Yrsa Sigurdardottir – Plavba smrti

31. ledna 2015 v 18:43 | Polgara |  Thriller, Mysteriózní
Jak dopadne vyšetřování prázdné jachty, která zádhadně narazí do mola?Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2014
Počet stran: 360

Se severskými detektivkami se v podsedních letech roztrhl pytel. A to přesněji řečeno od doby vydání Milénia. Vydávání knih této spisovatelky si vzalo na starosti nakladatelství Metafora a díky němu se nám mohly dostat do rukou čtivé knížky s krásnými obálkami skvěle vystihujícími atmosféru Yrsiných thrillerů. Pokud dobře počítám, jedná se o již šestý příběh z pera spisovatelky Sigurdardottir.

I tentokrát se potkáváme s vyšetřovatelkou Tórou, která má za úkol vysvětlit případ zmizelé posádky luxusní jachty, které v neuvěřitelně rychlosti narazí do mola. Na její palubě však nejsou ani členové posádky, ani cestující. Lidé v Tóřině okolí mají podezření, že jde o jakési prokletí lidi, samotná vyšetřovatelka tomu nevěří do okamžiku než na palubě zahlédne postavu jednoho ze zmizelých dětí. Zároveň musí vysvětlit zmizení bývalé ženy majitele jachty Karítas.

Je vidět, že má za sebou už pár knih, protože umí čtenáře vtáhnout už od prvních stránek. Navíc vás mistrně vtahuje do svých pastí. V jednu chvíli vám nabídne jedno možné řešení aby jej vzápětí vyvrátila jiným. Ale není to takové to únavné hádání se. Věříte tomu do posledního písmenka. Hodně se mi líbily i Tóřiny pochybnosti o tom, že by to mohlo být i něco jiného než administrativní práce. Zároveň ta mysteriózní část, která dodává příběhu zvláštní kouzlo. Nutí čtenáře být věčně v pozoru a čekat, co na něj zase vybafne.

Nutno podotknout, že většina vyprávění se odehrává na luxusní jachtě. Takže pakliže jste milovníky plachtění ve velkém stylu, tak vás alespoň na okamžik autorka přenese do světa krásných lodí. Zároveň dbá i na detaily ohledně plachtění díky čemuž působí Plavba smrti věrohodněji. Co se mi líbilo bylo jméno lodi Lady K. Takové elegantní, jednoduché, ale také tajemné.

Vzhledem k tomu, že majitelé plavidla patřily mezi nejbohatší vrstvu islandu, tak zavítáme i mezi ostatní boháče a jejich života. Na jednu stranu jim závidíte, na druhou, když čtete o jejich osude, tak vás nejednou napadne, že jste rádi tam, kde jste, ale alespoň na jeden den si ten život vyzkoušet.

Z postav zaujme Tóra a její spolupracovnice Bela. Ty jejich slovní přestřelky, věčné naschvály neměly chybu. Zpestřovaly a odlehčovaly příběh. Yrsa používá klasickou er formu, kterou vypráví především z Tóřina pohledu, ale také lidí na jachtě. Kapitoly jsou krátké a úderné. A konec? Překvapivý. U Yrsy je lepší nepředpokládat a nechat se vést, poněvadž, pokud si uděláte nějaký závěr, tak vás už po sté vyvede z omylu. A tak se dočkáte odhalení, které je víc než nečekané.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Metafora
Knížku můžete koupit na Plavba smrti


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Baruš Baruš | E-mail | Web | 31. ledna 2015 v 19:53 | Reagovat

Jé, tuhle knížku si chci už asi měsíc přečíst! Bohužel jsem se ale k tomu ještě nedostala...:(  
A jinak pěkně napsaná recenze :)

2 Polgara Polgara | Web | 31. ledna 2015 v 19:58 | Reagovat

[1]: Děkuju. Knížka je to víc než dobrá. Navíc výhodou Yrsiných příběhů je, že je čtenář nemusí mít všechny přečtené, a i tak se ve vyprávění neztratí :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama