou dávku nebezpečí.

U těchto příběhů se mi líbí skutečnost, že spisovatelka některé postavy stvořila podle těch reálných. Tedy těch, které doopravdy žily a můžeme tudíž srovnávat. Zároveň jsou tu skvěle vystihnuty japonské dějiny té doby a společenské rozdělení. Přeci jenom Japonsko je kastami doslova proslavené. Konkrétně u tohohle dílu je důležitá určitá znalost předcházejících Sanových dobrodružství, jelikož jej spojuje jedna postava. Jaká, nebudu prozrazovat ať vás nepřipravím o překvapení.

Co se týče popisu bojových scén, politických intrik je vidě+t, že autorka umí. Fascinuje mě s jakou zasvěceností tyhle části popisuje. Čtenář si tak díky tomu připadá, jako kdyby tam přímo byl a čtení si o to víc užívá. Na konci se dočkáme i slovníčku pojmů, jenž vysvětluje některá tradiční japonská slovíčka, jména postav či události. Celkově jde o strhující a chytlavé čtení, které nejenom pobaví, ale také poučí a čtenář od něho odchází s pocitem, že by se mu ještě nějaký ten příběh od Rowlandové hodil.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Metafora
Knížku můžete koupit na Hra s vonným dýmem
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama