Veronica Rothová – Čtyřka – Divergentní povídky

1. ledna 2015 v 14:30 | Polgara |  Sci-fi, Dystopie
Tobias tak, jak ho neznáte :-)


Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2014
Počet stran: 192

Divergence, Rezistence a Aliance málokdo už dnes nezná tuto dystopii, která se dočkala také filmového zpracování. A aby se nám nestýskalo po charismatickém hrdinovi jemuž podlehne i samotná Tris, tak nám spisovatelka připravila čtyři povídky mapující jeho osudy před událostmi celé trilogie. Jde o povídky Syn, Zrádce, Nováček a Přeběhlík.

Tobias, nejoblíbenější postava z celé trilogie. Jsou zde samozřejmě i další, ale právě on většinu čtenářek (pánové prominou, ale většinou jde o dámské čtenářstvo) fascinuje ze všech nejvíc. Člověk věrný, přitažlivý, stojí si za svým a jde za svými ideály i přestože ho to může stát život. Možná právě proto se dočkal samostatných povídek, které čtenáři odhalují ty části, jež byly v hlavní trilogii pouze naznačeny. Povídky jdou tak, jak se vyvíjel Tobiasův život.

Za nejdrsnější považuji tu, kdy se musel potýkat s násilnostmi a utlačováním ze strany svého otce. Proto je hned od počátku čtenáři jasné, jak se jeho favorit při Obřadu volby rozhodne. Jeho otec měl své zásady a po svém synovi chtěl, aby je i on dodržoval. A nebál se přitom šáhnout po pásku a tvrdě svého syna potrestat. Nejednou jste si při čtení říkali, co za cvoka to může být, že takhle svého potomka týrá. Dalším mezníkem v jeho životě jsou chvíle, které trávil výcvikem v Neohroženosti. Tedy jeho začátky, seznamování se s novým životem a pravidly. Docela mě překvapilo, že autorka nezapomněla ani na ty části, které se věnovaly jeho vztahu s Tris. A to hodně potěšilo. Což je v podstatě vykreslené až v posledních třech krátkých povídkách, které nás zavádí do chvíle, kdy se prvně potkal s Tris.

Tato knížka je určená především těm, kteří znají původní trilogii. Hodně se v ní odkazuje na události v Divergenci takže nečtenář některé situace nemusí pochopit. Je zajímavé číst stejné situace znovu, ale vyprávěné z jiného pohledu. Je vidět, že právě Tobias autorku učaroval ze všech nejvíc poněvadž si na něm dala hodně záležet.

Jde sice o příběhy, které znáte, ale především si musíte uvědomit pro koho je Čtyřka: Divergentní povídky určená. Pro čtenáře původní trilogie. Mají dokreslit a lépe dovysvětlit pocity Tobiase. Ale především pohnutky, které ho vedly ke všem jeho činům.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama