Kendare Blake – Anna krví oděná

15. února 2015 v 15:53 | Polgara |  Paranormální romance
Cas Lowood zdědil vzácné poslání: zabíjí mrtvé.


Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2013
Počet stran: 271
Anotace:
Cas Lowood zdědil vzácné poslání: zabíjí mrtvé. Před ním to dělal jeho otec, dokud nebyl hrůzně zavražděn duchem, kterého měl zabít. Vyzbrojen otcovým tajemným a smrtícím athame, Cas cestuje po zemi se svou čarodějnickou matkou a kocourem, který větří duchy. Společně se vydávají po stopách legend a místního folklóru a snaží se držet krok s mrtvými zabijáky. Otravné věci jako budoucnost neřeší a přátele si drží od těla.

Horor, to je to první, co čtenáře při spatření této knížky napadne. Jenže, jak se prokousává stránkami, dojde mu, že Kendare Blake druhým Kingem zřejmě nebude. Duchy umí popisovat hodně dobře. Uvědomuje si, že ten, kdo zemřel brzy a byl za života hodný, tak hodným po smrti určitě nebude. Právě tohle brzy pochopí hrdina příběhu Cas Lowood, který dokáže zbloudilé duše vrátit tam, kam patří. Vidí jejich pravou, děsivou podobu a člověk si tak říká, že je zázrak, že se nezbláznil. Možná právě proto si najde vrbu v podobě ducha Anny, která již několik desítek let neopustila dům v němž umřela. A co hůř, stala se z ní krvelačná potvora bažící po pomstě. Má na svědomí víc zabitých než protřelý desetinásobný vrah.

Co mi přišlo přitažené za vlasy bylo, že právě likvidátora duchů Casea Anna ušetřila. Nějak jsem nechápala proč. Je zvláštní, že víc než našemu lovci duchů fandíte právě Anně, která je uvěřitelnější. Není to silný mužský hrdina jako v příběhu od Simona Richarda Greena (jeho nejnovější série zaměřená na duchy Šance pro ducha anebo Temná strana). Když srovnáte Lowooda s Johnem Taylorem a skupinkou z Carnackiho institutu, tak vaše emoce ochladnou. Teď bych k tomu mohla přidat ještě sérii Učeň lovce duchů od Josepfa Delaneyeho (nové vydání se jmenuje Sedmý syn). Je škoda, že spisovatelka svého hlavního mužského hrdinu takhle zazdilo. Je všechno jen ne sympatický.

Přitom potenciál celého vyprávění je velký, především díky té duchařské linii. Díky Anně a jejímu smutnému osudu. Líbilo se mi zobrazení duchů, dám příklad na Anně. Černé dlouhé vlasy, vystouplé žíly na průhledné pokožce a kaluž krve vytvářející se pod jejíma nohama. A černé, nenávistí znetvořené oči.

Co je na příběhu zvláštní je spisovný jazyk, který Kendare používá. A co víc, když vychází z úst mladého lovce duchů u něhož byste čekali trochu jinou mluvu. Nutno podotknout, že konec je víc než překvapivý, ale především vynahrazuje hluchá místa v knize. Nepamatuji si přesně o kolik jde posledních ix stránek, ale najednou jakoby se spisovatelka probrala a konečně ukázala, co všechno umí. Možná právě proto jsem dala šanci dvojce. I přestože ve mně knížka, která byla tak neuvěřitelně moc propagována vyvolala hodně rozporuplné emoce. Čekala jsem víc. O dost víc jen klasický paranormální románek. Ale uvidíme, pořád je ještě do konce daleko a třeba se dočkáme pořádného hororového rozjezdu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mariella Mariella | Web | 15. února 2015 v 16:12 | Reagovat

Mě Anna příjemně překvapila, čekala jsem spíše méně než více.
Druhý díl mě pak ale dost zklamal, bohužel. Už jsem párkrát přemýšlela, jestli by nebylo lepší, kdybych přečetla jen ten první. :)

2 Limeo Limeo | E-mail | Web | 15. února 2015 v 16:40 | Reagovat

Já se přiznám, že o této knize ani o jejím autorovi jsem nikdy neslyšela ani nečetla - já jsem holt prostě neznalec :D.
Nejsem moc velký fanda hororů, ale tento mi přijde také trochu namíchaný s fantasy, to by mohlo být zajímavé! :-). Určitě děkuji za super tip - po knize se nejspíše při první návštěvě knihkupectví poohlédnu ;-).

3 Polgara Polgara | Web | 15. února 2015 v 18:31 | Reagovat

[1]: Takže se mám dvojky bát? Od této spisovatelky jsem četla ještě Antibohyni a ta byl hodně dobrá. Tohle bylo spíše průměrnější, hodně silnou stránkou je právě její zobrazení duchů a ten konec. K hlavnímu hrdinovi jsem si bohužel cestu nenašel, víc mi sedla Anna. :-)

[2]: Ona je Kendare Blake někde mezi žánry. Původně jsem ji chtěla dát do fantasy, ale....z jedné části horor, z durhé paranormální romance a z třetí fantasy. :-D

4 Nerya Nerya | E-mail | Web | 16. února 2015 v 16:55 | Reagovat

Veľmi pekne napísané :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama